Hodnotenie: AS Saint-Étienne – Manchester United

22

Červení diabli (hoci dnes skôr bieli) sa podvečer predstavili na pôde AS Saint-Étienne v odvete 16finále Európskej ligy. Z domáceho zápasu si priviezli luxusný náskok 3:0 po hetriku Ibrahimovića a presne takto vyzeral aj dnešný výkon – profesorský, zodpovedný a hra na „údržbu“. Ako si jednotliví protagonisti počínali sa dočítate nižšie v hodnotení.

Sergio Romero – Argentínčan opäť nastúpil v základnej zostave, dnes špeciálne v deň svojich 30. narodenín. Dokázal vychytať nulu, čo nás všetkých rozhodne teší. Hneď v úvode zápasu sa ale prezentoval nedôrazným odkopom, ktorým namazal súperovi, no výraznejšie ohrozený nebol. Poradil si ale s dobrou hlavičkou súpera, najväčšou šancou domácich. Jeho výkopy dnes ale neboli príliš presné. No aj napriek tomu si zaslúži pochvalu, pretože hlavne v druhom polčase sme sa stiahli a musel riešiť niekoľko situácií. Poradil si, aj keď som toho názoru, že predviedol aj istejšie a presvedčivejšie výkony. Nula ale teší. 6,5/10.

Ashley Young – Po skvelom výkone v FA Cupe dostal Ashley príležitosť aj dnes. Ani dnes nesklamal, snažil sa o kvalitnú podporu ofenzívy, poslal niekoľko prudkých prízemných centrov, ktoré, bohužiaľ, nenašli želaných adresátov. V defenzíve si počínal prakticky bezchybne a všetky situácie riešil dobre. Na to, že je to primárne krídelník, sa s úlohou pravého obrancu popasoval výborne. Tento post (minimálne posledné zápasy) mu sedí. 6,5/10.

Eric Bailly – Eric dnes nebol veľmi vo svojej koži. V úvode zápasu predviedol 2 fauly, po ktorých bola už len otázka času, kedy sa vykartuje na ďalší zápas, čo sa mu nakoniec školáckym faulom aj podarilo. To všetko korunoval zbytočnou druhou žltou kartou po faule, ktorý skutočne vyzeral zbytočne a hlúpo. V druhom polčase ale predviedol aj jeden skvelý sklz, ktorým súperovi veľmi efektne odobral loptu. Červená karta ale jeho známku zráža. 5/10.

Chris Smalling – Chris si dnes počínal bez problémov. Mal dosť práce, ktorú ale zvládol s prehľadom a pokojom. Bol istotou pred Romerom a svoju prácu si odvádzal poctivo. Narozdiel od Erica dnes Chris pôsobil pokojne, na lopte sa neplašil a komplikovanejšie situácie mu nerobili problém. Pri rohoch súpera loptu vždy bezpečne odpratal do bezpečnej vzdialenosti od brány. Po striedaní Carricka prebral kapitánsku pásku. Som rád, že sa Chris vracia k dobrým výkonom z minulej sezóny. 7/10.

Daley Blind – Snažil sa o podporu ofenzívy a taktiež sa staral o defenzívnu prácu. Pri svojej podpore útoku bol ale nepresný, najmä pri finálnej prihrávke na osamoteného Ibrahimovića výrazne pochybil (aj keď je nutné uznať, že prihrávka bola tečovaná) a ak sa pri ofenzíve hore pozabudol, často sa nestíhal vracať. Má ale šťastie, že svojou futbalovou inteligenciou dokáže nahradiť absenciu rýchlosti a občas aj väčšej šikovnosti. Už sme ho videli aj v lepších, ale aj horších zápasoch. Young na druhej strane ale predstavoval pre súpera väčšie ohrozenie a tiež vzadu nenechával toľko miesta ako Daley. 6/10

Michael Carrick (C) – Približne do 20. minúty bol nevýrazný. Presnejšie, nebol na lopte, čo bolo spôsobené aj opatrnejšou hrou z oboch strán. Po góle sa už ale začal zapájať do hry viac, vzadu pôsobil klasicky iste, lopty vyvážal od stopérov on a okrem čiernej roboty ponúkol aj niekoľko zaujímavých lôpt, najmä na krídla a nabiehajúcich spoluhráčov. Mal ale 2-3 minútovú pasáž, kde úplne ľahko stratil po sebe 3 ľahké lopty, na čo nie sme zvyknutí. V druhom polčase bol vystriedaný pravdepodobne kvôli zraneniu, čo nás môže veľmi mrzieť. Dnes možno Michael Carrick hrať nemusel, no my tu od toho nie sme. 6/10.

Paul Pogba – Pre mňa najlepší hráč hostí. Hra z hĺbky poľa mu jednoducho pristane. Podáva oveľa zaujímavejšie a kvalitnejšie výkony, ako keď hrá o líniu vyššie. Aj dnes sa prezentoval kvalitným výkonom, prihrávky rozdával na všetky strany, bavil divákov (tých, ktorí nespali) svojimi kúskami a vycibrenou technikou. Po jeho samostatnej akcii a následnom pokuse falšom nájsť Ibru sme takmer otvorili skóre. Svoje si odpracoval, bol nútený sa oveľa viac zapájať do defenzívy a počínal si výborne. Dnes ma presvedčil. 7/10

Marouane Fellaini – Za prvý polčas by si podľa mnohých fanúšikov zaslúžil 0, čomu sa nie je prečo čudovať. Okrem faulov a zbytočných strát lôpt bol absolútne zbytočný a svojmu tímu nebol užitočný. Žiadny osoh z jeho hry tím vyťažiť nemohol. Doslovne sme hrali v desiatich aj v prvom polčase. Asi po piatom faule v rade bez toho, aby do tej doby mal loptu čo len raz, si ho detailnejšie vybrala kamera a aj to o niečom vypovedá. V druhom polčase bol o niečo viditeľnejší, pokúsil sa vybojovať niekoľko lôpt, no jeho prínos pre hru bol skutočne minimálny. Bol aj v dobrej príležitosti, keď zakončoval z uhla, pričom mohol loptu prihrať lepšie stojacemu Zlatanovi. Ak by Bailly nebol vylúčený a Mourinho by nebol nútený striedať niekoho z ofenzívy, jasným adeptom na stiahnutie by bol on. Veľmi nedostatočný výkon. 3/10

Juan Mata – Okrem gólovej asistencie a potom ďalšej veľmi podobnej situácie, z ktorej sme už ale gól vyťažiť nedokázali, som si ho v zápase prakticky nevšimol. Mal niekoľko náznakov, svoju pozíciu si často prehadzoval s Mkhitaryanom, a tak je ťažké povedať, na ktorej z troch ofenzívnych pozícií hral. Snažil sa ponúkať do kombinácií, ale tie nám dnes nešli, prípadne sme sa do nich ani nesnažili dostať. Mali sme nahraté, a to pokladám za dôvod dnešného slabého výkonu, najmä ofenzívy. Po Baillyho vylúčení prišiel namiesto Matu Rojo. 5,5/10.

Henrikh Mkhitaryan – V poslednej dobe nastupuje pravidelne v základnej zostave, o ktorú sa výrazne dožadoval svojimi parádnymi výkonmi. Dnes tomu nebolo inak. Ponúkal sa do kombinácií, aj keď v úvode zápasu bol dosť nevýrazný. Dal náš jediný a zároveň aj víťazný gól po skvelej lopte od Matu, no o pár minút neskôr (a možno aj priamo pri góle) sa zranil, a tak musel nútene striedať. Môžme len dúfať, že sa Henrikh vráti čím skôr späť a jeho absencia bude čo najkratšia. 6,5/10

Zlatan Ibrahimović – V úvode zápasu sa prakticky nezapájal a ak aj áno, bolo to veľmi ďaleko od brány. S Pogbom mu to ale ide výborne, ich spolupráca je zo zápasu na zápas lepšia. Individuálne to vyskúšal aj z diaľky a pokus to nebol najhorší. Aj tak ale dnes ostal za očakávaniami, čo ale bolo spôsobené štýlom hry, k akému sme sa dnes uchýlili. Nedokázali sme ho dostatočne využiť, no jeden gól dať určite mohol, no to by musel byť Blind presnejší. 5/10.

Striedajúci hráči:

Marcus Rashford – Prišiel za zraneného Mkhitaryana už v polovici prvého polčasu a naskočil veľmi dobre. Snažil sa o individuálne akcie smerom dopredu, no nerobilo mu problém ani bránenie, keď sa niekoľkokrát výborne vrátil dozadu a vypomáhal dnes poriadne vyťaženej obrane.  Dostal sa aj do zakončenia a zaujímavých situácií pred bránou domácich. Mkhitaryana sa mu skutočne podarilo dobre nahradiť. Oceňujem najmä už spomínanú prácu v obrane. 6/10

Bastian Schweinsteiger – Svojej šance v Európskej lige sa dočkal aj on. Prišiel namiesto (pravdepodobne) zraneného Carricka a zrejme s úlohou upokojiť našu hru a dodať jej pokoj na kopačky. To sa mu aj darilo. V defenzíve nemal väčší problém a do bezhlavej podpory útoku sa nepúšťal. Pokúsil sa aj o zakončenie, ktoré mu ale nevyšlo. Zodpovedný výkon, nič nepokazil, ale ani nič nevymyslel. 5,5/10.

Marcos Rojo – Rojo mal dnes na lavičke iba oddychovať, aby bol pripravený na víkendové finále EFL Cupu, v ktorom ho očakávam v základnej zostave, no Mourinho bol po Baillyho vylúčení prinútený k tomu, aby Marcosa poslal na ihrisko. So Smallingom si rozumel dobre, zopár striel si síce domáci dokázali vypracovať, ale k ničomu vážnemu sa nedostali, čo bolo aj zásluhou Marcosa Roja. Spoľahlivý výkon. 6/10.

Tímový výkon:

Pre niekoho nepozerateľný futbal, pre niekoho dobre takticky zvládnutý, pre iných zase zle zvolená základná zostava, ktorá bola zbytočne silná a opory nedostali potrebný čas na nabratie potrebných síl do ťažkých zápasov, ktoré sa blížia. Názorov je viac ako dosť, no jedno je hlavné – postup je na svete. Mrzieť nás ale jednoznačne môžu (a aj mrzia) zranenia Mkhitaryana a zrejme aj Carricka. Myslím si, že v dnešnom zápase, v ktorom sme si mali postup skúsene ustrážiť, mohol manažér urobiť viac zmien ako tomu nakoniec bolo. Na to sme zrejme aj doplatili, pretože ako Henrikh, tak aj Michael patria k veľmi dôležitým hráčom základnej zostavy. Zápas a výkon to bol profesorský a hrali sme len to, čo bolo nevyhnutné. Napriek tomu sily pošetrené veľmi nebudú. Dúfajme, že sa Carrick s Mkhitaryanom rýchlo vrátia.

Predchádzajúci článokReview: AS Saint-Étienne – Manchester United