José Mourinho po víťazstve nad Strakami

Červeným diablom sa podarilo otočiť nepriaznivý výsledok zápasu proti Newcastle United, v ktorom už po desiatich minútach prehrávali na Old Trafforde 0:2. O víťazný obrat sa však postarali hráči Juan Mata, Anthony Martial a Alexis Sánchez, ktorí tak dali fanúšikom zaspomínať na slávne „comebacky“ pod vedením Sira Alexa Fergusona.

Manažér José Mourinho tak vyzdvihol odhodlanie a túžbu po víťazstve, ktorými sa hráči prezentovali v druhom polčase. Na tlačovej konferencii po zápase a v rozhovore pre Bt Sport sa rozpovedal o atmosfére v šatni počas polčasovej prestávky, svojich manažérskych skúsenostiach, ako aj o podpore fanúšikov.

Hráči zo seba odovzdali všetko

,,Je to o mentalite, túžbe a odhodlaní. Ako som zvykol hovorievať: nikto nie je dôležitý, iba klub áno. Toto nie je o mne. Toto nie je o hráčoch. Je to o klube a v druhom polčase zo seba hráči odovzdali absolútne všetko. Viac toho už spraviť nemohli.“

O príhovore cez polčas

,,Myslím, že počas prestávky sme mali dobrý rozhovor. Nesľúbili sme si navzájom, že tento zápas vyhráme, pretože to sa sľúbiť nedá. Sľúbili sme si však, že zo seba odovzdáme všetko a to bez strachu a bez nejakého tlaku. Iba to, že zo seba odovzdáme to najlepšie, čo samozrejme hráči aj urobili. Nechcem hovoriť, že sme mali šťastie, pretože sme za výhru naozaj bojovali. Podľa mňa si ju chlapci zaslúžili, no aj keby to skončilo 2:2 a my by sme nestrelili víťazný gól, šiel by z toho pozitívny pocit. Ako som totiž povedal, nikto nemôže sľúbiť, že vyhráme zápasy, ale profesionál by mal sľúbiť, že preto urobí všetko. A títo chlapci to urobili.“

O hraní pre klub

,,Ak hráči hrajú iba pre manažéra, nie sú to dobrí profesionáli. Jedného dňa ho totiž majú radi a hrajú pre neho, no druhý deň príde manažér, ktorého radi nemajú a nehrajú pre neho. Výplatu však dostanú aj tak. Myslím si tak, že je smiešne o tom rozprávať. To, čo som žiadal od hráčov bolo, aby urobili pre výhru absolútne všetko. Samozrejme, mali sme tam nejaké menšie taktické zásahy, veľa sme riskovali a chodili sme do rôznych priestorov. Snažili sme sa nájsť čo najlepší spôsob ako hrať a nakoniec sa nám podarilo zápas vyhrať. Myslím, že sme si tú výhru zaslúžili. Zaslúžili sme si ju my a aj fanúšikovia. O tomto je futbalový klub a Manchester United je veľký futbalový klub.“

Život je tvorený skúsenosťami

,,Myslím, že niektorí chlapci jasne ukázali, že tento lov, ktorý sa tu rozpútal, nezvládajú dobre. A to aj napriek tomu, že cieľom som ja. Zápas sme začali plní paniky. O každej lopte v našom pásme som si v niektorých chvíľach myslel, že skončí v našej vlastnej sieti. To pre hráčov nie je ľahké a ani pre mňa nie. Môj názor je, že život je tvorený skúsenosťami. Niektoré sú nové a niektoré pôsobia ako Déjà vu, no toto je nové. Myslím si, že ma to nerobí iba lepším manažérom, ale dokonca lepšou osobou, pretože v súčasnosti rozumiem veciam, ktoré sú v ľudskej prirodzenosti a v prostredí kde pracujem. Zvykol som to milovať a stále to milujem, ale je to iné. Veľa zlomyseľnosti,  príliš veľa zlomyseľnosti v niečom, čo by malo byť prekrásne. Ako som hovoril, zvládam to s istým smútkom, no zvládnem to a prežijem. Som skúsený, som veľký chlapec.“

O zmene taktiky

,,Paul Pogba nehral na poste stredného obrancu. Hral spolu s Matićom pred Smallingom, pretože potrebujeme aj nejakú technickú kvalitu na to, aby sme dokázali zozadu dostať loptu vpred. A týmto riešením bol Pogba a Matić.“

O podpore od fanúšikov

,,Som tým ohromený. Som tým ohromený a nechcem to (takú podporu, pozn. red.). Ak by som im mohol povedať, ,prosím nerobte to‘, povedal by som im to. Myslím, že toto nie je o mne. Je to o futbalovom klube, ktorý milujú a o klube, ktorý reprezentujeme so všetkou cťou a dôstojnosťou. Som však ohromený tým, ako úžasní boli fanúšikovia k tímu, kedy sme prehrávali 0:2. Nie ku mne, ale k tímu. A to je úžasné. Z mojich futbalových spomienok som zvykol hovorievať o jednom zápase, v ktorom som porazil Liverpool 4:0. Aspoň myslím, že to bolo 4:0. Bol som však prekvapený, ohromený a plný rešpektu z toho, ako na štadióne spievali fanúšikovia Liverpooolu svoj song. A teraz som v situácií kedy prehrávam doma 0:2 v zápase, o ktorom všetci vedeli, že je pre nás dôležitý. Fanúšikovia však boli naozaj úžasní a som za to naozaj vďačný. Moja radosť z víťazstva nie je vďaka mne, ale vďaka fanúšikom a samozrejme hráčom. Hráči môžu vstúpiť do reprezentačnej prestávky s dobrým pocitom a fanúšikovia môžu ísť domov s pocitom výhry.“