Review: Manchester United – Liverpool

64

Najvyššia anglická súťaž Premier League priniesla v 21. kole zápas dvoch odvekých rivalov z Manchestru a Liverpoolu. Výsledok zápasu bol len ťažko predvídateľný a stať sa mohlo naozaj čokoľvek. Derby sa nakoniec skončilo remízou 1:1 po penalte Milnera z prvého polčasu a góle Ibrahimoviča v závere zápasu.

Z pohľadu absencií sú na tom Mourinhovi zverenci veľmi dobre. Nikto nie je zranený, iba Eric Bailly je na Africkom pohári. Mourinho mal tak príjemné starosti s vyberaním základnej jedenástky a mohol vybrať naozaj to najlepšie. Manchester United má v poslednom období veľmi dobrú formu, či už v Premier League alebo pohároch. V prípade výhry s Liverpoolom by to bol 10. víťazný duel v rade a naviac by sa Diabli po dlhšej dobe mohli posunúť o nejakú tú priečku v tabuľke vyššie. Naopak zverenci Jurgena Kloppa nie sú na tom s formou najlepšie, o čom svedčia dva body z posledných troch zápasov. Naviac do zápasu nebol k dispozícii Clyne, Mané a Coutinho s Hendersonom sa vracajú po zranení.

Od úvodného hvizdu bolo vidieť, že tieto dva tímy si nič nedarujú zadarmo. V prvej desaťminútovke sa hra prelievala z jednej strany na druhú a priebeh hry bol rozkúskovaný. Prvá šanca prišla v 14. minúte po Martialovom centri, ktorý vo vzduchu zakončoval Ibrahimovič. V 19. minúte mali Diabli dve obrovské šance na skórovanie. Najskôr Ibrahimovič po nepresnej Fonteho malej domov a následne sa Pogba ocitol zoči voči Mignoletovi. Žiaľ ani jednému z nich sa nepodarilo skórovať. Dôležitosť zápasu tak ako aj stres bolo vidieť každú minútu a hráči sa dopúšťali chýb, na ktoré u nich nie sme zvyknutí. Jednu takúto chybu Liverpool dokonca potrestal – v 27. minúte otvoril skóre po penalte Milner 0:1. Prehrešil sa Pogba, keď loptu z rohového kopu zasiahol rukou, avšak k rohu nemuselo vôbec dôjsť nebyť zmätkov v obrane United. Diabli sa v prvom polčase nemohli dostať do svojej pohody a vôbec nekontrolovali hru, čo dávalo viac priestoru hráčom Liverpoolu. V 41. mal ďalšiu obrovskú príležitosť Mkhitaryan , ktorý sa rútil sám na Mignoleta, ale ani jemu sa nepodarilo loptu dopraviť do súperovej siete. Do polčasu sa toho viac neudialo a tak hráči odchádzali do šatne za stavu 0:1.

Do druhého polčasu urobil Mourinho jednu zmenu a poslal do hry Rooneyho, ktorý vystriedal Carricka. Týmto striedaním prišiel do hry ďalší útočník a Diabli podporovaní skvelými fanúšikmi išli jednoznačne na výhru. V 55. minúte sa rútili Martial, Rooney a Mkhitaryan do prečíslenia a Martialovi chýbali len milimetre aby loptu dopravil do siete. Druhý polčas prebiehal v inej réžii ako ten prvý. United sa viac tlačili dopredu a obliehali 16tku hostí, čo bolo vzhľadom na stav pochopiteľné. Liverpool tak prešiel na hru na protiútoky a z jedného pohrozili hneď v 60. minúte, ale De Gea skvelým zákrokom zabránil nevýšeniu skóre. V 65. minúte zápasu sa Mourinho rozhodol pre druhú zmenu a do hry poslal Juana Matu, ktorý nahradil Martiala. Tempo hry sa zvyšovalo a už to vôbec nebola taká opatrná hra ako v prvom polčase. V 76. minúte prišla tretia zmena v zápase a do hry prišiel Fellaini, ktorý vystriedal Darmiana. Do konca zápasu ostávalo 15 minút a Mourinho stavil všetko na útok. Od tohto momentu sa tlak United ešte navýšil. Tento ťah priniesol svoje ovocie a Fellaini s Ibrahimovičom spôsobovali obrane hostí veľké problémy. Nakoniec v 84. minúte Devils dokázali tento tlak pretaviť do gólu, kedy najskôr Fellaini trafil hlavou tyč, ale následne Ibrahimovič vyrovnal stav stretnutia takisto hlavou na 1:1. Žiaden z tímov sa nechcel uspokojiť len s remízou a do konca zápasu sme mali možnosť vidieť futbal z jednej strany na druhú, čo sa divákom veľmi páčilo. Aj napriek niekoľkým šanciam v závere sa nikomu nepodarilo streliť víťazný gól a derby sa tak skončilo remízou 1:1.

Mali sme možnosť vidieť dva rozdielne polčasy. Prvý polčas bol dosť opatrný a nikto nechcel urobiť chybu, ktorú na nešťastie spravili Diabli a ponúkli tak Liverpoolu penaltu. Druhý polčas bol oveľa živší, rýchlejší a pre diváka určite atraktívnejší. Polovicu zápasu Diabli nevedeli dostať hru pod kontrolu, ale keď sa im to napokon podarilo, prinieslo to gól. Môžu nás mrzieť nepremenené šance najmä v prvom polčase, kde hráči United čelili Mignoletovi 1 na 1. Dobrá správa je, že sme neprehrali a teda pokračujeme v sérii bez prehry od 3.11.2016 vo všetkých súťažiach a od 23.10.2016 v Premier League.