Review&Hodnotenie: YB Bern – Manchester United 0:3

V prvom kole Ligy Majstrov hráči United zavítali do švajčiarskeho Bernu, kde vyzvali domácich Young Boys. Červení diabli dokázali streliť tri góly, žiadny neinkasovať, a tak do ročníka milionárskej súťaže 2018/19 vstúpili víťazne.

Manažér už počas týždňa avizoval zmeny v zostave, keď do Bernu cestoval čerstvo uzdravený Diogo Dalot a tiež Luke Shaw, ktorý bol po zranení v reprezentácii plne pripravený. Po pauze v PL si v základe zahral aj Fred a namiesto Alexisa dostal šancu od začiatku aj Francúz Martial. Kapitánsku pásku navliekol jeho krajan Paul Pogba. Zápas mal výkop o 21:00 SEČ a rozhodcom bol Deniz Aytekin.

Domáci začali aktívne a nechýbalo veľa, aby sa po nebezpečnej hlavičke Hoaraua menilo skóre. Mieril však mimo a de Gea ostal bez práce. O niekoľko minút na to sa však Španiel vytasil skvelým zákrokom po ďalekonosnej strele, ktorú vytesnil na roh. Švajčiari sa rozhodne slávneho súpera nezľakli a hrali bez rešpektu. Prišla však aj šanca hostí, keď po spolupráci Pogbu so Shawom druhý menovaný prízemnou loptou našiel Rashforda, no ten mieril iba to tyče! Šance sa striedali na oboch stranách, no nešlo o nič výrazné. Po niekoľkých pološanciach prišla kombinácia medzi Fredom, Lukakuom a Pogbom. Posledný menovaný sa dostal k voľnej lopte a ľavačkou vymietol pavučinu domácej bránky – 0:1. Po desiatich minútach sa skóre menilo opäť, keď po veľmi prísne odpískanej ruke Pogba zvýšil na 2:0 pre hostí. V druhom polčase sa hra trochu zmenila, keď sa United sústredili najmä na pevnú obranu, no domáci aj tak vystrkovali rožky a nemienili sa vzdať. Problémy hosťom robili rýchle prieniky zo strán, no De Gea si so všetkým dokázal poradiť. Pomohlo aj to, že domáci svoje akcie málokedy dokázali účinne zakončiť. Trest preto prišiel po vyše hodine hry, keď po spolupráci Francúzov skórovala naša jedenástka, a stav bol stanovený na 3:0 pre United. Najväčšia šanca Bernu prišla po rohu, keď bránenie nezvládol striedajúci Fellaini a pred inkasovaním nás zachránila tyč. Zápas sme dohrali úspešne a pripísali sme si dôležité tri body s výsledkom 3:0 v prospech Červených diablov.

Autorom hodnotenia je redaktor Vik

David de Gea – Dva veľmi dobré zákroky za bezgólového stavu pri ranách Camaru a Fassnachta, následne však už Španiel nemal veľa práce. Niet čo viac dodať. 7,5/10

Diogo Dalot – Debutant v novom drese sa predviedol naozaj špičkovo. Výborné centre z pravej strany, ktoré po rokoch urobia tlak na Antonia Valenciu. Skvelo útočil, bránil tiež fajn. Jeho najväčšia hrúbka bolo prepadnutie pri brejku Fassnachta, zastúpili ho ale stopéri. 7,5/10

Chris Smalling – Lepší zo stopérov a to bez debát. Istejšie zákroky, lepší timing, výkon prakticky bez chyby. Zdá sa, že si zlepšenými výkonmi chce udržať pozíciu v kádri. 7/10

Victor Lindelof – Švédsky reprezentant ma opäť raz nepresvedčil. Občas zbytočné odkopy smerom z obrany, neustál mnoho súbojov. Ako príklad poslúži 8. minúta, keď sa cez neho predral Hoarau a hlavou len tesne minul bránu. Problémy mu robil aj Assalé. 6/10

Luke Shaw – Už tradične solídny výkon od obľúbenca fanúšikov. Rovnako ako Dalot, aj Shaw podporoval útok, rezultovala z toho nariadená penalta na konci polčasu, takže mu prakticky môžeme pripísať jednu asistenciu. Druhá by mu prischla, ak by striedajúci Mata trafil priestor brány z voleja. Pri starnutí Younga s Valenciom si môžu fanúšikovia United takto predstavovať kraje obrany. 7,5/10

Nemanja Matić – Defenzívny štít to zase raz držal všetko pohromade, stabilizoval celú prechodovú aj defenzívnu činnosť. Uvidíme, ako bude vyzerať naša hra bez neho v sobotu Premier League a či ho dokáže Fred/Andreas/Herrera nahradiť. 6,5/10

Fred – Jednoznačne najslabší článok zálohy, vidieť ho bolo iba pri centroch spoza rohovej zástavky a pri neúspešnom driblingu, po ktorom sa so šťastím odrazila lopta k Pogbovi, z čoho prišiel otvárací zásah. Žltá karta z druhého polčasu ešte viac navŕšila mizériu, správne stiahnutý z ihriska. 5,5/10

Paul Pogba – Na takéto výkony od Pogbu si budeme radi zvykať, treba ich len predvádzať častejšie. Dva góly, asistencia a zaslúžene najlepší muž duelu. Ak to bolo potrebné, podržal loptu, vybojoval faul. Ak by takýto „performance“ predviedol Paul aj v nejakom derby zápase, hodnotenie by sa blížilo k desiatke. 8,5/10

Anthony Martial – Nedokážem si pomôcť, ale krídelníci v Berne nič závažné nevymysleli. Minimum individuálnych prienikov do šestnástky, nevýrazné centre, ale i pokazenie prihrávky, po ktorej mohol ísť do nájazdu Rashford. Ku koncu mu vychádzali krátke narážačky, hodnotenie mu dvíha gól na 3:0. Vôbec prvý od januára. 6,5/10.

Romelu Lukaku – Evidentne sa na hrote útoku hľadal. Ako už býva zvykom, odviedol penzum čiernej práce. Samozrejme, Lukaku nemôže za mizériu pri centrovaných loptách. 6/10

Marcus Rashford – Nastrelená žrď, znovu „zazdená“ finálna prihrávka na Lukakua v 50. minúte. Oprávnene vystriedaný, spolu s Fredom najhorší článok mužstva. 5,5/10

Striedajúci hráči

Juan Mata – Prišiel do hry spolu s Fellainim v 69. minúte, mal dva pokusy zo sľubnej palebnej pozície. Ten prvý mal skončiť v bráne, napokon ju minul o niekoľko centimetrov. 5,5/10

Marouane Fellaini – Vďaka nemu sa mohol Matić posunúť o líniu vyššie. Opäť raz vyhrával hlavičkové súboje pred stopérmi a zbieral odrazené lopty. Jeho najväčšou hrúbkou bolo neudržanie aktívneho Camaru pri rohovom kope, po ktorom domáci zadák opečiatkoval ľavú žrď. 6,5/10

Andreas Pereira – Za štvrťhodinu sa toho veľa vymyslieť nedá. Akoby to bolo aj výsledkom, viacero hráčov sa už dopredu nehrnulo a Andreas tak nemal s kým kombinovať. Škoda, šance by mal dostávať častejšie. 5,5/10

Najbližšie sa Manchester United predstaví na domácom Old Trafforde, kde sa mu do cesty postaví nováčik z Wolverhamptonu v rámci 6. kola Premier League. Stretnutie sa odohrá v sobotu 22. septembra/září o 16:00 SEČ.

Zdroje: whoscored.com, buildlineup.com, premierleague.com