Review: Manchester United – Brighton 2:0

V štvrťfinálovom zápase FA Cupu sa Manchester United stretol na domácom ihrisku s nováčikom z Premier League Brightonom. Zápas ponúkol podobne ako s Liverpoolom dva rozdielne polčasy, no napokon sa z víťazstva radovali domáci a postup do Wembley si zaručili výhrou 2:0.

Manchester United utrpel v utorok veľkú ranu v podobe vypadnutia z Ligy Majstrov. Výkon Diablov a samotná taktika ani zďaleka nepripomínala tím, ktorý by mal postúpiť ďalej a bojovať s najlepšími kádrami Európy. Mourinho bol ostro kritizovaný za výber základnej jedenástky a takisto za defenzívnu taktiku, ktorá nás stála postup. Možno aj práve preto United nastúpili s piatimi zmenami v základnej zostave.

V Manchestri sa tesne pred začiatkom zápasu strhla snehová búrka a ihrisko bolo zo začiatku pokryté viditeľnou vrstvou snehu.

Diabli začali aktívne a v prvých 15 minútach jasne dominovali v držaní lopty a hra sa odohrávala prevažne na súperovej polovici. Bolo by to dobré, ak by z toho hráči niečo vyťažili. Žiaľ Diabli sa dostali po pokutové územie a tam to skončilo. Na chvíľu sa do hry dostal aj Brighton, ale United opäť prevzali iniciatívu a vytvorili si niekoľko polo šancí, no vždy im niečo málo chýbalo. Hostia skvele prehusťovali priestor pred vlastným brankárom, no v 29. minúte sa podarilo dvojici Mata s Martialom sériou narážačiek dostať do dobrej šance. Matova strela bola len zblokovaná na roh, z ktorého Smalling trafil len žrď. Boli to dovtedy najväčšie šance zápasu. Na opačnej strane si prvý vážnejší zákrok pripísal Romero, keď po rohu vytlačil hlavičku kapitána hostí. Diabli sa znovu nadýchli k tlaku, no tentokrát sa im podarilo aj skórovať. Matičov center poslal do siete Lukaku v 37. minúte zápasu a Manchester United išiel do vedenia 1:0 . Hráči United sa neuspokojili len s jedným gólom a pokračovali v tlaku na Brighton, no žiadna väčšia šanca neprišla ani na jednej strane a tak hráči odchádzali do šatní za stavu 1:0.

Mourinho urobil do druhého polčasu jednu zmenu, keď Shawa nahradil Young. Brighton musel otvoriť hru a snažiť sa streliť gól, aby mali šancu na postup. Hneď v úvode hostia tri krát pohrozili a dali tak najavo, že jednogólový náskok sa môže ľahko pominúť. Romero si musel dávať pozor a najmä zákrok v 57. minúte proti strele spoza vápna bol kľúčový. Diabli do druhého polčasu nevstúpili práve najlepšie a nevyzeralo to, že by chceli pridať druhý poisťujúci gól. V 70. minúte stále svietila 0 streleckých pokusov zo strany domácich a bolo jasné, že chcú udržať najtesnejší rozdiel v skóre. Naopak hostia boli nebezpeční z každej strely. V 74. minúte došlo k druhej zmene, konkrétne Matu vystriedal Rashford. Marcusovi chvíľu trvalo, kým sa stretol s loptou, ale ani jeho prítomnosť nezmenila počet striel domácich v druhom polčase. Prvá strela v druhom polčase prišla v 84. minúte po Youngovom priamom kope a bol z toho druhý gól Diablov. Na center si zbehli Matič aj Lukaku a prvý menovaný prekonal brankára hostí hlavou „koníkom“ od zeme 2:0. V 89. minúte došlo k poslednému striedaniu na strane domácich a Lingarda vystriedal Fellaini. Hostí druhý gól zlomil a do konca zápasu sa len tak dohrávalo. Nakoniec sa zápas skončil výsledkom 2:0 a postupom Manchestru United do semifinále FA Cupu.

Zopár zaujímavých štatistík:

• Mourinho sa dostal do semifinále po skutočne dlhej dobe, naposledy ešte ako manažér Chelsea v roku 2007.
  • Mourinho vyhral 15 zo 17 domácich zápasoch v FA Cupe (1 remíza a 1 prehra), so skóre 12-0. Ako manažér United zvíťazil vo všetkých 3 domácich zápasoch.
  • Chris Hughton (manažér Brightonu) medzitým, odohral na Old Trafforde 5 zápasov (vo všetkých súťažiach), no bodovať sa mu nepodarilo ani raz a všetky zápasy prehral. Dokonca sa jeho tímom nepodarilo streliť ani jeden gól na Old Trafforde.
  • Lukaku skóroval 12 gólov v jeho posledných 11 vystúpeniach v FA Cupe. Zápas v ktorom nedokázal skórovať bol zápas medzi Evertonom a Manchesterom United v semifinále v apríli 2016.
  • Lukaku bol zapojený do 14 góloch v jeho 14 zápasoch v roku 2018 (10 gólov, 4 asistencie).

Lavička: De Gea, Fellaini, Lindelof, Pogba, Rashford, Sanchez, Young

Striedania

• 46´ Shaw  Young
  • 75´ Mata  Rashford
  • 89´ Lingard  Fellaini

Brighton

Lavička: Baldock, Goldson, Izquierdo, Maenpaa, Murray, Saltor, Sanders

Striedania

• 68´ March Izquierdo
  • 76´ Ulloa  Murray