Review&Hodnotenie: Manchester United – Chelsea 4:0

Premier League je konečne späť, a to vo veľkom štýle! V prvom kole domáci United privítali londýnsku Chelsea a ich legendu Franka Lamparda na lavičke. Manažérsky debut asi ani nemohol byť horší, keďže zverenci Solskjæra vyhrali výsledkovo presvedčivo 4:0.

Príprava sa oficiálne skončila, prestupy sa uzavreli a Premier League odštartovala. Debut za United si pripísali Harry Maguire a Aaron Wan-Bissaka, zatiaľ čo tretí nováčik – Daniel James, čakal na svoju šancu na lavičke. Do zápasovej nominácie sa nevošli Jones, Smalling a Matić bol iba na lavičke. Príležitosť dostal Andreas Pereira a Scott McTominay. Útočná trojka bola v zložení Martial – Rashford – Lingard. Zápas mal výkop o 17:30 SEČ a rozhodoval ho Anthony Taylor.

Hodnotenie pripravil redaktor Ole_Boy

David de Gea © – Kapitánska páska na jeho rukáve zrejme nebola prekvapením pre žiadneho fanúšika „Red Devils“. Dnes svoje mužstvo výrazne podržal najmä pri nebezpečnom zakončení Barkleyho v závere prvého dejstva a v druhom polčase spoza pokutového územia bezpečne kryl aj pokusy hosťujúceho Emersona. Dvakrát ho zastúpila konštrukcia brány. K spoľahlivému výkonu pridal tradične kvalitnú rozohrávku. 8,5/10

Aaron Wan-Bissaka – „Wan-Spider„ sa na pravom kraji obrany udomácnil veľmi rýchlo a je potešiteľné konštatovať, že svoje výkony z prípravy si preniesol aj do ostrého štartu sezóny. Prejsť cez neho po zemi je priam nemožné, nakoľko sa doslova vyžíva v úspešných „tackloch“. Na môj vkus mohol byť omnoho sebavedomejší smerom dopredu a v súbojoch 1 vs. 1. V súčasnosti jednoznačná voľba na pozíciu pravého obrancu. 8/10

Victor Lindelöf – Popri novom stopérskom kolegovi povyrástol. Dnes bol veľmi nepríjemný v osobných súbojoch so súperovými útočníkmi, veľmi dôrazne a razantne vstupoval do každého súboja. Spoločne s Maguirem vytvorili nepriepustný obranný val a dovolili nám zaspomínať si na slávne časy stopérskej dvojice Vidić – Ferdinand. Chybou krásy bola zbytočná žltá karta za odkopnutie lopty za rozhodnutého stavu. 8,5/10

Harry Maguire – Je neuveriteľné, aký dopad môže mať príchod nového stopéra na mužstvo hneď v prvom ostrom zápase, do ktorého zasiahne! Obrovské vodcovské schopnosti, žiadny prehratý osobný ani hlavičkový súboj, pokojná a sebavedomá rozohrávka na lopte, výborná komunikácia s ostatnými defenzívnymi hráčmi tímu. Navyše, každá štandardná situácia smerujúca naňho zaváňa príležitosťou na skórovanie. Fanúšikovia mu po úvodnom zápase určite budú skladať nové oslavné chorály! 9/10

Luke Shaw – Na ľavej strany defenzívy si svoje uhral smerom dozadu, smerom dopredu sa snažil aktívne podporovať útok predovšetkým v úvodnej 45-minútovke, keď išla väčšina našich útočných akcií po jeho strane. Spočiatku mal problémy s agilným Pedrom, svoj výkon však gradoval. Ďalšia jasná voľba, tento raz na ľavej strany defenzívy. 8/10

Scott McTominay – Chlapík, ktorý sa za každých okolností obetuje pre tím. Nevyniká technickými finesami, neponúkne divákom ďalekonosné projektily ani výstavné góly. Vždy však odmaká duel na maximum svojich možností. Pridal niekoľko úspešne zachytených prihrávok v strede poľa a zaznamenal aj niekoľko efektívnych prenesení hry. 7,5/10

Paul Pogba – Čo napísať k nášmu najdrahšiemu hráčovi v kádri? V prvom polčase stratil niekoľko jednoduchých lôpt, z čoho profitovali hostia v podobe brejkových situácií. Ani technické parádičky  nezožali veľkú slávu. V druhom polčase však svoj výkon zlepšil, pripísal si dve prihrávky na gól a predovšetkým prvá, z ktorej gólovo udrel Rashford, jednoznačne patrí do kategórie „world-class“. Pokiaľ sa Paul bude sústrediť len na futbal a svoje výkony, bude nenahraditeľnou súčasťou nášho tímu. 7,5/10

Andreas Perreira – Po jeho vystriedaní som volal už niekedy v 30. minúte. Na pozícii desiatky sa mi zdal stratený, málo sa zapájal do kombinácie, často loptu strácal hneď po jej prebratí. V druhom polčase to však bol práve on, kto našiel skvelým centrom zakončujúceho Martiala. O necelé 2 minúty vyhral súboj pri čiare, Pogba našiel Rashforda, a ten sa stal dvojgólovým strelcom duelu. Bol vystriedaný Danielom Jamesom v 74. minúte. 7/10

Jesse Lingard – Tvrdím to stále a za svojím tvrdením si stojím – Jesse nepatrí na pozíciu pravého krídla, no svoje uplatnenie v kádri rozhodne má. Dnes sa mi páčil jeho neutíchajúci entuziazmus pri pressovaní súperových hráčov. Mnohokrát bol však mimo diania kombinačnej hry. Bol vystriedaný Juanom Matom v 86. minúte. 6,5/10

Marcus Rashford – Muž veľkých zápasov. Proti súperom z „veľkej šestky“ si stretnutia rozhodne užíva. Dnes na seba zobral zodpovednosť pri pokutovom kope a chladnokrvne poslal svoje mužstvo do vedenia. Neúnavne bojoval z pozície krídelníka o každú loptu smerom dopredu i dozadu. Pri druhom góle preukázal skvelý nábeh, ideálny prvý dotyk a chladnokrvné zakončenie zoči-voči Kepovi Arrizabalagovi. Vystriedaný v 86. minúte Masonom Greenwoodom. 9/10

Anthony Martial – Veľmi túžil po opätovnom navrátení čísla 9 na svoj chrbát a okrem neho sa dočkal aj prinavrátenia tejto útočnej pozície. Jeho kombinácie s Rashfordom môžu byť do budúcnosti pre obrany súpera smrtiace. Pripísal si na svoje konto gól po skvelom centri Perreiru. Skórovať však mohol svojím obľúbeným spôsobom (strela placírkou) už v úvode zápasu. Ak bude pokračovať v podobných výkonoch, nebudeme sa hnevať. 7,5/10

STRIEDAJÚCI HRÁČI

Daniel James – Prišiel na ihrisku za rozhodnutého stavu, ale jeho energia, nasadenie a zápal pre hru sú tými atribútmi, ktoré chýbali United v posledných sezónach. Okamžite ho bolo plné ihrisko a za svoju aktivitu bol odmenený (hoc aj s dávkou šťastia) premiérovým gólom v súťažnom zápase a navyše hneď pri svojom debute na Old Trafford! Pri oslave jeho gólu som mal zimomriavky 😊 8/10

Juan Mata – prišiel v 86. minúte, nehodnotený.

Mason Greenwood – prišiel v 86. minúte, nehodnotený.

MOTM: Kto si zaslúži úvodný honor muža zápasu v rámci tohto duelu? Marcus Rashford a jeho dva góly? Stopercentný a takmer dokonale aklimatizovaný Harry Maguire? Paul Pogba za jeho geniálne gólové prihrávky? Nie. Mužom zápasu sa stáva celý tím. Každý totiž prispel svojím dielom k celkovému a pre mnohých z nás nečakane vysokému víťazstvu nad nie príliš obľúbeným súperom. A práve kolektívne výkony musia byť úspešným leitmotívom (nielen) tohtoročnej sezóny.

Manchester United: De Gea (7), Wan-Bissaka (7), Lindelof (7), Maguire (8), Shaw (7), McTominay (7), Pogba (7), Pereira (6), Lingard (7), Martial (7), Rashford (8).

Striedajúci hráči: James (7), Greenwood (N/A), Mata (N/A).

Hráč zápasu podľa Sky Sports: Harry Maguire

Zdroj: premierleague.com, manutd.com, skysports.com, flashscore.sk

Review&Hodnotenie: Manchester United – Brighton 3:1