22/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Mediálne správy

Změny pravidel v Premier League pro sezónu 2019/20

Už delší dobu víme o budoucím zavedení videorozhodčího pro nový ročník anglické Premier League.

Tento systém by měl rozhodčím pomoci v rozhodování při situacích kdy incident zcela neviděli, nebo se chtějí jen ujistit ve správnosti svého úsudku. Nicméně VAR není jediná změna, která vejde v platnost od nové sezóny. Mezinárodní fotbalová asociace schválil šest změn pro stávající pravidla.

Hra rukou

Změna se týká hry rukou v útočné třetině.

V případě, že se míč omylem dotkne hráčovi ruky před tím, než přejde brankovou čáru, tak gól neplatí. Pokud si stejným počínáním vytvoří herní výhodu a následně skóruje, bude potrestán volným přímým kopem.

Volné přímé kopy

Další pravidlo jistě ocení všichni brankáři, jelikož zde bude velká změna při postavení při volném přímém kopu. Dnes už je automatické si jako útočící hráč stoupnout do zdi, která má krýt jednu ze stran brány. Hráči tímto zhoršovali výhled brankáře na balón, nebo odstrkovali protihráče pro snadnější skórování exekutora.

Každopádně od nového ročníku již toto nebude možné. Útočící hráči si již nebudou moci stoupnout do obranné zdi, která tvoří tři a více hráčů. Hráči, kteří útočí pak nesmí stát u zdi méně než jeden metr. Změna byla odůvodněna tím, že není v duchu hry, aby útočící hráč narušoval obrannou zeď.

Penalty

Tato změna se znovu týká brankářů, ale v tomto případě jen jich samotných. Rozhodčí budou více kontrolovat a dbát na to, aby v okamžiku zahrání penaltového kopu měl brankář alespoň jednu nohu částečně na brankové čáře. Dodatek k tomuto pravidlu je i to, že se gólmani nesmí při zahrávání penalty hýbat na brankové čáře, nebo se ještě předtím dotýkat konstrukce brány. Toto vidíme většinou, když si brankář povyskočí a rituálně se pro štěstí dotkne břevna brány.

Střídání

Osobně se mi tahle změna pravidla líbí nejvíce a myslím si, že v tom nebudu sám. Při střídání si hráči často dávají na čas, a to platí dvojnásobně při stavu v jejich prospěch. Fotbalová asociace se touto změnou snaží minimalizovat zdržování při takových situacích. V praxi bude střídání hráčů fungovat tak, že se hráč poté co uvidí své číslo na světelné tabuli neodebere ke střídačce, ale opustí hřiště tou nejkratší cestou za čáru. Tím se eliminuje zdržování, když hráč jde přes celou šíři hřiště před tím, než vystřídá.

Žluté a červené karty pro trenéry

Někteří trenéři si budou muset od příštího ročníku dávat pozor na to, jak se při zápase chovají. Stejně jako hráč, i trenér, jehož chování je za hranicí pravidel, nebo nerespektuje výroky rozhodčího si může vysloužit žlutý, nebo červený kartónek. Pokud se takto bude chovat i někdo jiný z realizačního týmu, tak trest jde pak za hlavním trenérem.

Míč rozhodčího

Toto pravidlo se používá málokdy a pro většinu je stále záhadou, naštěstí už ho nebudeme muset řešit. Tento neutrální způsob navázání hry se již v nové sezóně nebude používat a míč bude jednoduše vrácen týmu, který se ho před pozastavením hry jako poslední dotknul. V případě pozastavení hry v pokutovém území míč dostane brankář.

*tento článok spracoval fanúšik Filip

zdroj: premierleague.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!