25/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Rozbor hry pod Solskjaerem – 1. část

Psala se polovina prosince 2018, kdy se manažeru José Mourinhovi stala osudová jeho prokletá třetí sezóna a vedení Manchesteru United reagovalo na neuspokojivé výsledky a herní projev jeho odvoláním. Rychlostí světla se v Carringtonu objevil bývalý hráč a toho času trenér norského Molde Ole Gunnar Solskjaer.Od prvního dne můžeme číst před Solskjearovou pozicí přízvisko „dočasný“. O to zvědavější byla nejenom veřejnost ale i fanoušci Rudých Ďáblů, jak si bývalý miláček tribun na Old Trafford povede v roli manažera. V trenérském týmu byli ponecháni Michael Carrick i Kieran McKenna, ke kterým přibyl velezkušený Mike Phelan, jenž plnil roli asistenta manažera už siru Alexi Fergusonovi a má zkušenosti s Premier League i z pozice manažera.V tomto rozboru se pokusím ukázat, jaké nové prvky byly zavedeny hned od prvního utkání dočasného manažera a zároveň poukážu na některé neduhy, které neustále ve hře přetrvávají po vládě svérázného Portugalce.

Systémové prvky

Manchester United, jak ho zná většina z nás z dob působení sira Fergusona, se vždy vyznačoval silou v křídelních prostorech, nebezpečnými protiútoky a snahou skórovat v každém momentu utkání a za jakéhokoliv stavu. Ani jeden z těchto aspektů pod bývalými manažery Moyesem, Van Gaalem ani Mourinhem neplatil. Solskjaer se od prvního utkání pustil do obnovy výše zmíněných aspektů.

Na levém obrázku vidíme předposlední utkání Mourinha na lavičce United, kdy šířku hřiště tvoří pouze krajní obránci a kompletní pětičlenná záloha se orientuju směrem do středu hřiště a zároveň Lukaku, jakožto hrotový útočník, se pohybuje vysoko nad zbytkem týmu. Můžeme v si také šimnout, že mezi stopery a defenzivním záložníkem proběhlo jednotlivě méně než 5 přihrávek.

Vedle toho pod Solskjaerem vidíme hned v prvním zápase více přihrávek mezi stopery a DM, což značí trpělivější rozehrávku a větší snahu o držení míče.  Největší rozdíl je v pohybu středních záložníků, kteří se nepohybují pouze ve středu hřiště, ale orientují svůj pohyb směrem do stran, kde je větší šance docílit přesilových situací. Ze složení kádru vyplývá poměrně logická orientace směrem doleva, kde se nejlépe cítí Pogba, pro levonohého Matice je snažší se orientovat na tuto stranu a nezpochybnitelným faktorem je i absence dynamického levonohého hráče schopného hrát na pravém křídle. Všimněme si, že i hrotový útočník, Rashford, se pohybuje hlouběji v poli a více se zapojuje do mezihry po celé šířce hřiště, naopak křídelní hráči Martial s Lingardem se pohybují výše a blíže k Rashfordovi.

Variabilita pohybu

Mezi nové prvky patří i pohybová volnost ofenzivních hráčů, kdy o šířku hřiště se stále starají krajní obránci. Variabilita je vidět především mezi ofenzivním trojlístkem ve spolupráci se středními záložníky Pogbou a Herrerou, což lze krásně vidět hned ve 2. minutě utkání proti Cardiffu, u hráčů jsou napsané pozice dané na papíře před utkáním. Za zmínku stojí taktéž vyšší postavení stopera Jonese, což mu umožňuje zachytit případný protiútok hned v jeho zárodku a taktéž si o něj pomoci přihrávkou v případě uzavřených prostor směrem dopředu.

I zde můžeme vidět variabilitu pohybu na soupeřově polovině hřiště, kdy Mata se z pravého křídla objevuje prakticky na pozici #10, Pogba je na hrotu, Rashford si seběhl pro balon mezi linie a levý obránce si vyměnil pozice s křídelníkem. Následkem čehož má Matic až pět možností, komu adresovat přihrávku.

Hra stoperů a rozehrávka

Rudí Ďáblové se nyní snaží útoky zakládat přihrávkami pozemi už od stoperů, kdy se často jeden ze středních záložníků zatahujeje až mezi ně, zatímco krajní beci jsou ve vyšším postavení. Šipkou je v tomto konkrétním případě naznačeno, že Bailly by už v době přihrávky na Herreru měl být o něco blíže k postranní čáře.

V rámci trpělivé rozehrávky můžou při pressingu soupeře vznikat i takovéhle mezery, kdy stopeři automaticky neváhají a vyváží balon daleko od vlastní brány.

Díky povolení stoperům vyvézt balon do volných prostorů může vzniknout i podobná situace jako tato, kdy Lindelöf vyvezl míč z vlastní poloviny až do nebezpečného prostoru, odkud vysílá kolmou přihrávku na nabíhajícího útočníka do gólové šance.

Mezi nové prvky ve hře patří i vystupování s hráči, kteří si sbíhají pro balon. Znázorněná situace vyústila ve ztrátu soupeře a vstřelení branky z následného protiútoku. Nutno podotknout, že tento aspekt patří k nejpalčivějším problémům hry United, což si ukážeme dále.

Vysunutý pressing

Postavení hráčů bez balonu je neporovnatelně vyšší než tomu bylo za vlády Mourinha. Současný Manchester napadá rozehrávku soupeře už od jeho vápna minimálně ve 4 lidech. Na ukázce je znázorněna ideální situace ze zápasu s Arsenalem, kdy 6 hráčů napadá 6 soupeřů a ten je donucen k dlouhému nákopu.

Opět hráči vytváří tlak na balon a zároveň se snaží pokrýt nejbližší možné adresáty přihrávky, popřípadě jsou připraveni je okamžitě dostoupit a donutit tak soupeře ke ztrátě míče na vlastní polovině.

Se zapojením většího počtu hráčů do ofenzivní fáze nastává nutnost i tzv. gegenpressingu a rychlého přepínání do defenzivy. Na obrázku můžeme vidět situaci bezprostředně po ztrátě balonu. Shaw vytváří tlak na míč se snahou jej získat zpět, mezitím Matic a Young zavírají potenciálně nebezpečné prostory. Zároveň Pogba i Herrera jsou v pohybu zpět, ale s orientací na balon, aby měli šanci získat odražené balony.

Využívání prostoru mezi liniemi a tzv. half-space

Při snaze překonat soupeře bránícího v hlubokém bloku je nesmírně důležité využívat volných prostor mezi liniemi a umět v nich kombinovat na malém prostoru. Na obrázku je právě tento prostor znázorněn. Martial využívá postavení Pogby až na křídle, odskakuje od obránce a stává se adresátem přihrávky. Rashford okamžitě nabíhá směrem za obranu, kam směřuje přihrávka z jednoho doteku, čímž tým překoná na dvě přihrávky obě obranné linie soupeře a dostává se do gólové šance.

Ukázka jedné z typických herních situací pod Solskjaerem. Míč má na noze levý křídelní hráč, kterému se směrem do lajny nabízí levý obránce a jeden z ofenzivních hráčů, čímž odtáhnou beka se stoperem soupeře a vytváří volný prostor v tzv. half-space (meziprostor), kam si s oblibou sbíhá Pogba a snaží se vymyslet (před)finální přihrávku směrem do pokutového území nebo se sám dostat do zakončení.

Zde můžeme vidět ukázkovou akci, ve které si Pogba našel volný prostor mezi záložní a obrannou linií, přihrávku od Martiala z jednoho doteku posouvá na Lingarda, jenž si našel volný prostor na hranici pokutového území. Martial po přihrávce na Pogbu pokračuje ve svém pohybu a sprintem se dostává do prostoru mezi stopery, kam směřuje od Lingarda taktéž přihrávka z první a Martial se po převzetí balonu v rychlosti objevuje ve vyložené šanci a střílí branku.

Tato situace vznikla v rámci postupného útoku, kdy si Rashford odskočil pro balon, aby ho sklepnul Lingardovi, čímž sám sobě vytvořil prostor mezi obránci pro náběh. Pogba okamžitě vidí volný prostor před obranou soupeře, kam se nabízí a po ose Lingard – Pogba – Rashford celá akce skončí zakončením zevnitř pokutového území soupeře.

Přímočarost

Volný prostor mezi liniemi je nutné využívat nejenom před soupeřovým pokutovým územím ale víceméně po celém hřišti, kdy tohoto prvku lze využít k přímočarému překonání soupeřova obranného bloku.
U balonu je Matic, který jej vyvezl do volného prostoru a překonal tím první linii napadání Bournemouthu. Můžeme vidět, že oba křídelní hráči jsou ztaženi více do středu hřiště, čímž otevírají prostor pro krajní obránce, kterým se otevírá volný prostor. Martial okamžitě vytváří nabídku pro kolmou přihrávku, čímž s sebou strhává beka a vytváří úplně volný prostor pro Shawa. Červená šipka ukazuje provedenou přihrávku, jejíž cílem bylo překonat blok soupeře a vyslat Martiala za obranu soupeře. Modrou šipkou je znázorněna alternativní možnost rozehrávky, pokud by možnost kolmice byla zavřena. Shaw by následně měl před sebou naprosto volné pole působnosti až k pokutovému území soupeře, kam by okamžitě nabíhal kompletní útočný trojlístek, Pogba a na zadní tyči zavíral prostor Young.

Lindelöf si výborně všiml úplně volného Pogby, který si může balon převzít směrem dopředu a pokračovat v rychlém přechodu do ofenzivy.

Pogba přebírá balon a automaticky se orientuje směrem k soupeřově bráně. Okamžitě jsou ve sprintovém náběhu za obranu tři hráči a Pogba má možnost druhým dotykem vyslat kolmou přihrávku a ohrozit soupeřovu bránu.

Hledání prostoru mezi liniemi je velmi silná stránka Paula Pogby, který se podobných mezer snaží využít při každé příležitosti. Martial si seběhl pro balon, Shaw na to okamžitě reagoval a roztáhl hru až k postranní lajně, tím se vytvořil zobrazený prostor před obránci Brightonu, Pogba okamžitě reaguje a žádá si míč do tohoto prostoru.

Brejkové situace

Zde můžeme vidět obrovský rozdíl oproti dobám pod Mourinhem. Zobrazená situace vzniká bezprostředně po rohovém kopu soupeře, kdy se k balonu za půlící čárou dostal Martial a v náběhu směrem dopředu s cílem podpořit brejkovou situaci je až šestice dalších fotbalistů.

Situace těsně před vstřelením branky, kdy Lingard vystihl přihrávku směřující na osu hřiště, odražený balon získal Pogba a okamžitě směrem dopředu startují Rashford s Martialem a Lingard využívá volného prostoru, aby vytvořil možnost i krátké přihrávky.

Klíčovým aspektem pro úspěšnost brejkových situací je ochota dohrát akci až do konce. Rashford dostal přihrávku za obranu a dochází k souboji 1 na 1, kdy volí střelu. Můžeme vidět, že i v případě zaseknutí, okamžitě brejk doplňují Lingard i Martial.

Počet hráčů v pokutovém území soupeře

Pod taktovkou Mourinha se v pokutovém území objevoval často pouze osamocený Lukaku, doplněný maximálně o jednoho z dvojice Martial, Rashford. Až když teklo týmu do bot, postavil se do vápna i Fellaini. Solskjaer vyžaduje, aby postupné akce byly doplněny větším počtem hráčů, včetně středních záložníků, nejčastěji Paula Pogby. Ten se do vápna dostává náběhem ze druhé vlny a stává se velmi obtížně bránitelným. Nynější United sice vyprodukují méně centrů, přesto šance z nich udeřit se zvýšila.

Herrera kolmou přihrávkou uvolňuje Younga, který sbíhá z křídelního prostoru. V tu chvíli se ve vápně soupeře pohybují a jdou okamžitě do náběhu 4 spoluhráči, včetně druhého beka Dalota na zadní tyči.

Martial se pokouší o uvolnění individuální akcí a v pokutovém území se nachází Pogba, Lingard i Rashford, kteří jsou v pohybu a hledají si volný prostor, do kterého by mohl Martial adresovat svoji přihrávku a akce skončila zakončením. V podobných situacích se velmi často i Herrera dostává až na hranici velkého vápna, kde má možnost sbírat a zakončovat odražené míče.

zdroj: MUTV.com, Digi sport, twitter.com/BetweenThePosts

 

 

 

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!