Review: Manchester United – Southampton

25

Hráči Manchestru United dnes podvečer zavítali do londýnskeho Wembley, aby zmerali sily so Svätcami zo Southamptonu v rámci finále ligového pohára, alebo inak EFL Cupu. Po nie príliš peknom a vydarenom výkone sa ale diabli a my s nimi môžu tešiť z prvej (druhej) trofeje v tejto sezóne po výhre 3:2.

Počas týždňa sme odohrali náročný zápas vo Francúzsku, v ktorom sme počítali straty. Zranený bol Henrikh Mkhitaryan a šrámy si odniesol aj Michael Carrick, ktorý dnes začínal iba na lavičke. Už pred zápasom avizoval José Mourinho, že sa kabína zhodla na tom, že ak uspejeme, trofej pozdvihne kapitán Wayne Rooney, ktorému aj takýmto spôsobom spoluhráči plánovali vyjadriť svoju podporu.

Pokiaľ ide o zostavu, v nej sa po dlhšej dobe oddychu objavil Španiel De Gea, napravo nahradila Younga stálica v podobe Valenciu, stopérsky post obsadili Smalling s Baillym a na ľavej strane obrany dostal príležitosť Rojo. V strede ihriska nastúpili bok po boku Herrera s Pogbom. Pred nimi na ľavej strane operoval Martial, v strede bol na súpiske napísaný špecialista na finálové zápasy Jesse Lingard a zraneného Mkhitaryana nahradil Juan Mata. Na hrote nebol nikto iný ako fenomenálny Zlatan Ibrahimović. Výkop vo Wembley bol naplánovaný na 17:30 SEČ s hlavným rozhodcom Andrem Marrinerom

O prvý zaujímavý moment sa postarala dvojica Ibrahimović – Pogba, keď to druhý menovaný v 4. minúte skúsil z diaľky, no Forster jeho strelu doprostred brány kryl. Na ďalšiu šancu sme čakali do 9. minúty, v ktorej sa ale objavil súper, no jeho tečovaná strela Herrerom znamenala iba roh. V 11. minúte na našej pravej strane Baillymu utiekol Redmond, lopta prešla až k Rojovi, ktorý ju neustrážil a prišiel ďalší center, z ktorého dal Gabbiadini gól, no pre ofsajd uznaný nebol. Opakované zábery ale ukázali, že Southampton mal vyhrávať, keďže o ofsajd nešlo. V 19. minúte bol faulovaný Herrera a k štandardke sa postavil Ibrahimović. Loptu dokázal krásne poslať ponad múr a Forster nemal najmenší nárok – 1:0. V 28. minúte sa z diaľky zastreľoval Ward-Prowse, no De Gea bol pozorný. V 32. minúte to bol opäť Southampton, konkrétne Tadić, ktorý využil dnes veľmi zlú obranu Manchestru United, keď osamotený ľavačkou vyskúšal Španiela v bráne, ktorý nás opäť podržal. Roh zahrávaný Saints v 35. minúte nám tiež narobil problémy, ktoré uhasil až Ibrahimović svojim odkopom. V 38. minúte sa ale opäť radovali červení, ktorí dokázali vyťažiť z ničoho maximum. Na ľavej strane si loptu vymenili Mata, Martial a Rojo, ktorý následne v 16tke našiel nikým nestráženého Lingarda, a ten opäť potvrdil svoju povesť finálového strelca. Loptu mazácky umiestnil k tyči – 2:0. Southampton sa ale nevzdával a v 44. minúte po zlom bránení Roja loptu pred De Geu naviezol Tadić. Trafil len bočnú sieť. To ale ešte nebolo všetko. Počas dvojminútového nadstavenia sme inkasovali gólom Gabbiadiniho, keď ho amatérsky bránil Bailly – 2:1. De Gea teda kapituloval po druhýkrát, aj keď stav v polčase bol nakoniec 2:1

Druhý polčas sa pre nás začal rovnako zle, ako sa skončil ten prvý. Najprv Redmond v 48. minúte vypálil na De Geu, ktorý ale chytil, no kopal sa roh. Po rohu v 48. minúte obrana nedokázala odvrátiť loptu do bezpečia a po spätnej prihrávke hlavou pred De Geu bol Gabbiadini nedôrazne bránený Smallingom, ktorý to využil a vyrovnal na 2:2. Zaslúžene. Southampton pôsobil oveľa živším a lepším dojmom. Hráčom United robili obrovské problémy. Náznak šance na našej strane prišiel až o 10 minút neskôr v 59. minúte, no po aktivite Ibrahimovića sme nedokázali vyťažiť ani strelu. Valencia odvrátil prízemnú loptu pred De Geu na začiatku 63. minúty len na roh. Po ňom v 63. minúte Romeo hlavou po zlom bránení Pogbu orazítkoval De Geovu žrď. O gól sme si koledovali. Až v 70. minúte sme sa o slovo opäť prihlásili my, keď individuálne loptu vyviezol pred 16tku Martial a druhý gól šikovne ponúkol Lingardovi, no ten sa nedokázal presadiť, no vybojoval aspoň roh. Ten následne aj sám zahral, no nebezpečenstvo nepriniesol. V 75. minúte to bol opäť tandem Ibrahimović – Pogba, ktorí si loptu 2x vymenili, Zlatan pätičkou posunul na Pogbu, ale v ťažkej situácii sa nepresadil. Lingard mohol byť za hrdinu následne v 76. minúte, ale to by musel z hranice malého vápna loptu poslať medzi tri žrde. Aktívny Redmond v 82. minúte pálil z hranice 16tky len vedľa pravej žrde. Rashford, ktorý vymenil Lingarda, bol pri našej šanci v 84. minúte, keď ale z uhla neprestrelil Forstera. V 86. minúte fans MU prežili klinickú smrť, keď Bertrandova prízemná lopta prešla krížom našim pokutovým územím bez tečovania. Saints kopali v 86. minúte ďalší roh, ktorý dokázal odvrátiť Ibrahimović. Následne ale prišla opäť hviezdna chvíľa bombardéra Ibrahimovića, ktorý sa v 87. minúte po skvelej práci Martiala a krásnom centri od Herreru dokázal presadiť hlavou a upravil na 3:2. V závere si to už United skúsene postrážili a vyhrali ligový pohár pomerom 3:2

Úloha je splnená, trofej sme získali. Spôsob, akým sme sa k nej dopracovali už ale taký slávny nie je. Southampton bol viac ako vyrovnaným súperom a môžme ďakovať vyššej moci za neuznaný gól, ktorý by celý zápas isto zmenil. Dnes to vôbec nebol dobrý výkon, hlavne obrana si vybrala veľmi zlý deň a trojica Bailly – Smalling – Rojo sa predbiehala v chybách pred De Geom. Aj napriek tomu sme ale trofej získali a môže nás tešiť hlavne to, že aj keď to výkonovo a futbalovo vôbec nebolo ono, mentalita a sila dokázala zápas vybojovať. Aj vďaka fenomenálnemu Zlatanovi Ibrahimovićovi.

Manchester United: De Gea – Valencia, Bailly, Smalling (c), Rojo – Herrera, Pogba – Mata (46´ Carrick), Lingard (77´ Rashford), Martial (90´ Fellaini) – Ibrahimović

Lavička: Romero, Blind, Young, Carrick, Fellaini, Rooney, Rashford

ŽK: 24´ Herrera, 41´ Lingard

Southampton: Forster – Soares, Stephens, Yoshida, Bertrand – Wart-Prowse, Romeu, Davis (90´ Rodriguez), Redmond – Tadić (77´ Boufal) – Gabbiadini (83´ Long)

2 Žlté karty 3

Najbližším súperom Manchestru United budú futbalisti Bournemouthu, ktorý pricestujú na Old Trafford už v rámci Premier League. Tento zápas sa odohrá v sobotu 4. marca o 13:30 SEČ

Zdroj: whoscored.com, int.soccerway.com, manutd.com

Predchádzajúci článokPreview: Manchester United vs. Southampton