25/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog Redaktorské správy

United v azylu na Anfield Road

V sedmdesátých letech minulého století měl anglický fotbal velký problém s tzv. hooligans, kteří místo fandění působili výtržnosti a násilí. S touto překážkou se musel vypořádat i Manchester United. Kvůli nepokojům fanoušku z předchozích let, museli Rudí ďáblové odehrát úvodní utkání sezony 1971 na stadionu Anfield Road, kde vzali za svou slavnou tribunu The Kop.

Necelých padesát kilometrů od sebe dělí města, kde sídlí dva nejsilnější soupeři anglického fotbalu – Manchester a Liverpool. Na jednu noc se Liverpool stal domovem tisíců fanoušků Manchester United, neboť jejich tým odehrál zápas proti Arsenalu na stadion Anfield Road v zápase, o kterém dnes ví opravdu málo fanoušků.

Velkoměsta Manchester a Liverpool toho mají hodně společného. Byly klíčovými body průmyslové revoluce v 19. století, Liverpool jako hlavní dopravní uzel, Manchester jako výrobní metropole. Jedna z prvních železničních tratí na světě vedla právě mezi těmito dvěma městy.

Co se týče fotbalu, tak obě červené strany sdílí i úspěšnou sportovní historii. S hrdostí mohou tvrdit, že jsou nejúspěšnějšími kluby v anglickém fotbale. Mají největší fanouškovskou základnu, v minulosti zažily velké mimo sportovní tragédie a také dokázaly vyhrát vše, co se dalo.

Jinak mezi kluby panuje obrovská rivalita. V jedné letní noci 20. srpna 1971 fanoušci rudých ďáblů ovládli legendární tribunu The Kop při zápase proti šampionům z Arsenalu, protože United měli zakázáno hrát své zápasy na Old Trafford kvůli fanouškovskému násilí.

Předchozí fotbalová sezona byla zasažena řadou násilí a výtržností, v zápase proti Newcastle na Old Trafford domácí fanoušci házeli po hostech z Newcastle různé předměty, včetně nožů. Bohužel to nebyla ojedinělá událost spojená s fanoušky United, a proto musel klub své úvodní zápasy sezony odehrát na cizích hřištích.

Stadion Stoke City Victoria Ground byl vybrán jako místo pro zápas s West Bromem, protože je pouze nějakých 60 km po dálnici M6, zatímco Anfiled byl hřištěm, který United nazvali „domovem“ proti zápasu s Arsenalem.

Chuligánství odstartovalo počátkem 70. let. Stejně jako United, Leeds měl také zakázáno odehrát počátek sezony na svém stadionu a v přípravném utkání v Halifaxu, způsobili fanoušci Red Devils škody za tisíce liber. ZLOČINCI VYHLÁSILI VÁLKU, takto popsal deník The Mirror chování fanoušků United, avšak věci se začaly ještě zhoršovat. Sedmdesátá léta zaznamenala nárůst počtů fanoušků, kteří cestovali na venkovní zápasy svých týmů. Především díky otevření nových dálničních uzlů a speciálních fotbalových vlaků, které snadno převáželi stoupence jednotlivých klubů. Bohužel to usnadnilo působit fanouškům potíže i ve vzdálených koutech země.

Legendární Matt Busby dokonce mluvil o tom, že velmi odsuzuje chování těch, kteří poškozují dobré jméno klubu.

Nemůže existovat menšina, která nakazí všechny ostatní a ohrožuje dobré jméno klubu.

Klub ve skutečnosti zakázal spoustě fanoušků vstup na domácí zápasy, kteří se zúčastnili výtržností v šedesátých letech, ale v dalším desetiletí se situace mnohem zhoršila. Chuligánství a fotbal v sedmdesátých letech spojovali bitvy mezi fanoušky a policií, které pravidelně plnily titulky novinových článků.

Nicméně rivalita mezi United a Liverpoolem nebyla v roce 1971 tak tak významná, proto návrh na odehrání zápasu na Anfiled Road nebyl tak směšný, jako by byl v dnešní době. Ale na pozadí celostátního fotbalového násilí, se zápas odehrál v pátek, aby se fanoušci United vyhnuli střetu s příznivci druhého liverpoolského klubu FC Everton.

Stovky místních přišli povzbudit manchesterský tým, ale o domácí atmosféře se opravdu mluvit nedalo a na stadionu se žádné fanouškovské nepokoje neudály. Avšak skupina mladých lidí musela být rozehnána policií poté, co rozbila několik oken, což vedlo k prohlášení deníku The Times: 600 skienhadu Liverpoolů se vydalo na bouřlivý pochod po nedalekých ulicích. Ačkoliv k této události existovalo opravdu velmi málo důkazů. Mezitím se začaly dít věci i na Anfield. Jakmile se blížil výkop zápasu, tribuna The Kop, která je domovem nejvěrnějších fanoušků Reds, byla naplněna příznivci United, kteří této příležitosti využili a mávali šátky a zpívali klubové chorály ještě s větším zápalem než obvykle.

Pete Molyneux, velký fanoušek United řekl:

Bylo velkou otázkou, kde budeme na Anfiled Road stát, na The Kop? Fandím United 50 let a dnes se mi naskytla příležitost stát na tribuně The Kop, to jsem si nemohl nechat ujít. Když jsme vystoupali stadionem, všimli jsme si, že jsou kolem nás pouze Scousers. Někteří fanoušci se rozutekli na trávník, tak jsem udělal to samé, ale do výkopu zbývalo pouze pár minut a hráči se již rozcvičovali. Když jsem doběhl na půlicí čáru narazil do mě nějaký člověk a já si pomyslel, co to sakra dělá, nechápe, že se musím dostat pryč? Pak jsem si uvědomil, že to byl Peter Storey, známý sekretář Arsenalu. Nakonec se jen zasmál a ustoupil mi z cesty.

Roy Cavanagh vzpomíná:

Byl jsem na hlavní tribuně, naproti místu odkud týmy přicházely. Pořád si pamatuji, že bylo pěkné počasí a nikde nebyly žádné problémy. Bylo tam téměř 27 tisíc lidí, kteří byli prakticky všichni fanoušci United, výkop zápasu musel být odložen, když si někteří uvědomili, že většina jejich kolegů stojí právě na tribuně The Kop. Jednoduše přelezli plot a spěchali přes hřiště na druhý konec.

Na tento zápas se vzpomíná právě kvůli jeho pořádání na Anfield Road, samotný zápas byl také zajímavý. United vyhráli své první dvě utkání a vítězství proti Arsenalu by je katapultovalo do čela soutěže, na druhou stranu Arsenal, který v minulé sezoně získal double a stále se mohl chlubit velkou kvalitou. Londýňané se dostali do vedení, ale United třemi góly otočili výsledek. Trefili se Bobby Charlton, Adam Gowling a Brian Kidd.

Cavanagh dodal:

Byl to počátek konce Franka O´Farrela v Manchesteri United, ale útěchou bylo právě vítězství United proti obhájcům z Arsenalu, právě na stadionu největšího rivala, kdy byla tribuna The Kop plná fandů Red Devils.

Návštěva činila 27 649 diváků. Arsenal měl nárok na finanční kompenzaci, protože návštěva nedosáhla 48 tisíc lidí, jako tomu bylo v zápase minulé sezony. Liverpool měl nárok na 15% z příjmů ze zápasu.

Tento mimořádný zápas vyvolává pochyby i mezi skalními fanoušky United. My jsme hráli domácí zápas na Anfield Road ? Ptali se mnozí. Brankář United Alex Stepney prohlásil:

Myslel jsem, že jsem vyhrál pouze jeden zápas na Anfield Road. Tak si tedy můžu připsat ještě jeden.

Střední obránce David Sadler doplnil:

Hrál jsem v tom zápase ? Nepamatuji si to.

V dnešním světě si lze jen těžko přestavit, že by Manchester United odehrál svůj zápas na stadionu týmu z Liverpoolu. Utkání by se přesunulo na neutrální půdu, která nepatří největšímu rivalovi. Jak ze článku vychází, již samotní protagonisté památného zápasu, mají problém si vzpomenout, že v tom utkání vůbec hráli. Čas bohužel nelze zastavit a tento článek je tedy připomínkou na fotbalové časy, které si dnes můžeme jen těžko představit.

 

Zdroj: www.footballwhispers.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!