Hodnotenie: Chelsea – Manchester United

70

Na Stamford Bridge sa v šlágri kola stretli United s vlaňajším majstrom Chelsea. Všetci sme vedeli našu bilanciu z londýnskeho štadióna Chelsea, no verili sme v nápravu – tá prišla. Po minuloročnom debakli 0:4 sme tentokrát prehrali iba 0:1. Výkon miestami až komický hráči trochu vykompenzovali v závere, keď niekoľkokrát siahali po vyrovnaní, no neúspešne. Nižšie si môžete prečítať hodnotenie dnešných protagonistov v červenom drese.

David De Gea – Pri inkasovanom góle nemal najmenšiu šancu, keďže zakončujúci Morata mal obrovské množstvo priestoru a času a na hlavičkovom zakončení si dal záležať. Okrem toho David niekoľkokrát hasil po rohoch domácich, po ich strelách a celkovo pôsobil ako jediný dobrým dojmom. 7/10

Antonio Valencia (C) – Dnes opäť nastúpil s kapitánskym „céčkom“ a mal tím viesť za bodmi, čo sa nestalo. Jeho obranné pokusy o zastavenie súperov boli tieňové – takto by som to metaforicky pomenoval. Je neakceptovateľné, aby pri bránení nechával hráč súperovi toľko voľného priestoru! V útočnej fáze bol čitateľný a prakticky všetky lopty vracal za seba dozadu. Veľmi podpriemerný výkon. 3.5/10

Eric Bailly – Nastúpil v trojčlennej obrane spolu so Smallingom a Jonesom. Bol tým, ktorý bránil priestor na pravej strane spoločne s Valenciom. V úvode zápasu mu veľké problémy robil najmä nepríjemný Morata. Postupom času sa upokojil a problémové situácie riešil čo možno najjednoduchšie. Pri góle ale chyboval, rovnako ako jeho defenzívni parťáci, keď totálne nezvládol bránenie voľného Moratu. 4/10

Chris Smalling – Mike nastúpil v strede obrany a nepočínal si zle, najmä v úvode zápasu. Je ale na zamyslenie, že Morata dokázal narobiť problémy aj jemu (Jonesovi taktiež). V prvom polčase obrana fungovala spoľahlivo, no pri inkasovanom góle v druhom polčase bol namočený aj on, keď vystupoval dopredu k hráčovi, ktorého mal pôvodne brániť Jones, no ten bol desiatky metrov od svojej pozície. 4/10

Phil Jones – Z obrannej trojky sa mi pozdával najviac. Bojovnosť v sebe nezaprie, rovnako ako snahu pobiť sa o výsledok. Aj jemu však Morata narobil ťažkosti, ku ktorým sa počas zápasu pridal aj Hazard. Pri góle nebol na svojom mieste, keď sa po súboji vracal z hĺbky poľa, a tak bola defenzívna línia červených narušená. Bol striedaný Fellainim zrejme aj preto, že už mal žltú kartu. 5/10

Ashley Young – Veľmi podobný výkon ako jeho kolega na opačnej strane s tým rozdielom, že Ashley často hral do tela. Jeho podpora ofenzívy bola výraznejšia, ale centre boli rovnako mizerné ako aj v posledných zápasoch. Vyčítam mu jeho laxnosť pri vracaní sa do defenzívy, kde to najmä v 1. polčase po jeho strane lietalo hore-dole. Ako prípadný záskok na wingbeka je dobrý, no dnes, podobne ako zvyšok tímu, sklamal. 3.5/10

Ander Herrera – Hráč, ktorý je v poslednej dobe tu na devilpage terčom ostrej kritiky, dnes adekvátnym spôsobom nedokázal na negatívne hlasy odpovedať dobrým výkonom. V zápase nastúpil vedľa Matića, ktorý ho zase strčil do vrecka nasadením, technikou, presnosťou a bojovnosťou. Ander dnes opäť splašene pobehoval, a čo mi začína veľmi prekážať, sú jeho divadielka pri fauloch, kde sa snaží výrazom neviniatka rozhodcu presvedčiť o svojej nevine. Odporúčal by som mu popracovať na tých futbalových aspektoch. 2.5/10

Nemanja Matić – V prvom polčase sa snažil hrať svoju typickú hru, často sa objavoval pri stopéroch, no viackrát sa pokúsil o založenie ofenzívnej akcie. Platný bol tiež v úplnom závere zápasu, kde takmer každá lopta dopredu išla z jeho kopačky. Chválim ho za bojovnosť a obetavosť, kde to dnes proti bývalým spoluhráčom nemal ľahké ani po psychickej stránke. Rozhodne však aj od neho očakávam viac. Nie vždy bol v defenzíve stopercentný. 5.5/10

Henrikh Mkhitaryan – (Dopredu upozorňujem, že mám Mkhitaryana ako futbalistu a človeka veľmi rád). Čo mám dnes pri tomto futbalistovi hodnotiť? Dnes bol totálne neviditeľný. Už v polčase bolo jeho striedanie oneskorené a je mi celkom záhadou, ako v zápase dokázal odchodiť až hodinu. Ak má toto predvádzať aj naďalej (a že to nebol jeho prvý slabý zápas túto sezónu), tribúna je to miesto, kam momentálne patrí. 0/10

Marcus Rashford – Nechcel by som byť v dnešnom zápase v jeho (a Romelovej) pozícii. Mal to neuveriteľne ťažké, keď sa musel vysporiadať nielen s tvrdou hrou súpera, ale aj s nulovou podporou od hráča na poste AM. Snažil sa, behal, bol to on, kto mohol hlavičkou otvoriť skóre, no minul. Zahrával naše rohy, no treba podotknúť, že ich prevedenie bolo žalostné. V závere zápasu mohol vyrovnať, no z voleja ľavačkou minul. 5/10

Romelu Lukaku – Podobne ako u Rashforda, Lukaku to mal dnes nesmierne komplikované. Lopty dopredu prakticky nedostal a jeho momentálne slabšej forme dnešný zápas určite nepridal. Mal šancu na otvorenie skóre, no jeho strela po zemi nebola umiestnená najlepšie. Bojoval o loptu ako lev, veľmi často ho bolo vidieť hlboko v poli, no dnešok bol v jeho podaní skôr o bojovnosti a trpezlivosti ako o futbalovosti. Aj jemu by možno jeden zápas z lavičky psychicky pomohol. 4.5/10

Striedajúci hráči

Marouane Fellaini – Je mi záhadou, kam ho manažér poslal. Prišiel na ihrisko a niekoľko dlhých minút sme jeho centimetrový potenciál zabíjali na defenzívnych postoch, kde si svojou tvrdou hrou vykoledoval žltú kartu a namazal Bakayokovi do obrovskej šance. Až po tom všetkom sa presunul na hrot a konečne bol platným. Vyhral niekoľko hlavičiek, mal šancu na vyrovnanie, a to hneď dvakrát, no nebolo mu dopriate. Jeho prínos pre hru bolo cítiť najmä v posledných desiatich minútach a to, že sme nedokázali jeho hru vpredu využiť, je chybou manažéra, ktorý ho nepochopiteľne poslal na post defenzívneho záložníka. 5/10

Anthony Martial – Prišiel na ihrisko namiesto žalostného Mkhitaryana a hneď sa prihlásil o slovo. Svojim pohybom robil hráčom Chelsea veľké problémy, dobre kombinoval s Rashfordom a Matićom a je na ňom vidieť, že aj za takého stavu sa futbalom bavil. Mohol prísť aj po prvom polčase. 5/10

Jesse Lingard – Prišiel na niečo vyše desať minút podporiť ofenzívnu snahu hostí vyrovnať, no nebol natoľko rozdielový, aby sa mu to podarilo. Nehodnotený

Hodnotenie manažéra

José Mourinho – Po dlhšej dobe bude súčasťou hodnotenia aj manažér. José Mourinho dnes podľa mňa zápas vôbec nezvládol. Pokiaľ ide o zloženie základnej zostavy, len málokto z nás by mu mohol niečo vyčítať. Avšak ak sa pozrieme na herný prejav, okrem posledných desiatich minúť, keď sme skutočne videli v podaní United futbal, si jeho dnešná taktika zaslúži kritiku. Je pre mňa nepochopiteľné, ako dokázal Mkhitaryana poslať aj na druhý polčas a tiež to, ako si predstavoval úlohu Fellainiho po naskočení do zápasu. To mal skutočne hrať v trojčlennej zálohe vedľa Herreru a Matića? Jeho výškové parametre sa doslova pýtali na hrot, kde sme jeho pol hodinu na ihrisku jednoznačne mali využiť minimálne na vyrovnanie. Videli sme, ako naša hra s Fellainim vpredu v posledných desiatich minútach vyzerala. Vôbec mi neprekáža defenzívne poňatie futbalu proti tým najsilnejším, ale ak chceme hrať toto proti tímu, ktorý v týždni doslova vybuchol v Lige Majstrov, je niečo zle. Dnes ide prehra z veľmi veľkej časti práve na hlavu Josého. Kto vie, možno už pred zápasom rozmýšľal o večeri, na ktorú bol pozvaný od Romana Abramoviča.