Review&Hodnotenie: Manchester United – Brighton 2:1

Množstvo ľudí očakávalo ďalšiu výhru, konkrétne už siedmu v poradí pod novým lodivodom. Tá sa stala realitou, no málokto by povedal, že to bude za takých dramatických okolností. Manchester United zvíťazil na Old Trafford proti Brightonu tesne 2:1.

Pred domácim duelom podľa zverejnenej zostavy hodinu pred výkopom nemala nastať žiadna zmena oproti stretnutiu vo Wembley so Spurs. Človek mieni, no zranenia menia. Približne pätnásť minút pred začiatkom sa zranil Luke Shaw, ktorého na ľavej strane nahradil Diogo Dalot. Miesto mladíka doplnil na lavičke skúsený Darmian. Úvod zápasu bol naplánovaný na 16:00 SEČ, viedol ho rozhodca Paul Tierney.

Pomalší štart do stretnutia od oboch celkov, miestami bol Brighton dokonca lepší. Všetko sa ale zmenilo v dvadsiatej minúte. Náš tlak odštartovali zrazené strely Rashforda a Pogbu. O minútu neskôr Pogba nožničkami trafil len protihráča, po ktorom nasledoval roh. Rashford si prišiel po loptu, no technickým pokusom svätyňu Buttona nenašiel. Vydarená desaťminútovka pokračovala ziskom penalty po súboji Pogbu s Bongom. Krajný obranca si nedal pozor na svoju ľavú nohu a bolo vymaľované. Nariadený pokutový kop Paul Pogba premenil, hoci gólman Brightonu uhádol smer zakončenia – 1:0. Následne ale hostia ukázali svoju silu, zavreli domácich na polovici a posielali pred de Geu jednu nebezpečnejšiu loptu po druhej. Zmenila to až 34. minúta a dlhý nákop za obranu od Lindelöfa na Martiala. Francúz si loptu spracoval, no Button prečítal jeho úmysel a dokonale ho vychytal. Na druhej strane zase po kolapse obrany napálil loptu do divákov Murray. Pred záverom polčasu ukázal svoju formu Marcus Rashford. Ten zakombinoval s Dalotom, prevzal si loptu na hranici šestnástky a po obohratí Großa zavesil loptu do brány – 2:0.

Ako Manchester zakončil prvé dejstvo, tak ho mohol otvoriť. Výborná robota od koho iného než Rashforda, časovaný strieľaný center pred Buttona stihol zakončiť Lingard, no len mimo priestoru troch žrdí. O niekoľko momentov neskôr ukázal Dunk výborný zákrok na Martiala, ktorému bolo umožnené vystreliť do bočnej siete o dve minúty neskôr. Všetko sa skomplikovalo na začiatku záverečnej dvadsaťminútovky. Lindelöf dovolil odcentrovať Pröpperovi, ten našiel medzi Dalotom a Jonesom Großa, ktorý špičkou kopačky a za pomoci brvna znížil na 2:1. Červení diabli sa nedokázali z tohoto momentu spamätať. Hru len kúskovali vďaka faulom a striedaniam, lopty odkopávali na súperovu polovicu. Brighton mal záverečný tlak, avšak výraznejšia šanca po nakopávaných loptách neprišla aj napriek tomu, že de Gea bol mierne zranený po zásahu Duffyho z 86. minúty. Ukázalo sa to aj na Španielovej neistote pri boxovaní lopty vo štvrtej nadstavenej minúte. To však už nezmenilo nič na fakte, že Manchester United vyhral nad Brightonom v 23. kole anglickej Premier League 2:1.

510 Přihrávek celkem 383

David De Gea – Moc práce počas celého zápasu nemal. Väčšina striel Brightonu smerovala presne na neho, okrem gólu, s ktorým nemohol spraviť nič. 7/10

Ashley Young – Pár krát netrafil dobre loptu pri obrannej alebo útočnej činnosti a raz zaspal a nevystavil súpera do offside, z čoho vvzniklo nebezpečie. Hral vyššie ako Dalot, lebo mu to umožňoval pohyb spoluhráčov. Vďaka tomu sa mu darilo centrovať do 16tky. 6/10

Victor Lindelof – Poslal pekný pas na Martiala za obranu súpera. Pri góle sa ocitol trochu mimo pozíciu a naviac sa nešťastne pošmykol. Okrem toho vyhral veľa hlavičkových a osobných súbojov. 7/10

Phil Jones – Menej výrazný ako jeho kolega zo stredu obrany. Jones si plnil svoje obranné povinnosti ale skôr ho nebolo vidno a väčšinou Murrayho bránil Lindelof. 6/10

Diogo Dalot – Nahradil Shawa na poslednú chvíľu a pri druhom góle pekne potiahol loptu po čiare a následne nahral Rashfordovi na jeho parádu. Pri obdržanom góle nebol dostatočne blízko a umožnil hráčovi skórovať. V druhom polčase sa trochu vytratil. 7/10

Nemanja Matič – Zbytočne to niekedy komplikoval a potom stratil loptu. Inak si dobre plnil svoje povinnosti, zakladal útoky a čistil priestor pred stopérmi. 7/10

Ander Herrera – Pár krát dobre zachytil a prerušil rozohrávku súpera a pohyboval sa po veľkej ploche ihriska. Dobre dopĺňal Pogbu s Matičom. 7/10

Paul Pogba – Po niekoľkých neúspešných zakončeniach skóroval z penalty, ktorú si sám aj vybojoval. Pogba bol pri chuti a zaznamenal najviac striel v zápase. Bol silný na lopte, ale ku koncu mu akoby dochádzali sily. 8/10

Jesse Lingard – Nabiehal do správnych priestorov a často si menil pozíciu s Rashfordom. Spálil obrovskú šancu zvnútra malého vápna po Rashfordovom centri. Ako vždy bol plný energie dopredu aj dozadu. 7/10

Marcus Rashford – Strelil pekný gól z ľavej strany – najskôr obišiel hráča v súboji 1na1 a následne poslal loptu do pravého rohu brány. Často sa dostával do zakončenia a mohol pridať aj druhý gól. Obdržal žltú kartu za nepekný zákrok v závere zápasu a hneď po tom bol vystriedaný Darmianom. 8/10 MOTM

Anthony Martial – Čelil len brankárovi súpera po pase za obranu, ale trafil len jeho ruku. V druhom polčase mu vychádzali súboje 1na1, ale v zakončení mu vždy niečo málo chýbalo. Obrana súpera s ním mala veľa starostí a často ho zdvojovala. V záverečných minútach zápasu ho vystriedal Lukaku. 7/10

Striedajúci hráči

Juan Mata – Prišiel ako prvý striedajúci hráč, žiaľ v dobe kedy boli hráči stiahnutí na svojej polovici a Juan tak nemohol naplno uplatniť svoje schopnosti. 6/10

Romelu Lukaku – Snažil sa vpredu udržať nakopávané lopty, ale nedočkal sa veľkej podpory od spoluhráčov a tak moc vody nenamútil. Platí o ňom to isté ako o Matovi. 6/10

Matteo Darmian – Prišiel na záverečné 2 minúty zápasu posilniť defenzívu. Nehodnotený

Tímový výkon:

Prvý polčas bol zo strany United skvelý. Strelili dva góly, hrali ofenzívne. V druhom polčase a najmä po obdržaní gólu sme si v niektorých momentoch mohli zaspomínať na Mourinha. Vyzeralo to, ako keby hráčom United dochádzali postupne sily a viac a viac sa sťahovali pred svoju bránu. Celkovo sme mali možnosť vidieť dobrý futbal a najdôležitejšie sú tri body do tabuľky. 7/10

Nasledujúca zastávka – Emirates Stadium, Londýn. Červení diabli sa v piatok 25. januára/ledna predstavia na štadióne súpera. Domáci Arsenal bude hostiť šestnásťfinále FA Cupu. Výkop je naplánovaný na 20:55 SEČ. Zápas bude vysielaný na Digi Sport 1.

Zdroje: buildlineup.com, manutd.com, premierleague.com, whoscored.com