Je Michael Carrick kľúčom k forme Paula Pogbu?

8

Michael Carrick bol stiahnutý z hry cez polčas v oboch posledných zápasoch Manchestru United, ktoré oba skončili remízou. Žurnalista so Sky Sports Adam Bate tvrdí, že najdôležitejším faktorom hry Manchestru United je aby sa Pogba dostával k lopte vo výhodných pozíciách a to zabezpečuje práve pozícia a zručnosti Michaela Carricka.

Výhra Manchestru United 4-1 v septembri nad líškami z Leicestru City bola veľkým momentom pre Paula Pogbu pri jeho druhom predstavení na Old Trafford. Podarilo sa mu skórovať a získal ocenenie muža zápasu, čím zmiernil tlak, ktorý obklopuje jeho rekordnú prestupovú čiastku.

Je možné, že kľúč k nájdeniu Pogbovej najlepšej formy v drese United prišiel do hry v záverečnej časti zápasu, keď do hry po prvý krát v sezóne vstúpil veterán Michael Carrick.

Carrick bol prekvapivo prehliadaný v prvej časti sezóny, kedy Jose Mourinho hľadal iné možné riešenia v záložnej rade. Carras sa na trávnik nedostal po zápase s Leicestrom ďalší mesiac, až napokon nastúpil v základnej zostave pri výhre 4-1 proti Fenerbahce.

Pri tejto príležitosti Mourinho uznal, že Carrick dodal rovnováhu do stredu poľa a po tomto zápase si vybudoval stabilné miesto v zostave United. Diabli vyhrali 14 z 19 zápasov v ktorých Carrick nastúpil. Naopak len 8 z 18 zápasov v ktorých 35 ročný stredopoliar nezasiahol.

Stalo sa bežným počúvať na tlačových konferenciách o tom ako Carrick prináša hre kľud a kontrolu, ako robí hráčov vôkol neho lepšími. Ale ako to robí? Kľúčovým faktorom je dostávať hráčov ako Pogba viac k lopte a loptu im odovzdávať do výhodnejších pozícií.

Dokonca aj jeho zápas proti Leicestru ponúkol náznak. Carrick našiel Pogbu ôsmimi prihrávkami aj napriek tomu, že do hry naskočil v 78. minúte. Tento nereálny štandard síce neudržal, ale stále je tým mužom, ktorý prihráva francúzovi najčastejšie spomedzi všetkých hráčov Manchestru United, ako môžeme vidieť na tabuľke.

Zvolený hráč Počet minút s Pogbom Počet prihrávok Pogbovi Počet prihrávok Pogbovi za 90 minút

Henrikh Mkhitaryan 692 50 6,5

Carrick momentálne posiela na Pogbu v priemere 14,1 prihrávok za 90 minút, čo je takmer o 4 prihrávky viac ako Ander Herrera, ktorého priemer je 10,2.

Útočníci sú závislý na podpore od spoluhráčov, ale tak isto ju potrebujú aj útočný záložníci. Zvlášť Pogba, ktorý keď je na lopte tak rád vymýšľa rôzne kreatívne riešenia situácií. V skutočnosti v tejto sezóne stratil loptu omnoho viac krát ako ktorýkoľvek iný hráč červených diablov.

Je jedným z len deviatich hráčov v Premier League, ktorý stratili loptu viac ako 400-krát. Avšak je taktiež aj tým najkreatívnejším hráčom United. Dávajte mu príležitosti a môžete od neho čakať, že príde s odpoveďou na rôzne situácie.

A to je presne to, čo robí Carrick. Ako nám napovie aj štatistika. Pogba bol priamo zapojený do gólov viackrát v 821 minútach, ktoré strávil na ihrisku po boku Michaela Carricka ako v 1158 minútach, v ktorých hral bez neho.

To čo je obrovskou výhodou pre Paula Pogbu, taktiež môže byť aj veľkým problémom. Michael Carrick vo veku 35 rokov už nie je najmladším a aj keby sme si to všetci priali, tak nedokáže odohrať všetky zápasy v nabitom kalendári. Môžeme len dúfať, že sa Paulove výkony bez Carricka zlepšia, alebo že defenzívny štít Manchestru United dokáže niekto aspoň čiastočne nahradiť.

Zdroj: skysports.com