Hodnotenie: Manchester United – Stoke City

Po dlhšej pauze bez futbalu a dobrom tréningu v Dubaji sa hráči United dnes večer predstavili v dohrávke 23. kola anglickej Premier League. Ich súperom boli trápiaci sa futbalisti Stoke City, ktorí domácim nerobili (okrem prvého polčasu) príliš veľké problémy a hladko prehrali. Po výhre 3:0 tak United stiahli náskok City, keď naši susedia zaváhali na Anfielde.

David De Gea – Po dvanástich minútach chytil nožničkový pokus od hráčov Stoke a potom si pripísal ešte niekoľko rutinných zákrokov. Vyznamenal sa pred odpískaním polčasu, keď zneškodnil gólový pokus. V druhom polčase bol úplne bez práce a zasahovať musel až po strele Diufa, ktorý si na ňom vylámal zuby. Pripísal si čisté konto, s čím sme určite všetci spokojní. 7/10.

Antonio Valencia (C) – Po zranení sa vrátil vo veľkom štýle, keď po necelej desaťminútovke otvoril skóre krásnou strelou k vzdialenejšej žrdi svojou slabšou nohou. Tento mýtus vyvrátil. Kapitán skvelo spolupracoval s Matom, keď ich kombinácie miestami hladili dušu pravým fanúšikom United. Mal prsty aj v druhom góle, keď svojou bojovnosťou získal loptu a tá sa po niekoľkých prihrávkach zastavila až v sieti. Snažil sa, bojoval, ponúkal sa do kombinácií a dnes si taktiež zaslúži pochvalu. 7/10.

Phil Jones – V úvode zápasu na mňa pôsobil trochu neistým dojmom (možno z dvojmetrového obra Croucha), no po niekoľkých minútach sa oklepal a hral spoľahlivo. Vytýkam mu však opäť miestami zbytočnú zbabelosť v podobe prihrávok na De Geu. Smalling mu v tejto činnosti ukázal, ako sa má pracovať s loptou smerom dopredu. Phil bol (pre mňa) tým „slabším“ zo stopérskej dvojice, no aj tak predviedol niekoľko pekných momentov. 6,5/10.

Chris Smalling – Ako som spomínal pri hodnotení Jonesa, Smalling hral dnes výborne. Chcem ho pochváliť za to, že sa niekoľkokrát podujal na vyvezenie lopty, a to nielen spred našej šestnástky, ale nemal problém pohybovať sa v miestach, kde sa mu na prihrávku núkali Lingard s Matom. Ukázal niekoľko pekných defenzívnych zákrokov a pekných lôpt dopredu na spoluhráčov. Nebál sa hrať futbal. 7,5/10.

Luke Shaw – Vyzerá to tak, že sa pomaly udomácňuje v základe, čomu sa úprimne veľmi teším. Ešte pred mesiacom a pol by som tomu uveril iba ťažko, no dnes je realita iná. Luke hral opäť veľmi dobre, keď sa snažil o výraznú podporu ofenzívy a jeho komunikácia s Martialom sa vylepšuje. Na ihrisku mu to išlo fakt dobre, niekoľkokrát sa ocitol v situácii, keď loptu servíroval pred bránu a nie raz z toho pramenila naša šanca. Oceňujem jeho 2 vyhrané hlavičkové súboje s Crouchom. V obrane to mohlo byť aj lepšie, ale hráči hostí nás dnes prakticky nepreverili, čiže to, čo predviedol, bohate stačilo. 7/10.

Nemajna Matić – Striedal skvelé chvíle s tými menej skvelými. Najmä v prvom polčase sa nevyhýbal niekoľkým lacným stratám, no čo ma zarazilo, bola jeho laxnosť vo vracaní sa pred bránu po strate lopty. Po jednej takej situácii hostia pohrozili (Pogba detto). Páči sa mi na ňom pokoj, ktorý z neho vyžaruje, keď má loptu na kopačke. Neponáhľa sa a s prihrávkou si dáva načas, čo je niekedy na škodu, no na upokojenie hry je to ideálne. 6/10.

Paul Pogba – V prvom polčase spoločne s Matićom miestami nestíhali, čo ma dosť nepríjemne prekvapilo. Mal na ihrisku síce voľnosť, no v dvojčlennej zálohe mu to tak nesedelo. Toto všetko však vymazal absolútnou nadvládou na ihrisku, najmä v druhom polčase, no aj v tom prvom ukázal niekoľkými skvelými loptami, že je právom označovaný za svetového futbalistu. Jeho práca s loptou pred Martialovým gólom, následná asistencia, asistencia na gól Valenciu, fantastické prenesenia hry na krídla, záblesky geniality, niekoľko lobov na hrot, pokusy o zakončenie, a takto by som mohol pokračovať…. Pogba je dnes zaslúženým MOTM. 9/10.

Juan Mata – V dnešnom zápase sa mi Juanova hra náramne pozdávala. Kolmice, najmä v prvom polčase, boli ukážkové a jeho narážačky s Valenciom robili hosťom vrásky. Pôsobil na veľkej ploche ihriska a musím povedať, že aj na pozícii RW bol dnes výborný. Najlepšie lopty však ponúkol z podhrotovej pozície, kde mu dnes Jesse nestíhal. Ocitol sa aj v obrovskej šanci, ktorú však nepremenil. Hýril aktivitou, pohybom, kúzlil skvelé prihrávky a odohral poctivý zápas. Na pár záverečných minút ho vystriedal McTominay. 7/10

Jesse Lingard – Po skvelých výkonoch prišiel slabší zápas, a ten si vybral práve dnes. Ako jediný mi v tomto stretnutí nesedel a možno aj kvôli tomu, že sme hrali 4-2-3-1 chýbal v strede poľa hráč, ktorý by pomohol kontrolovať dianie na ihrisku, najmä v prvom polčase. Snahu mu nemožno uprieť, no dnes ho v aktivite a bojovnosti predčili iní. V druhom polčase niekoľkokrát zbytočne fauloval a vykoledoval si aj kartové upozornenie. Vystriedal ho Fellaini. 5/10.

Anthony Martial – Po pomalšom začiatku zápasu sa rozbehol a čaroval s loptou prakticky na požiadanie. V úvode bol zrejme faulovaný a penalta sa pískať určite mohla. Spolupracoval najmä so Shawom a z ich práce ťažil Mata či Lukaku, ktorých Anthony prihrávkami často nachádzal. Pár minút pred koncom polčasu strelil krásny gól po Pogbovej prihrávke. V skvelom výkone pokračoval aj v druhom polčase a určite mohol pridať aj ďalší gól. Pripísal si aj asistenciu na Lukakov gól. Na poslednú desaťminútovku ho vystriedal Rashford. 7,5/10.

Romelu Lukaku – V prvom polčase, najmä v jeho prvej polovici, sa nedostával tak do hry, ako by sme chceli, no aj tak bojoval a nabehal toho skutočne veľa. Najčastejšie sa k lopte dostával na pravej strane ihriska, kde zvádzal súboje s dotieravou obranou hostí. Na lopte bol veľmi silný a z jeho tvrdej práce pramenil druhý gól, keď po jeho vybojovanej lopte asistoval Pogba. Druhý polčas odštartoval neúspešnými nožnicami a následnou strelou, no postupom času sa stále viac a viac dostával do hry a všetko to pečatil gólom na 3:0. Odohral veľmi dobrý zápas. 7,5/10.

Striedajúci hráči:

Marouane Fellaini – Prišiel na posledných pár minút a pri lopte ho takmer nebolo vidieť. Nehodnotený

Marcus Rashford – Vystriedal Martiala a aj za ten krátky čas sa dokázal dostať do obrovskej šance, keď po Valenciovej prihrávke pätičkou trafil iba brankára. Bol aktívny a stihol aj niekoľko únikov po ľavej strane. Zahral aj jeden roh, ktorý však nestojí za reč. 5/10.

Scott McTominay – Prišiel na niekoľko minút sa unaveného Matu. V úplnom závere sa po faule naňho kopal priamy kop, pri ktorom však Pogba nepochodil. Nehodnotený.

Tímový výkon: Ak sa na to pozrieme ako na celok, čiže na celý zápas, určite je čo chváliť. Kritiku si však hráči rozhodne zaslúžia za veľmi nevýraznú časť zápasu po Valenciovom góle, kde nás hráči Stoke v zálohe miestami prehrávali a do šancí (alebo presnejšie pozícií) pred De Geom sa dostávali až veľmi jednoducho. Najmä Matić a Pogba v tejto pasíži nestíhali a svoje úlohy si neplnili tak, ako by sme si predstavovali. Po góle na 2:0 však domáci zápas jasne opanovali a hosťom až na 2 šance nedovolili vôbec nič. Druhý polčas bol skvelý a miestami futbal hladil na duši. Treba v tomto pokračovať a dúfajme, že výkony pôjdu len a len hore (či už so Sanchezom, alebo bez neho). 7/10

Zdroje: premierleague.com, buildlineup.com

VIDEOreport z Manchesteru: Fanúšikovia sú ozdobou klubu z Old Trafford