Review&Hodnotenie: Newcastle United – Manchester United 0:2

Azda najťažšia previerka pre nové trénerské zloženie nepriniesla nič iné, ako tri body. V St. James‘ Parku sa nikdy nehrá ľahko, čo potvrdil aj prvý súboj roka 2019. Manchester United v ňom ale vybojoval cenný triumf po výsledku 2:0.

Ole Gunnar Solskjær avizoval niekoľko zmien. Predpokladalo sa, že by od úvodu mohli nastúpiť Alexis a Lukaku, no ich čas nastal po hodine hry. V základe nenastúpili Lingard, Young a červenou kartou potrestaný Bailly, nahradili ich Mata, Valencia a Jones. Úvodný výkop bol na programe od 21:00 SEČ, stretnutie viedol André Marriner.

Pomerne dosť opatrný úvod na oboch stranách ukončil prudký Rashfordov priamy kop z deviatej minúty, ktorý Dúbravka neudržal v náručí. O päť minút neskôr to ale mohlo byť 2:0 pre Straky, avšak zaváhanie Herreru, respektíve Jonesa Newcastle zahodil. Hlavu v dlaniach si skrývali Atsu i Rondón. Ako pri šanci Rondóna, tak aj o desať minút neskôr podcenila tá-ktorá defenzíva dlhú loptu za obranu. Rashford sa k nej dostal ako slepé kura k zrnu, no v rýchlosti neprekonal dobre vybehnutého domáceho gólmana.

Nasledovala prestávka a po nej nudná štvrťhodina. Všetko zmenilo až dvojité striedanie pred priamym kopom Rashforda. Ten znovu napriahol z úctyhodnej diaľky, Dúbravka opakoval kiks z prvej desaťminútovky a loptu len vyrazil pred seba. S dorážkou pribehol čerstvý Romelu Lukaku a doklepol loptu do siete – 0:1. Domáci sa usilovali o vyrovnanie, často dostali hostí pod tlak, no zakončenia Atsua, Ritchieho či Rondóna stále mierili len nad, prípadne vedľa brány. Veľké emócie priniesla 72. minúta. Brejk vedený Pogbom zastavil šľapákom zozadu na Francúza kontroverzný Shelvey. Ani jasný odtlačok kopačky na Pogbovej nohe nedonútil Marrinera vytiahnuť čoby len žltú kartu. Majster sveta z tohto roka Shelveymu zákrok oplatil, no hlavný arbiter kartami očividne šetril. Všetka spravodlivosť sa ukázala v 80. minúte. Ďalšiu z rýchlych kontier už Manchester premenil, keď po robote Pogbu, Lukakua a Alexisa zostal Rashford nechránený pred Dúbravkom. Slovenský brankár mu síce zmenšil strelecký uhol, no odchovanec z Old Trafford sa nemýlil – 0:2. Veľmi chcená šanca pre Newcastle neprichádzala, bodku za zápasom odmietol dať Pogba. V nadstavenom čase po protiútoku obišiel Dúbravku na hranici šestnástky, dostal sa do veľkého uhla, no z neho trafil iba bočnú sieť domácej svätyne.

POZITÍVA

• Dôležité tri body získané po kompaktnom bránení a výbornom výkone domácich
  • Prvé čisté konto v Premier League od 24. 11. proti Crystal Palace (remíza 0:0)

86%

Autorom hodnotenia je redaktor Vlastiiic.

David de Gea – Dnes toho neměl moc na práci, šly na něj 3 střely, které nebyly extra nebezpečné, mířily přímo na něj. 6/10

Antonio Valencia – Mám z něj rozporuplné pocity. Dozadu si odmakal své, jak jsme již na něj zvyklí, bohužel co se útočné fáze týče, tak nepředvedl vůbec nic, což dokazuje statistika procent útoků vedených po stranách. 4/10

Victor Lindelof – Lepší ze stoperské dvojice, v prvním poločase též nejevil velkou jistotu, ale ve druhém poločase předvedl dobrý výkon. Sbíral míče, zakládal akce a neudělal žádnou větší chybu. 6,5/10

Phil Jones – Nejistý, vyhrával hlavičkové souboje, avšak způsobil pár trestuhodných chyb, díky kterým se soupeř dostal do šancí. Ve druhém poločase převzal drtivou většinu zodpovědnosti jeho spoluhráč. 3/10

Luke Shaw – Zejména v prvním poločase se snažil kombinovat s Martialem, svědčí tomu i fakt, že veškeré naše útoky šli přes levou stranu. Problém mu však dnes dělalo hlídání hráčů, několikrát je měl daleko od sebe a musel hazit vznikající šanci soupeře. 6/10

Ander Herrera – Líbila se mi dnes jeho bojovnost, nic nevypustil, snažil se sbírat míče a obírat protihráče, což se mu celkem dařilo. Udělal pár chyb, ale jinak předvedl dobrý výkon. 6,5/10

Nemanja Matić – Pomalu se na něm podepisuje únava, každopádně dnes byl platný zejména v hlavičkových soubojích a rozdávání přihrávek. 7/10

Juan Mata – Role křídla mu nejspíše moc nevyhovuje, často se stahoval do středu hřiště a snažil se kombinovat ve středovém prostoru. Párkrát vymyslel krásnou přihrávku, ze které ale nakonec nic nebylo. Střídán v 63. minutě. 5/10

Paul Pogba – Dnes to měl složité, soupeři ho vůbec nešetřili a nedávali mu dýchat. Nebyl to takový výkon jako v předešlých zápasech, přesto se mi vzhledem k okolnostem líbil, chodil si pro míče, kombinoval a hledal spoluhráče. 6,5/10

Anthony Martial – V prvním poločase probíhaly útoky hlavně přes jeho stranu, problém mu dělal důraz protihráčů, driblingem se však párkrát dostal k centru, které bohužel končily na kopačkách soupeřů. Zapojoval se do kombinace s Pogbou a Shawem. Střídán v 63. minutě. 6/10

Marcus Rashford – Jednoznačně MOTM. Nevypustil jediný balón, dohrával souboje, nabízel se do úniků. Za svou snahu byl odměněn gólem. Střídán v 80. minutě. 8/10

STRIEDAJÚCI HRÁČI

Romelu Lukaku – Přišel a vstřelil gól. Tak bleskový nástup na hřišti čekal asi málokdo, ale byla to právě tvrdost a dohrávka, co na Newcastle platil. Velký podíl měl i na druhém gólu, kdy potáhl balón a našel Sancheze. 7,5/10

Alexis Sánchez – Nastoupil za Matu a byla na něm vidět chuť hrát, zároveň však i absence herní praxe. Každopádně, Alexis předvedl dobrý výkon, asistence plus další skvěle vytvořený protiútok a celkévá aktivita je to, čím mě potěšil. 7/10

Jesse Lingard – Přišel do hry v 87. minutě. Nehodnocen

TÍMOVÝ VÝKON

Dnešní vítězství je velice cenné a důležité, kontrolovali jsme zápas a soupeře pouštěli do šancí pouze z našich chyb, kterých bychom se měli do budoucna vyvarovat. Dokázali jsme odpovědět na tvrdou hru Newcastlu a pomalu ale jistě stahujeme náskok týmů v TOP 4.

Po Premier League prepíname na najstaršiu klubovú súťaž. Na rad prichádza totiž FA Cup, konkrétne súboj 32-finále proti Readingu. Hrať sa bude na Old Trafford sobotu 5. januára/ledna od 13:30 SEČ. V prípade remízy je na programe odveta u súpera.

Zdroje: buildlineup.com, manutd.com, premierleague.com, whoscored.com