Hodnotenie: Sevilla – Manchester United

101

V úvodnom osemfinálovom zápase hráči United zavítali do Španielska, kde ich privítala domáca Sevilla. Zápas skončil výsledkom, ktorý tipovalo možno 90 % fanúšikov – 0:0. Nižšie si prečítate hodnotenie dnešných protagonistov z Anglicka a neobídeme ani Josého Mourinha.

David De Gea – Jasný MOTM, ktorý má najväčšiu zásluhu na tom, že United domov necestujú s dvoj-trojgólovým mankom. Už v 4. minúte tasil reflex, pred polčasom chytil jasnú gólovú hlavičku a istý bol aj v druhom polčase. Bol jediným hráčom, ktorý ukázal svoj štandard. Nie je veľmi o čom – 10/10.

Antonio Valencia © – S jeho výkonom som veľmi nespokojný. Dopredu dnes mali United zakázané hrať a v obrane miestami horel ako žiak vo výbere. Útočiacim hráčom nechával veľké množstvo priestoru a času a po jeho strane (hlavne v prvom polčase) išlo veľké množstvo šancí domácich. Musí zlepšiť aj finálnu fázu, pretože je čitateľný už v momente, ako preberie prihrávku. 3/10.

Victor Lindelof – Podobne ako Valencia, aj on v obrane miestami horel za dvoch. Mal síce niekoľko momentov, keď dokázal nebezpečnú situáciu zachrániť dobrým pohybom, ale pozične bol v niektorých situáciách na prefackanie. Pre súpera urobil spolu s nepresným Youngom tutovku, ktorú našťastie domáci nepremenili. Som ale rád, že aj napriek jeho nepresvedčivému výkonu, máme v bráne brankára, ktorému neprekáža, že má pred sebou hráča ako Lindelof. 3/10.

Chris Smalling – Z dvojice stopérov bol presvedčivejší, ale ani on sa nevyhol hlúpym chybám – v rozohrávke, v pozičnej hre, v nedôraznom bránení. Poslednú dobu je veľmi kritizovaný a kritikom dnes ústa určite nedokázal zatvoriť. 4/10.

Ashley Young – Z obrannej štvorice bol asi najpresvedčivejší, no ani on sa nevyhýbal hluchým momentom, keď domácim dovolil zahroziť. S Lindelofom si veľmi nerozumel a dosť to medzi nimi škrípalo. V ofenzíve toho tiež veľa nepredviedol – zrejme nemohol. Vytkol by som mu veľmi časté fauly, najmä v prvom polčase, ktorým rozhodne domáci skokani pridali svojim hereckým umením. 4,5/10.

Nemanja Matić – Defenzívny parťák Herrera sa po 17-tich minútach zranil a stred poľa bol hlavne na jeho pleciach. Snažil sa a aj keď boli miesta, kde nepôsobil práve najistejšie, svoje si odohral. Videli sme v jeho podaní aj lepšie zápasy, ale dnes to stačilo – našťastie. 5/10.

Ander Herrera – Začal veľmi dobre, svojim pohybom robil domácim pri rozohrávke vrásky, no prišla 17. minúta a zranenie. Osobne ma mrzí, že nemohol dohrať, pretože naozaj vyzeral byť motivovaný dnes predviesť dobrý výkon. Nehodnotený.

Scott McTominay – Ďalší hráč, ktorému niektorí fanúšikovia nevedia prísť na meno – zrejme preto, že je to typ hráča pre Mourinha. Dnes pracoval skutočne poctivo – dostupoval hráčov domácich, napádal, snažil sa lopty získavať čisto a darilo sa mu to. Vytknem mu však nepresnosť jeho prihrávok. Ako prvý si pripísal strelu medzi tri žrde, no gólové parametre nemala. Vo veľkom zápase si počínal celkom dobre. 5/10.

Juan Mata – Úprimne sa priznám, že mi nenapadá nič, čo by som pri jeho výkone dnes zhodnotil. Pri jeho mene som si za prvý polčas zaznačil toto – príšerný roh, neviditeľný. V druhom polčase – hlúpy faul, veľmi slabé rohy, striedanie. 3/10.

Alexis Sánchez – Od úvodných sekúnd si domáci povedali, že mu zápas čo najviac znepríjemnia a bolo to vidieť. Okopávali ho ako zemiaky. Všetky fauly boli mierené na neho a aj kvôli tomu, že sme (ne)hrali futbal, sa Alexis nedokázal vôbec presadiť. Behal, snažil sa, preukázal dobrý pohyb a ťah na bránu, ale nešlo to. Pohybom sa snažil ponúkať, ale na túto jeho snahu odpovedal jedine Lukaku, a to je strašne málo. 4/10.

Romelu Lukaku – Nechcel by som byť v jeho koži, v jeho pozícii a s jeho úlohami v takomto type zápasu. Čo mal robiť? Snažil sa sklepávať nakopávané lopty od všetkých možných hráčov, no bez podpory spoluhráčov bol úplne bez šance. Dnes by sme sa boli pokojne zaobišli aj bez neho, pretože do ofenzívy sme sa dnes nepúšťali – ani omylom. Mal ale jednu výbornú šancu, no z voleja bránu vôbec netrafil. 4/10.

Striedajúci hráči

Paul Pogba – Prišiel na ihrisko po 17-tich minútach za zraneného Herreru a herný výpadok sa s ním viezol počas celého 1. polčasu. V tom druhom sa konečne viac osmelil a jeho výkon (ofenzívny) šiel výrazne hore až po príchode Rashforda, s ktorým si na ľavej strane rozumel viac než s Alexisom. Stále to však od očakávania malo na míle ďaleko. 4/10.

Marcus Rashford – Počas tých 15-tich minút zaujal ofenzívne asi najviac. Snažil sa, ponúkal sa pohybom, behal, aktívne napádal a 2x nebezpečne zakončil. Je možno škoda, že nehral od začiatku – som si istý, že by ukázal omnoho viac než slabučký Mata. 5/10.

Anthony Martial – Dvakrát sa nebezpečne rozbehol. A to bolo asi tak všetko. Nehodnotený.

Hodnotenie manažéra

José Mourinho – Na RTVS povedali, že to bola taktika pragmaticky mysliaceho Mourinha. OK, zrejme áno, no prísť v osemfinále na ihrisko tímu, ktorý sa výsledkovo trápi, a predviesť toto – to je skutočne veľká hanba. Nechcem sa veľmi rozpisovať o svojich pocitoch, ktoré vo mne vyvolávajú posledné zápasy, no myslím si, že máme skvelý tím, ktorý môže hrať krásny ofenzívny futbal – Pogba, Mata, Alexis, Martial, Rashford, Lukaku, Lingard… sú toto mená, ktoré by mali predvádzať prechádzajúci sa futbal bez štipky futbalového umu? Nemyslím si. Herný prejav, ktorý máme (a ktorý si odnášajú kritikou hráči) ide na vrub manažéra. Možno sa touto futbalovou paródiou dostaneme do finále Ligy Majstrov, no úprimne – pozeráme futbal kvôli trofejam (ako gloryhunteri), alebo preto, že sa chceme hrou našich obľúbencov baviť?

Zdroje: premierleague.com