Review: Ajax – Manchester United 0:2

47

Vo finále Európskej Ligy sme si sily zmerali s holandským Ajaxom Amsterdam, ktorý sme dokázali prakticky bez väčšieho problému poraziť 2:0!!! Týmto sme získali poslednú trofej, ktorá nášmu klubu chýbala, a čo je najdôležitejšie – miestenka v skupine Ligy Majstrov pre ročník 2017/18 je naša!

Chvíle čakania na toto veľké finále sa niesli v duchu teroristických útokov v Manchestri, ktoré nálade a celkovému dojmu z futbalu vôbec nepomohli. Myšlienkami boli hráči a celý klub určite s tými, ktorí v Manchestri stratili svojich najbližších.

Pokiaľ ide o zostavu, v nej dostal, ako už dopredu avizoval Mourinho, prednosť Romero pred De Geom, v obrane sme nastúpili v štvorici Valencia, Smalling, Blind a Darmian, pred nimi hral Fellaini, Herrera a Paul Pogba. Útočná trojica bola v zložení Mata, Mkhitaryan a Marcus Rashdord. Na štadióne Friends Arena boli prítomní aj naši maródi, ktorí sa výrazným spôsobom podieľali na tom, že sme si toto finále mohli zabrať. Výkop bol o 20:45 SEČ a hlavným rozhodcom bol Slovinec Damir Skomina.

Výkop sme mali my a už v úvode sme sa snažili útočiť, keď po devätnástich sekundách centroval Mata, Mkhitaryan sa k lopte nedostal a odrazenú loptu poslal tesne vedľa Pogba. Ďalšia naša šanca prišla v 10. minúte po prudkom centri na Fellainiho od Matu, no Marouane loptu hlavou nezasiahol. Ajax zahrozil v 15. minúte, no Traorého strelu bezpečne kryl Romero. Veľká chvíľa pre nás prišla v 18. minúte, keď po vhadzovaní a rýchlych prihrávkach loptu poslal Fellaini Pogbovi, ktorý s pomocou teča brániaceho obrancu prekonal brankára Ajaxu – 0:1. V 24. minúte sa na bránu rútil Valencia, ktorého projektil brankár Onana vyrazil. V 45. minúte Darmian nedovolil Ajaxu ohroziť našu bránu a dobrým bránením telom získal pre nás odkop. V prvom polčase sa už nič zaujímavé nestalo, a tak sme v prestávke videli na ukazovateli stav 0:1.

Druhý polčas pre nás ani nemohol začať lepšie. Už v 48. minúte mali United výhodu rohového kopu, po ktorom sa presadil akrobaticky Mkhitaryan a zvýšil na 0:2. V 53. minúte zrazenú Traorého strelu Romero poľahky chytil. Po Pogbovom centri sa v  65. minúte do vzduchu zavesil Fellaini, no našiel iba náruč brankára Ajaxu. V 83. minúte do Ajax vyskúšal z diaľky, no Romerova brána ostala neohrozená. V 87. minúte sa sám na brankára z našej polovice rútil čerstvý Lingard, ktorého však stihol došprintovať obranca Sanchéz a skvelým zákrokom mu znemožnil zvýšiť na 3:0. Z protiútoku dokázali hráči v bielo-červenom ohroziť našu bránu, ale Romero sa nenechal prekonať. V 93. minúte letela na Romera opäť tečovaná strela, s ktorou si poradil. Ajax zahrozil aj v úplnom závere, no ani v prečíslení nedokázali streliť gól. Nič sa už však nestalo, a tak mohli hráči Manchestru United osláviť zisk trofeje po výhre 0:2.

Čo viac k tomu všetkému dodať? Verím, že ste víťazstvo tejto trofeje večer poriadne oslávili! Európsku ligu máme teda za sebou a všetci do jedného sa už určite tešíme na novú sezónu, no teraz si od futbalu oddýchnime a doprajme voľno aj našim chlapcom, ktorí si ho určite zaslúžia.

Ajax: Onana – Veltman, Sánchez, Ligt, Riedewald (82´ Jong) – Klaassen, Schöne (70´ Beek), Ziyech – Traoré, Dolberg (62´ Neres), Younes

Lavička: Boer, Tete, Kluivert, Westermann, Neres, Beek, Jong

ŽK: 58´ Veltman, 64´ Younes, 78´ Riedewald

Manchester United: Romero – Valencia (C), Smalling, Blind, Darmian – Herrera, Pogba – Mata (90´ Rooney), Fellaini, Mkhitaryan (74´ Lingard) – Rashford (84´ Martial)

541 Úspešné prihrávky 192

Nasleduje letná prestávka po, myslím si, vcelku úspešnej sezóne, ktorej pomyselnú korunku dalo včerajšie krásne víťazstvo. Užívajme si krásne chvíle a tešme sa, pretože všetko nasvedčuje tomu, že letné prestupové obdobie bude v podaní Manchestru United veľmi zaujímavé.

Zdroje: whoscored.com