Hodnotenie: Real Madrid – Manchester United

74

V dnešnom zápase sme sa stretli s Realom Madrid, kde sme sa so Španielmi popasovali o prvú tohtoročnú trofej – Európsky superpohár. Bohužiaľ, Madridčania boli presvedčivejší, kvalitnejší a po výhre 2:1 sa môžu zaslúžene radovať zo zisku tejto trofeje. V nižšie priloženom hodnotení si môžete pozrieť charakteristiku hry dnešných protagonistov na strane porazených.

David De Gea – Španiel dostal prednosť pred svojimi kolegami a aj vďaka jeho zákrokom to dnes neskončilo vyššou prehrou. Vyčítam mu však jeho hru pri centrovaných loptách, keď po lopte ísť môže, no neurobí tak a necháva túto prácu na obrane, čím zbytočne riskuje. Dnes mu nešli ani výkopy, ale v konečnom dôsledku podržal pri veľkých šanciach súpera. Za góly nenesie žiadnu vinu. 6/10.

Antonio Valencia (C) – Čerstvý oslávenec 32. narodenín si dnešný výkon za klobúk zrejme nedá. Pri prvom góle, rovnako ako Lindelof, nezachytil pohyb Casemira, pri druhom góle bol úplne pasívny a aj vďaka tomu sme nezahrali ofsajd tak, ako by sme si želali. Snažil sa podporovať ofenzívu, skúšal centrovať, ale jeho hra dozadu bola poväčšine zápasu biedna. Rozhodne od neho čakám viac, najmä v práci pred našou bránou. 5/10.

Victor Lindelof – Zlepšil sa v porovnaní s Tour, no stále to ešte nie je ono. V úvode zápasu vyhral pri nákopoch Realu niekoľko dôležitých hlavičiek, strážil rýchleho Balea a nedopúšťal sa strát lôpt. Stále ale pôsobí dosť nepokojne a jeho hre chýba prehľad a potrebný pokoj. Dnes ho však musím skritizovať za prvý gól, kde rovnako s Valenciom neustrážili pohyb Casemira. 5,5/10.

Chris Smalling – Nastúpil v obrane s Victorom a mal to byť on, kto bude tým skúsenejším. Podobne ako Lindelof, aj on hlavou niekoľkokrát odpratal loptu do bezpečia, predviedol niekoľko dobrých obranných zákrokov a sklzov, no bolo vidieť, že mu chýba zohranosť s novým stopérskym parťákom. Nie je to ten Smalling, na akého sme boli zvyknutí, keď hral perfektne pod LvG, no dnes vyslovene nesklamal. 6/10.

Matteo Darmian – Podarilo sa mu niekoľkokrát dobre odpratať nebezpečnú loptu, no dobré momenty striedal okamžite s katastrofálnymi. Pri jeho neistom odkope loptu naservíroval na kopačku zakončujúcemu hráčovi Realu, ani pri čiare si nepočínal najistejšie a celkovo jeho hra v obrane nebola dobrá. Ofenzíva bola už klasicky nulová a očakávali sme aspoň zodpovedný výkon smerom dozadu, no dnes nepresvedčil ani v tomto. 3,5/10.

Nemanja Matić – Z príchodu tohto futbalistu som nebol nadšený, ale ak bude Nemanja predvádzať takéto výkony častejšie, presvedčí ma o opaku. Dnes bol jednoducho skvelý a asi ako jediný si zaslúži pozitívne hodnotenie s vyššou známkou. Skvele pracoval v defenzíve, nebál sa podniknúť aj hru smerom k bráne súpera a aj pri našom góle zohral dôležitú úlohu. Jeho prihrávky mali oči a potešil ma prehľadom a pokojom na lopte. Skvelý výkon. MOTM 8/10.

Ander Herrera – Nie, nie, dnes to nebol jeho zápas, a to ani náhodou. Takmer 40 minút bol neviditeľný, keď nebol ani pri lopte a ani bez lopty. Vôbec som si ho na ihrisku nevšimol, rovnako ako Lingarda, ale o tom neskôr. Snažil sa o zakončenie ľavačkou, ktoré ale hrubo nevyšlo, zahrával jeden priamy kop, ktorým hľadal Matića, ale ani to mu nevyšlo. Pripomínal mi dosť Cleverleyho – bol veľmi nevýrazný. Vystriedal ho Fellaini. 4/10.

Paul Pogba – Naše nádeje záviseli práve na tomto Francúzovi, no zostal za očakávaniami. Predstavujem si od neho oveľa viac, aj keď mu nemožno vyčítať snahu. V istých pasážach zápasu vyzeral, že je na tréningu a za loptou doslova vyklusával. Pri našom protiútoku z 1. polčasu riešil situáciu unáhlenou strelou, čím nás pripravil o dobrú šancu. Predviedol niekoľko dobrých sklzov, bojovnosť mu v závere nemožno uprieť, ale dnes nebol tímovým hráčom. 5,5/10.

Henrikh Mkhitaryan – Začal na pozícii AM a najmä v úvode zápasu hral veľmi dobre. Na lopte je individuálne veľmi silný, no musí si odpustiť sólo akcie pred našou 16tkou, pretože pri strate lopty riskuje veľa, čo sa stalo aj dnes. Vysunul do stopercentnej šance Rashforda, ktorý však nedal. Striedal veľmi dobré minúty s tými slabšími, na niekoľko desiatok minút (pri nápore Realu) úplne vypadol. Vyčítam mu jeho nezáujem o defenzívnu prácu. 5/10.

Jesse Lingard – Klasicky sa snažil behať. Mal jednu individuálnu akciu, kde ho však obrana Realu zovrela a o loptu prišiel. To bolo z jeho strany prakticky všetko a ako jednoznačne najslabší hráč z ofenzívy do druhého polčasu nenastúpil, keď ho vystriedal Rashford. Veľmi ma sklamalo, že nedokázal naviazať na veľmi slušnú predsezónnu prípravu. Jeho dnešný výkon sa prakticky nedá hodnotiť. 3/10.

Romelu Lukaku – Belgický obor nastúpil na hrote osamotený a doslova osamotený tam bol prakticky 2/3 dnešného zápasu. V úvode vyhral hlavičku s Ramosom, ale Navasa nedokázal výraznejšie ohroziť. Pri ojedinelých situáciách sa snažil loptu podržať, ale bol vždy prečíslený. Mal tam nedorozumenie s Herrerom, keď sa zapojil do hry pri jasnom postavení mimo hry, čím sme prakticky prišli o gól. V druhom polčase najprv zahodil obrovskú tutovku, aby následne po strele Matića dorazil loptu do siete a upravil na 2:1. Na to, akou hrou sme sa prezentovali, odohral slušný zápas, keď viackrát vypomohol aj vzadu. Bod dole za tú zahodenú gólovku. 6,5/10.

Striedajúci hráči

Marcus Rashford – Nahradil neviditeľného Lingarda na druhý polčas a bol to určite dobrý ťah. Hneď z úvodu povyzvŕtal obranu Madridčanov, kopol veľmi dobrý roh, no centre z hry, prípadne z priamych kopov, boli veľmi nevýrazné a nepresné. Po kolmici od Mkhitaryana bol v tutovke, no jeho zakončenie malo byť kvalitnejšie. Kopol jeden priamy kop, no bol veľmi nepresný. Na konci zápasu vyfasoval žltú kartu. Hru jednoznačne oživil, no chýbal tomu gól. 6/10.

Marouane Fellaini – Hráč, o ktorom sa toho toto leto popísalo veľa. Vystriedal veľmi nevýrazného Herreru a priniesol to, čo od neho čakáme. Zbieral vysoké lopty, vyhrával hlavičky, snažil sa vyhýbať faulom, hlavičkou aj zakončoval, dokonca aj hlavou o hlavu Ramosa, keď sa aj zranil a dohrával s obväzom na hlave. V nadstavenom čase zakončoval hlavou k tyči, no Navas bol pozorný. Fella sa nám ešte zíde a snáď nebudeme ľutovať, že si ho tu Mourinho nechal. 6,5/10.

Tímový výkon

Jedným slovom? Pasivita. Nemôžeme hrať takto pomaly, pasívne, bez záujmu proti tímu, akým je Real Madrid. Neverím, že na to výkonnostne nemáme, pretože dnešné tempo bolo miestami doslova prechádzkové. Individuálne až na niekoľkých jedincov zápas nebol zlý, ale to srdiečko, chcenie, zápal po hre, snaha vyhrať – to mi dnes veľmi chýbalo. Potrebujeme ešte posilniť, pretože ak chceme hrať s Darmianom na ľavom bekovi, môžeme sa s vidinou ofenzívnej hry rozlúčiť. Ľavá strana ním trpí, viď. Lingard v prvom polčase. Musíme konečne začať makať, hrať naplno a hlavne behať, pretože našej hre už dlhodobo chýba pohyb.

Hodnotenie užívateľov bude doplnené a spustené so začiatkom Premier League.