24/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Kdo je Nemanja Matič?

Třetí posilou do nové sezony se stal srbský záložník Nemanja Matič, který pro svou vysoce efektivní hru bývá mnohokrát nedoceněným hráčem.

Defenzivní záložník se pak v očích fanoušků může snadno splést s legendárním obráncem za éry Sira Alexe Fergusona, Nemanjou Vidičem, ale tři čtvrtiny shody z celého jména jsou opravdu jediným společným znakem těchto dvou hráčů. Pochopitelně kromě srbské národnosti.

Co se týče pozice, o ní bude nová posila bojovat především s kapitánem Michaelem Carrickem, přičemž stejně jako zkušený Angličan pouze málo kdy rozvlní síť soupeře. Přednosti těchto dvou hráčů jsou však zcela jinde. ‚Uklízení‘ prostoru před obránci a inteligentní hra, to je to, co zdobí devětadvacetiletého Srba.

A že si tohoto hráče do týmu přivedl právě José Mourinho, není náhoda. Byla to právě zásluha těchto dvou, že Chelsea vyhrála v sezoně 2014/15 titul, přičemž to byl právě Matič, kdo byl oceněn svými spoluhráči jako nejlepší hráč sezony.

Ještě před tím, než Matič začal svou profesionální kariéru v týmu FC Kolubara, udělal tehdy ještě jako teenager velkou stopu na Slovensku v tamějších Košicích. Jako velký krok popisuje své angažmá v tomto slovenském klubu i nyní, přičemž jej ale nezapomněl přirovnat k velkému risku. Jeho trenér Allen Bula se v roce 2013 vyjádřil k začátkům Matiče následovně: „

Nikdo ho neznal a nikdo mu nevěřil. Ale já už před mnoha a mnoha lety říkal, že se stane jedním z nejlepších hráčů v Evropě a podívejte, kde je nyní.

Od této chvíle, tehdy ještě coby ofenzivní záložník, začal poutat oči skautů, přičemž se jako první ozvala londýnská Chelsea. Ta jej nakonec i získala, načež jej ale poslala na hostování do Vitesse Arnhem. Konkurence v podobě Franka Lamparda, Michaela Essiena a Michaela Ballacka byla na mladého Srba tehdy ještě příliš.

V roce 2011 se však Matič stal součástí obchodu, při němž jej osud nakonec zavedl do portugalské Benfiky. Opačným směrem pak putoval obránce David Luiz. V tomto roce se pak poprvé začal stahovat více do hloubi pole, přičemž se tento krok jevil jako více než správný. Hned při své debutové sezoně totiž získal ocenění za nejlepšího hráče sezony. V dresu Benficy si pak dokonce zahrál také finále Evropské ligy, a to proti Chelsea FC, bohužel pro něj stál na straně poražených, když brankou rozhodl o výhře Blues Branislav Ivanovič.

Od svého přestupu se nicméně na plno usadil na postu defenzivního záložníka, což si s tehdejším trenérem Jorge Jesusem potvrdili tímto rozhovorem:

JJ: „Od teď už budeš hrát jenom jako defenzivní záložník.“
NM. „Já?“
JJ: „Ano. Myslím, že na této pozici můžeš hrát daleko lépe.“

„Nikdy jsem na této pozici nehrál a z počátku mi to tam ani nešlo. Ale trenér mi věřil, říkal mi ‚dělej, co ti povídám a pomalu se do toho dostaneš‘.“

V roce 2014 se pak za dvacet milionů liber vrátil na Stamford Bridge, což, jak už bylo řečeno, byl skvělý krok v podání londýnského celku. V sezoně 2014/15 zvedli hráči Chelsea FC nad hlavu mistrovský titul, přičemž Matič Mourinha uchvátil.

Je nejlepší. Přišel v náročnou dobu, co se týče obchodů, protože v půlce sezony se opravdu špatně obchoduje. Ale ten půl rok měl aspoň na doladění formy. Ne k adaptaci, když už tu hrál dříve, ale ke zdokonalení. Nyní je velkým hráčem a ne kvůli své postavě, ale kvůli své hře.

Matič byl rovněž klíčovým hráčem v týmu Antonia Conteho, pod nímž rovněž získala Chelsea mistrovský titul. I toto pak byl důvod, proč Mourinho tak moc trval na přestupu srbského reprezentanta, který je tak po Juanu Matovi dalším hráčem, který přestoupil na ose Cheslea – Manchester United.

zdroj: manutd.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!