30/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Oslavujeme desiate výročie nášho založenia!

Vážení fanúšikovia,

presne v tomto období v roku 2011 sme do prevádzky spustili túto stránku. Predchádzalo tomu spontánne stretnutie nás – samotných fanúšikov v decembri/v prosinci v roku 2010 na zimnom zraze v Zlíne. Spolu so mnou priložili ruku k dielu aj v tejto chvíli už bývalí redaktori, ale v mojom srdci večné tváre ako MařenkaMU, Guetta či Dibla. Nemôžem zabudnúť ani na ostatných redaktorov ako bol Asso, Alex, Luhy, SpideX, Rambo, Ruud36, alebo MakoLP. Spoločne sme sa pustili do práce, aby sme sa osamotnili od predchádzajúceho webu, ktorého majiteľ mal rozdielne predstavy. Rozhodli sme sa vydať našou vlastnou cestou. Chceli sme toho dokázať viac. Nechceli sme len písať články, chceli sme šíriť posolstvo červeného dresu, chceli sme budovať komunitu fanúšikov MUFC na Slovensku a v Čechách.

Zraz v Zlíne v roku 2011

Samozrejme prvé roky boli veľmi náročné, pretože sme začínali úplne od nuly. Boli sme mladí a neskúsení borci, ale časom sme sa vybrúsili a zapracovali sme si nejaký vlastný systém. Nie vždy to bolo jednoduché a niekedy sme museli preskákať aj náročné obdobia. Neraz sme sa popálili na nezodpovednosti ľudí, ktorým sme dôverovali, ale nakoniec z toho vznikli len škody, ktoré sme museli napraviť. Či to bol grafik, ktorý si nestál za slovom, alebo programátor, ktorý nás potiahol o nejaké peniaze, či stroskotané občianske združenie. Ale aj o tom je život. Človek spoznáva, učí sa na vlastných chybách, aby sa posúval vpred. Ako roky pribúdali, náš tím opúšťali kľúčové postavy. Rodina, práca, záväzky a iné osobné ciele sa dostávali do popredia našich životov, ale United nosil každý so sebou.

A tu momentka z výjazdu v Manchestri, písala sa sezóna 2014/2015

Čas plynul, roky pribúdali, priateľstvá zostávali
ONE LOVE – ONE UNITED
RED FAMILY

Veľký zlom z môjho pohľadu nastal po odchode Sira Alexa Fergusona. V priebehu tých rokov odišli z redaktorského tímu veľké postavy, aby sa pre zmenu do nášho tímu pridali ďalšie známe tváre ako bol Moro, Egino, Bananko, HaniF či Youaremysolskjaer. Postupne sme zbierali cenné skúsenosti a kontakty, čo prirodzene plynulo aj z našich pracovných životov. Našu činnosť si začali všímať české a slovenské masmédiá, s ktorými sme mali rôzne rozhovory či spolupráce, aby sme sa odhodlali posunúť a urobiť ďalší krok. Pod záštitou tohto fanklubového projektu organizovať letné a zimné zrazy, spoločné sledovačky, alebo výjazdy na zápasy do Anglicka. Od roku 2013 sme sa oveľa viac začali venovať komunite, čo bol jeden z hlavných pilierov našej činnosti, ktorý nás fakticky drží až doteraz. Bez fanúšikov by toto všetko nemalo žiadny význam! Zároveň musíme mladšej generácii pomôcť viac sa vcítiť do toho pravého diabolského ducha United, ktorý sme poznali ešte z čias Alexa Veľkého, siahajúc históriou až do éry Sira Matta Busbyho. Z časti je to zodpovednosť každého jedného z nás. Aj keď sa možno niekedy v diskusiách nepochopíme, alebo si skočíme do vlasov, koniec koncov všetci sme tu pre jedno a to isté! A to je naša hlavná myšlienka, ako hovoria Angláni: ´MUFC religion!´

Tieto zábery česko – slovenskej komunity hovoria asi za všetko

Viac videí a fotografií nájdete v kategórii Zrazy

Špeciálne poďakovanie patrí týmto ľudom, ktorí pomáhajú s organizáciou. Od rozhodcovskej píšťalky, cez prípravu občerstvenia až po hlavného nalievača. Dôležitá je aj funkcia tzv. rozkrikovača chorálov. 😀

Začiatkom roka 2017 sme sa rozhodli po rokoch fungovania zaregistrovať ako oficiálny subjekt, aby sme boli právne chránený, ale zároveň mohli prevádzkovať fanshop. Ten sme nechceli spájať s vecami z Megastoru, alebo z Adidasu, ale s našimi vlastnými návrhmi, keďže sme sa chceli odlíšiť od bežných komerčných eshopov, ktoré ponúkajú oficiálne klubové suveníry. Tie si kúpi každý v Manchestri, alebo cez oficiálnu stránku. My sme sa vybrali vlastnou cestou v spolupráci s lokálnymi fanklubmi fanúšikov z Manchestru. To nám prinieslo nové možnosti na ďalšie fungovanie, aby sme v priebehu roka 2018 začali s produkciou videí. Moro dokázal vykúzliť so zelenou plachtou úžasné veci. Musím ho takto verejne vyzdvihnúť, pretože s tým začal ako samouk. Veď produkcia videí zo zrazov a výjazdov prechádza pod jeho režisérskym vedením. Ja som zase pre zmenu vedel s mikrofónom v ruke otravovať ľudí naokolo Old Traffordu. O tomto sa nám niekedy pri začiatkoch tohto všetkého ani len nesnívalo.

Bohužiaľ táto produkcia bola popri našich bežných životoch, práci, záväzkom časovo naozaj veľmi náročná a tak sme sa rozhodli videá zredukovať. Rovnako sme sa nevideli ako nejakí Youtuberi. Vo videách však chceme určite pokračovať, hlavne na zrazoch a výjazdoch. Občasne sa fanúšikom prihovoríme v živých prenosoch. V predminulom roku sme preskočili na podcasty, ktoré sú veľmi populárne. V nich sa chceme zlepšovať a postupne presúvať časť nášho obsahu. Musím povedať, že som na to všetko, za všetkých tých ľudí, ktorí nejakou ´svojou maličkosťou´ prispeli fakt hrdý. Boli sme jedna z prvých, ak nie úplne prvá česko – slovenská fanstránka, ktorá priniesla vlastný merch, produkovala vlastné video-preview, alebo spustila podcastový kanál. Nehovoriac o našich úžasných zrazoch a výjazdoch, ktoré sa stali tradíciou. Tie skúsenosti a večné spomienky sú na nezaplatenie!

Pochvala od ostatných fanstránok a fanklubov iných tímov je tiež obrovskou motiváciou popri tej fantastickej podpore, ktorú nám za tie dlhé roky prejavujete. Samozrejme nejde tu o žiadne prvenstvá, rovnako ako nejde o najvyššie počty čitateľov, počet klikbajtov či nejakých followerov, pretože najdôležitejšia je ako som už napísal vyššie – KOMUNITA. Napíšem to hlúpo, ale úprimne. Za tie roky sme sa mohli x-krát zapredať, alebo lepšie povedané z časti predať rôznym ponukám nemenovaných obchodov, sponzorov, stávkových kancelárií a podobne, ale neurobili sme to. Mne ani ostatným chalanom nikdy v tejto veci nešlo o profit. Je to jednoducho hobby – vášeň – poslanie – vyberte si. Každopádne určité financie sú dôležité na správny chod celej agendy. Komunita však vždy bola kľúčovou vecou, ktorá mňa osobne poháňala vpred pri čiastočnom úpadku nášho milovaného klubu z Old Trafford. Chvíľami to bolo naozaj ťažké. Prílevom sklamaní, negativizmu a hnevu sa nám ťažšie kráčalo po našej ceste. Brali sme si však napríklad z Fergusona a jeho slov. Naozaj častokrát nás motivoval. Slová a príbehy z jeho kníh sa dajú častokrát hodnotne využiť aj v bežnom živote. Všetci sme sa v tíme museli vždy spojiť pre spoločný výsledok. To bola napríklad pre mňa osobne jedna z veci, vďaka ktorej sa nielen mne, ale ľudom naokolo nás doslova otvorili dvere na ceste do Manchestru. A ešte v dôležitejšom smere, predovšetkým nám do životov priniesla veľa nových a v súčasnosti skutočných priateľstiev. Veď už sme boli na nejednej svadbe, nejednom krste či nejednej oslave.

Pár momentov zo spoločných sledovačiek a výjazdov

Odchod Fergusona, príchod ďalších manažérov a s nimi aj dovtedy nepoznané – náročné obdobia boli niečo, s čím som sa musel ako šéfredaktor stotožniť. Nehovoriac o príleve výrazne rozdielnej generácie fanúšikov ako sme boli my ´Fergie Babes´. Rovnako sme sa museli prispôsobiť rôznym trendom z online prostredia, naskočiť na sociálne siete, priniesť responzívny dizajn, uviesť nové formy obsahu vid. videá a podcasty. Bola to pre nás všetkých skutočne veľká škola, ale tie skúsenosti, poznatky a hlavne kontakty sú neoceniteľné. Rok 2020 som osobne považoval za veľký rok. Mal som v pláne uskutočniť špeciálne tzv. oslavné zrazy nášho jubilejného desiateho výročia od Prahy, cez Brno, Bratislavu až po Košice. Mal som v pláne jednu obrovskú ´Red Army Tour de Bar´. Tiež som mal naplánované výjazdy na Sheffield, Európsku ligu, či v tejto sezóne na Ligu majstrov, alebo na Leeds United. Chceli sme aj v spolupráci s klubom pripraviť pre našu česko – slovenskú komunitu nejaké veľké prekvapenie, ale pandémia koronavírusu všetko zmenila. Od jari do leta minulého roka sme si prežili najhoršie obdobie v histórii.

V roku 2020 nás po fanklubovej stránke potešil triumf na turnaji česko – slovenských fanklubov v Trnave, kde náš tím tvorený z najlepších hráčov fanúšikovských zrazov MUFC vystrieľal cenný pohár.

PS: Turnaj sa hral ešte vo februári pred vypuknutím pandémie. Bola to bomba! Dole klobúčik, páni!

Pandémia doslova vypla futbal, ktorý bol v tej chvíli nepodstatný, keďže zdravie ľudí je na prvom mieste. Pre nás to znamenalo veľkú ranu. Nechcem tým povedať, že sme skrachovali, ale dosiahli sme totálne dno, celá réžia sa na štvrťroka úplne zastavila. Zrušili sa nám výjazdy aj najväčšia akcia roka – letný zraz. Vôbec sme nevedeli, čo príde. Nevedeli sme, čo máme očakávať, ako to bude s nami ďalej. S letom sa však futbal reštartoval a my postupne s ním. Práve ten moment som po vyše dvoch rokoch váhania a premýšľania konečne zapracoval do nášho projektu. Predstavili sme našu oficiálnu ´donate´ platformu Patreon, ktorou nás môžu fanúšikovia podporiť. Verte, že v tomto smere mám obrovské plány, ale najskôr sa veci musia znormalizovať, aby sa opäť dalo cestovať do Manchestru. Vždy hovorím, že všetko zlé je na niečo dobré. Opäť nás to o kúsok v niečom obohatilo a posunulo. Treba poznamenať, že agendu by nebolo možné udržať bez súčasných skvelých ľudí v redaktorskom tíme, ktorí tomu obetujú skutočne veľa. Bez nich by bolo asi len veľmi ťažké udržať tento fanúšikovský projekt pri živote.

Veľmi ma mrzí, že sme nemohli toto naše okrúhle jubileum osláviť na spomínaných zrazoch a výjazdoch, ale nič nekončí. Všetko si bez debaty určite vynahradíme. Veľmi sa na to teším a osobne už pozerám len dopredu, myslím na budúcnosť. Teraz hlavne musíme zostať zdraví a potom si to o to viac užijeme! V závere tohto emočného výlevu a všeobecnej rekapitulácie som si dovolil predstaviť pár čísel.

Založenie: Január 2011
Unikátnych návštevníkov:
1 743 154
Celková návštevnosť: 56 497 817
Priemerný čas strávený na stránke: 6 min 12 sek

Slovensko – 972 433 (53%)

Bratislava – 445 124
Košice – 73 356
Žilina – 68 870
Trnava – 35 497
Nitra – 25 898
*(čísla zobrazujú unikátny počet návštevníkov)

Česká Republika – 677 305 (38%)

Praha – 200 401
Juhomoravský kraj – 124 179
Moravsko – sliezky kraj – 83 494
Zlín – 63 642
Olomouc – 37 376
Pardubice – 32 352
Plzeň – 30 636
*(čísla zobrazujú unikátny počet návštevníkov)

Zvyšok sveta (9%)

Poľsko 3,7%
USA 1,59%
UK 1,33%
Nemecko 1,15%
Rakúsko 1,12%
atď…

Návštevnosť cez prehliadač:

Chrome 44,09%
Firefox 22,89%
Safari 10,37%
Internet Explorer 7,91%
Opera 5,03%

Našu webstránku najradšej čítate na mobile

 Možno sa to nezdá, ale Manchester United sledujú v našich končinách aj ženy

Moja veková kategória patrí medzi najväčšiu skupinu našich čitateľov

A na záver nám ešte raz dovoľte poďakovať sa za Vašu podporu a priazeň!

S pozdravom česko – slovenská redakcia Devilpage.cz & Devilpage.sk

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!