25/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Legendy Redaktorské správy

Legendární jedenáctka: Harry Gregg

Harry Gregg, který je držitelem Řádu britského impéria, se narodil 27. října 1932 v severoirském Magherafeltu. Během své fotbalové kariéry byl profesionálním hráčem i manažerem. Za Manchester United odchytal celkem 247 utkání v letech 1957 – 1967 a byl součástí týmu mnichovské tragédie. Dne 16. února 2020 náš svět opusitl ve věku nedožitých 88 let.

Než započala Greggova fotbalová kariéra, živil se jako truhlář. Prvním klubem, ve kterém působil, byl Windsor Park Swifts, což byl rezervní tým Linfieldu. Dalším klubem pak byl místní Coleraine. V 18 letech přestoupil do anglického Doncaster Rovers, ve kterém odchytal 94 zápasů a po 5 letech se v roce 1957 stěhoval na Old Trafford. Přestupová suma činila 23 000 liber a v té tobě se stal nejdražším brankářem světa.

Ovšem vraťme se na začátek angažmá v Doncasteru, které nezačalo zcela růžově. Po úvodním zápase si v tom následujícím přivodil zranění, dvojitá zlomenina ruky a vykloubený loket. Tohle jej vyřadilo na 10 týdnu ze hry, ovšem mimo tři tyče zůstal do konce sezóny. Zároveň to byla předzvěst toho, co Gregga po celou jeho kariéru provázelo, častá zranění. Před novou sezonou si zlomil kotník a tak před nástupem na letní přípravu požádal klubového lékaře, aby mu sundal sádru dříve. Lékař jej však informoval, že sádra byla špatně nasazená a kotník špatně srostl, proto ji bude muset nosit ještě několik dalších týdnů. Gregg se k tomu postavil po svém, doma za pomocí kladiva a sekáčku rozbil sádru a rozhodl se zabojovat o místo v týmu. Po hádce s manažerem Dohertym se své šance dočkal o dva měsíce později.

Během následujících 4 sezon se z něj stala jasná jednička týmu a zaujal skauty v celé zemi. Doncaster odolával nájezdům všech skautů a manažerů, ovšem jednomu neodolal. Byl jím Matt Busby. Busby už Gregga delší dobu sledoval, a přestože měl v bráně Raye Wooda, mladý severoirský gólman ho natolik zaujal, že jej musel získat. A tak se zrodil přestup do United.

Zajímavostí na tomto přestupu byl fakt, že Gregg byl prvním podepsaným hráčem Busbyho po více než čtyřech letech. Podpisový bonus činil 30 liber a byl výrazně nižší, než jaký získal od Colraine před 6 lety (pozn. redakce: podpisový bonus tehdy činil 80 liber a byl to průměrný roční plat roku 1951 v S. Irsku).

V roce 1957 byli United hybnou silou anglického fotbalu. Rok předtím s přehledem vyhráli ligu a vstřelili 103 branek. A to měl tento tým průměrný věk 22 let. V následujícím roce se jim tolik nedařilo a Busby hledal nový impuls, tím měl být právě Gregg.

Gregg debutoval proti Leicesteru při výhře 4:0 jen pár dnů po svém přestupu. jeho třetí zápas byl s městským rivalem City, kteří měli v bráně hráče roku Berta Trautmanna. Tento obří Němec byl jediným hráčem, kterého Gregg opravdu respektoval. Trautmann poskytoval Greggovi největší motivaci, jakou kdy měl, zvláště když se oba kluby střetly. Gregg toužil, aby se o něm v novinách psalo jako o lepším gólmanovi, než byl Bert.

United byli na dobré cestě k zisku titulu, ovšem chtěli více. Anglické kluby nehrály evropské poháry a Matt Busby byl jejich zastáncem. Přes irský Shamrock Rover a pražskou Duklu se United dostali do čtvrtfinále proti CZ Bělehrad …

Harry Greggovi se také přezdívalo „mnichovský hrdina“. Během leteckého neštěstí pomáhal z trosek vytahovat nejen spoluhráče, včetně Bobbyho Charltona, Jackieho Blanchflowera nebo Dennise Violleta, tak i další pasažéry, jako např. Veru Lukič, manželku jugoslávského diplomata, a její dvouletou dceru Vesnu. Z trosek pomohl i zraněnému Mattu Busbymu. George Best o Harrym prohlásil: „Statečnost je jedna věc, ale to, co udělal Harry, bylo více než statečnost. Bylo to o dobrotě.

V prvním zápase po nehodě vychytal výhru v 5. kole FA Cupu proti Sheffieldu Wednesday 3:0 a s týmem se dostal až do finále, kde United nestačili na Bolton a prohráli 0:2. Druhý gól byl hodně kontroverzní, jelikož střelec Nat Lofthouse dopravil míč do sítě i s gólmanem Greggem. United v lize v sezoně 1957/58 skončili až na 9. místě, když po nehodě v lize odehráli 10 utkání s bilancí 1 výhra, 4 remízy a 5 proher.

Během působení na Old Trafford měl Harry smůlu na zisk trofejí. V první sezoně prohra ve finále FA Cupu, ve druhé sezóně skončili United druzí za Wolwerhamptonem. V roce 1963 se nemohl zúčastnit finálového zápasu FA Cupu kvůli zranění ramene. A když v sezóně 1964/65 United získali titul, Harry celou sezónu promarodil a nezasáhl tak do jediného zápasu. Ve své poslední sezóně v United odehrál jen 2 zápasy, než přestoupil do Stoke City. Paradoxně v této sezóně United získali další titul.

V United odchytal celkem 247 zápasů, z toho 210 v lize a udržel celkem ve 47 zápasech čisté konto.

Ve Stoke pak odchytal jen 2 zápasy. V prvním obdržel 4 góly a Stoke prohrálo 2:4 s Leicesterem a v tom druhém vychytal čisté konto proti Blackpoolu. Kariéru ukončil na konci sezóny 1966/67 ve věku necelých 35 let.

Za reprezentaci Severního Irska odehrál Harry 25 zápasů. Debut měl v březnu 1954 proti Walesu. V roce 1957 byl při výhře nad Anglií ve Wembley 3:2 a velkou měrou pomohl S. Irsku k postupu na MS 1958. Zde byl zvolen nejlepším gólmanem turnaje a S. Irsko vypadlo až ve čtvrtfinále.

Manažerské kariéra

V roce 1968 byl jmenován manažerem Shrewsbury Town, v roce 1972 se stal manažerem Swansea City, ovšem v únoru 1975 rezignoval. Další manažerskou štací byl tým Crewe Alexandria, kde působil do roku 1978. Následně se na doporučení Dava Sextona stal trenérem brankářů v Manchesteru United a zde zůstal až do Sextonova odchodu v roce 1981.

Jeho další kroky vedly do Swindon Townu, kde dělal asistenta Lou Macarimu. Časem se projevily jejich rozdílné názory na styl hry týmu a v roce 1985 byli oba propuštěni poté, co se na veřejnosti objevily jejich vzájemné neshody. Za Macariho se postavili fanoušci klubu, a tak byl povolán zpět, Gregg se objevil na lavičce Carlise United. V sezoně 1986/87 se stal hlavním manažerem tohoto klubu, ovšem nedokázal zabránit sestupu do 4. divize. na podzim roku 1987 klub opustil.

Osobní život

Svou první ženu Mavis Markhamovou si vzal v roce 1957 a ještě týž rok se jim narodila první dcera Linda. O rok později se jim narodila druhý dcera, Karen. Mavis v roce 1961 umřela na rakovinu.

V roce 1965 se Gregg podruhé oženil, vzal si Carolyn Maundersovou, se kterou měl 4 děti: Julii, Jane, Suzanne a Johna-Henryho. V roce 2009 jeho rodinu postihla další tragédie, ve věku 50 let zemřela jeho dcera Karen, stejně jako její matka na rakovinu.

Harry Gregg zemřel 16. února 2020 poté, co jej několik týdnů sužovala nemoc. Zemřel v nemocnici v Colerainu.

Zde je tabulka všech článků ze série Legendární jedenáctka:

Gólman Obrana Záloha Útok
Edwin van der Sar Denis Irwin Lee Sharpe Dwight Yorke
Peter Schmeichel Jaap Stam Roy Keane Ruud van Nistelrooy
Bill Foulkes Bryan Robson Ole Gunnar Solskjaer
Gary Neville Park Ji Sung
Tonny Dunne
Gary Pallister

zdroj: en.wikipedia.org; bleacherreport.com; bbc.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!