02/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Mediálne správy

Matić: Můj Srbský příběh

Nemanja Matić poskytl exkluzivní rozhovor Inside United, oficiálnímu časopisu Manchesteru United, kde se svěřil například o jeho rodné zemi nebo jaké to je mít po sobě pojmenovanou ulici.

Zaprvé, jaké je to vyrůstat v Srbsku – můžeš popsat své rodné město?

Ano, vyrůstal jsem v malé vesnici, kde bydlí pouze jeden a půl tisíce lidí. Bylo to pro mě dobré a užíval jsem si čas s mými přáteli. Většinu času jsme hráli fotbal, a to bylo velice příjemné.

Tvůj táta byl trenérem mládežnického mužstva v týmu Vrelo, kde jsi vyrůstal?

Ano, můj táta byl trenér, když jsem měl tak sedm nebo osm let. Bylo to pro mě obtížné, protože on vždycky chtěl, abych hrál lépe a lépe. I když jsem vstřelil dva nebo tři góly za zápas, řekl, že to stejně nebylo dost. Takže to byly těžké časy. (smích)

Pak jsi strávil jako mladý hrář nějaký čas jak s Crvenou Zvezdou, tak s Partizanem Bělehrad…

Hrál jsem v Crvene Zvezde čtyři roky a pak pro Partizan rok a půl. Strávil jsem tam nějaké pěkné chvíle. Partizan a Crvena Zvezda jsou dva nejlepší kluby v Srbsku a naučil jsem tak spoustu věcí. Opravdu jsem si tu zkušenost užil na obou místech.

Navštívili jsme Partizan minulý rok jako součást výjezdu týmu U-19 do Bělehradu a byli velice přátelští, ovšem zdůrazňovali, jak velcí rivalové jsou s Crvenou Zvezdou…

Ano, jsou velcí rivalové. Stadiony jsou od sebe velmi blízko, odděluje je asi jeden kilometr. Jsou to velcí rivalové, kteří vždy bojují o titul. Tento rok Partizan hrál s Besiktasem o postup do Evropské ligy a Crvena Zvezda čelila Red Bullu Salzburg o postup do Ligy mistrů. Oba týmy mají výborná mužstva a jsou to velké kluby.

 Všichni v Bělehradu působili dojmem, že jsou velice hrdí na historii jejich týmů a také týmů bývalé Jugoslávie…

Ano, v bývalé Jugoslávii jsme měli opravdu dobrou ligu se skvělými týmy. Dynamo Záhřeb, Hajduk Split, Crvena Zvezda Bělehrad, Partizan Bělehrad, Željezničar ze Sarajeva. Bylo tam spoustu dobrých týmů a liga byla velice těžká, ale to už je dlouhá doba zpět. Nepamatuji si toho z té doby moc.

Je pravda, že spoluvlastníš tvůj domácí tým v Srbsku, Vrelo Sport?

Ano, snažím se klubu pomoci ve městě, kde jsem vyrůstal. Rád pomáhám mladým hráčům. Snažím se je zlepšovat a zajistit, že mají na hřišti lepší podmínky, než jsem měl já, když jsem začínal hrát. Baví mě tohle dělat. Myslím, že se mohou na nových hřištích více zlepšit, protože jednoho dne, pokud budou hrát na vysoké úrovni, budou vědět, co čekat. Takže je to pro ně velice důležité.

Sleduješ je často anebo je to pro tebe obtížné při tvých závazcích v Manchesteru United?

Nesleduji je moc často, ale občas se podívám na zápasy na internetu. Takže pokud tam nějaký je, dívám se. Když jsem s národním týmem, někdy mám jeden, dva dny před zápasem, takže tam můžu jet a navštívit je. Minulou sezónu jsem pár zápasů viděl.

Je v nějakých ohledech sledování fotbalu obtížné?

Když jsem na hřišti, užívám si to. Když jsem na tribuně, jsem jen fanouškem. Někdy je to pro mě dobré. Je obtížné sledovat Manchester United, když jsem na tribuně nebo na střídačce, protože nemůžu pomoct. Ale pokud z tribuny sleduji jakýkoliv jiný tým, je to dobré a užívám si to.

Proslýchá se, že fanoušci občas okusují dýňová semínka jako občerstvení během zápasů – viděl jsi někdy, že by se to chytlo i v Anglii?

Dělám v létě to samé! A ano, byli na zápase nějací lidé, kteří dělali fotky a uviděli mě v únoru při zápase páté divize v mojí vesnici a viděl jsem je, jak mě natáčí, ale nebyl to žádný problém.

A vyhrálo Vrelo titul?

Třikrát za sebou! Postup! Vytvořili jsme klub pouhé tři roky zpátky a každý rok jsme skončili první. Hráli jsme 80 zápasů a prohráli pouze jeden, s nějakými remízami. Všechny naše ostatní zápasy byly vítězné, takže můj klub je nyní ve čtvrté divizi, něco jako League Two v Anglii.

Máš nějakou rodinu nebo přátele zúčastněné na klubu?

Někteří z nich hrají, můj kamarád je trenér a můj bratranec je sportovní ředitel. Užívají si to. Není to profesionální, ale jen tak pro zábavu.

Nabízíš jim někdy radu, nebo preferuješ nechat je řídit klub po svém?

Ne. Znám je a někteří z nich rozumí fotbalu velmi dobře. Když tam jedu, jen si to užívám a strávím čas po zápase povídáním si o tom. (Užil sis mistrovské oslavy?) Jistě, užil. Jsem tam vždy, když se slaví!

Nově vybudovaný stadion, Jedinstrvo stadium, blízko tvému domovskému městu, u kterého jsi také pomáhal s výstavbou, je pojmenováno po Draganu Djazicovi, můžeš nám o něm povědět něco víc?

Je to nejlepší hráč v historii Jugoslávie. Je to náš soused, vyrůstal na stejném místě jako já. Jsme opravdu hrdí na to, že někdo z naší vesnice hrál za Crvenou Zvezdu Bělehrad a ve své době to byl nejlepší levý křídelník na světě. Možná s pár hráči Manchesteru United, Eusebiem a Pelem. Bylo to úžasné, že to lidé říkali. Takže ano, pojmenovali jsme stadion po Draganovi Djazicovi, protože si to zaslouží.

Existuje také ulice Nemanji Matiče – už jsi ji byl navštívit a jaký máš z toho pocit?

Ano, byl jsem tam a je to pěkné. Je to zvláštní vidět mé jméno. Lidé ve městě chtěli po mně pojmenovat ulici a já se jich zeptal: „Jste si jistí?“, protože jsem musel podepsat souhlas s použitím mého jména pro tu ulici. Takže ze všeho nejdřív jsem se znovu ujistil, zda jsou si jistí a oni řekli, že ano. Jsem na to hrdý.

Je to důležité, že udržuješ spojení se svými kořeny?

Jistě. Mám takové spojení každý den. Jsem v kontaktu s mými starými kamarády a rodinou, a tak to také zůstane do konce mého života. Mám je rád a oni mají rádi mě. Jsme neustále v kontaktu. Sledují mé zápasy a jednoho se tam vrátím, abych tam žil.

Máš s klubem nějaké větší cíle, jako třeba vychovávat mladé talenty z celého Srbska a nejen ty, co bydlí poblíž?

Ano, myslím si, že Srbsko vždy mělo skvělé talenty. Jediné, co nám chybí, jsou správné podmínky. Nemáme příliš mnoho stadionů a jsou velmi staré a nemoderní. Ale myslím, že nynější Srbská fotbalová asociace začala do stadionů investovat a s jistotou budou lepší pro hráče, pro fanoušky a obecně zápasům pomohou. Musí investovat spoustu peněz, pokud chtějí fotbal zlepšit.

Samozřejmě, účast na Mistrovství světa byla pro celou zemi velkou událostí – opravdu jsi v Rusku ukázal svou vášeň a hrdost ve svých výkonech?

Jistěže, byl to pro mě obrovský zážitek a bylo to velmi důležité. Hráli jsme co nejlépe umíme hned v prvním zápase, aby nám to pomohlo postoupit ze skupiny. Zápas jsme vyhráli, ale bohužel jsme prohráli druhý i třetí zápas. Druhý zápas se Švýcarskem jsme měli rozhodně odehrát lépe. Měli jsme šanci postoupit, ale myslím, že jsme neměli dostatek zkušeností. Myslím, že příště bude velmi důležité se kvalifikovat na Euro a s tou zkušeností, kterou máme z Mistrovství světa, můžeme udělat víc. Byla to úžasná zkušenost a organizace od Ruské Federace byla skvělá. Ano, byl jsem velmi šťastný. Užil jsem si to a doufám, že Srbsko může být také na dalším Mistrovství světa.

zdroj: manutd.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!