Review: Manchester United – Stoke City 3:0

V pondelok večer sa v dohrávke 23. kola Premier League stretli domáci United s hráčmi Stoke City. V silnom lejaku a typicky nepríjemnom anglickom počasí si Červení diabli zaistili tri body po góloch Valenciu, Martiala a Lukakua a stiahli tak vedúci Man City, ktorý zaváhal na Anfielde.

Posledných niekoľko dní strávili hráči v Dubaji, kde naberali sily pred týmto zápasom a tiež pred nasledujúcimi stretnutiami. Oddych v teple im padol určite vhod, čo potvrdil aj návrat viacerých hráčov, ktorí mali problémy so zraneniami. Jedným z nich bol aj Valencia, ktorý do zápasu so Stoke nastúpil s kapitánskou páskou. Bez zranení je konečne aj Luke Shaw, ktorý začína nastupovať na ľavej strane obrany pravidelne. Stredovú dvojicu tvoril Matić a Pogba a pred nimi hrala trojica Mata – Lingard – Martial. Na hrote nechýbal Romelu Lukaku. Výkop bol o 21:00 SEČ a píšťalky sa ujal rozhodca Anthony Taylor

Výkop zaobstarali hráči hostí, no boli to domáci, ktorí sa dostali do šance ako prví, a tá hneď znamenala gól. V strede poľa sa s loptou na nohe pohral Pogba a prihrávkou na krídle našiel kapitána Valenciu. Ten si loptu naviezol pred bránu ala Robben a ľavačkou nedal Butlandovi najmenšiu šancu – 1:0. Hostia sa snažili o okamžitú odpoveď, avšak Shaqiriho nožnice De Geu neprekonali. O chvíľu na to skúšal šťastie osamotený Ireland, no ani on neuspel. United v týchto chvíľach výrazne ubrali a šance Stoke pribúdali. Po 25-tich minútach chyboval aj De Gea, ktorého prehlavičkoval Crouch a jasnému gólu v sklze zabránil Jones. Pre domácich to bol výstražný prst. Nasledovalo niekoľko šancí červených (Shaw, Martial), až prišiel ďalší gól. Na pravej strane zapracoval Lukaku, loptu poslal na Pogbu, a ten prihral do behu Martialovi. Anthony sa nerozpakoval a loptu z prvej poslal krásnou ranou do brány – 2:0. Tesne pred koncom polčasu mohol znížiť Shaqiri, no De Gea bol pozorný, a tak bol stav po polčase 2:0.

Druhé dejstvo začalo aktivitou United a v 54. minúte aj strelou v podaní Lukakua, ktorá ale nemala gólové parametre. Ďalšiu akciu domácich spískal Mata, keď prihrávkou pred bránu hľadal svojich spoluhráčov, no Pogba vybojoval iba roh. Francúz o chvíľu na to vypracoval tutovku pre Martiala, ktorý z troch metrov poslal svoju strelu priamo do brankára Stoke. Po hodine hry mal šancu na 3:0 Mata, ale z dobrej pozície netrafil technickým pokusom priestor troch žrdí. V 66. minúte pätičkou aj skóroval, ale z ofsajdovej pozície. V 72. minúte prišla odmena pre pracanta Lukakua, ktorý po Martialovej prihrávke loptu spracoval a ľavačkou nedal Butlandovi nárok na zákrok – 3:0. Hosťujúci brankár sa však vyznamenal pri pätičke striedajúceho Rashforda, ktorý naskočil na posledných 10 minút. V druhom polčase úplne nuloví hostia preverili De Geu až v samom závere, keď bývalý hráč United Diouf na dvakrát nepremenil. V posledných sekundách ešte zahral priamy kop nad Pogba a zápas sa tak skončil výhrou 3:0.

Striedania:

• 80´ Martial Rashford
  • 80´ Lingard Fellaini
  • 83´ Mata McTominay

Žlté karty: 63´ Lingard, 67´ Lukaku

STOKE CITY

Lavička: Grant, Wimmer, Edwards, Sobhi, Adam, Affelay, Diouf

Striedania:

• 46´ Tymon Wimmer
  • 61´ Choupo-Moting Sobhi
  • 70´ Crouch Diouf

2 Žlté karty 1

Na hráčov United čaká najbližšie opäť ligové stretnutie, v ktorom sa postavia proti nevyspytateľnému Burnley na štadióne Turf Moor. Zápas sa odohrá v sobotu 20. januára/ledna s výkopom o 16:00 SEČ.

Zdroje: whoscored.com, buildlineup.com

VIDEOreport z Manchesteru: Fanúšikovia sú ozdobou klubu z Old Trafford