Hodnotenie: Manchester United – Liverpool

104

Hráči z Old Trafford privítali doma odvekého rivala z Liverpoolu. Celé Anglicko sa tešilo na toto meranie síl, v ktorom boli domáci miernym favoritom. Po dosť rozporuplnom výkone si nakoniec body s Liverpoolom delíme po remíze 1:1, ktorá nerieši nič ani pre jednu stranu. Nižšie si môžte prečítať hodnotenie hráčov United, ktorí zasiahli do tohto derby.

David De Gea – Klasická opora Manchestru United, presne taká, ako ju poznáme. Bol bez práce až do chvíle, keď sa mu pred kasu k penalte postavil Milner. Smer síce uhádol, no bola zahraná dobre. Vyznamenal sa proti niekoľkým šanciam Liverpoolu, ktorých ale nebolo veľa, chytil šancu Firmina a v závere zneškodnil aj pokus Wijnalduma. Bol istotou, poslednou inštanciou a okrem spomínaných šancí Liverpoolu toho na práci veľa nemal. Zamestnával ho najmä Jones, ktorý mu lopty ochotne posielal. Vďaka Davidovi môžme byť radi za bod. 7/10

Antonio Valencia – V prvom polčase (hlavne do 25. minúty) bol na lopte trochu nerozhodný. Čakal s ňou a bol statický, čo ale bolo spôsobené aj celkovým herným prejavom a ponukou od jeho spoluhráčov. Inak ale pravá strana patrila jemu. Má kondíciu, behá, ponúka sa, snaží sa kombinovať, no vytýkam mu jeho hru vo finálnej fáze. Je neprípustné, aby v závere zápasu dvoma centrami v priebehu troch sekúnd trafil toho istého hráča. Chválim ho ale za jeho prácu pri Ibrahimovićovom góle. Tam mu center vyšiel a takto nejako si predstavujem jeho prínos do ofenzívy. Zlatanovi na gól asistoval práve on. Určite patril k lepším hráčom medzi domácimi. 7/10

Phil Jones – Má podiel viny na góle Liverpoolu. Nezamiešal sa do penalty, ale svojou „hrubicou“ pred De Geom a zákroku Roja zahrávali hostia roh. Po ňom zahral neohrabane rukou Pogba a už sme prehrávali. Okrem toho ale inak nehral zle, zastavil niekoľko striel a prihrávok do vápna, v závere sa výraznejšie tlačil dopredu. Jednoznačne mu ale vytýkam množstvo lôpt na De Geu. Rojo sa snažil hrať lopty na Pogbu/Herreru, no Phil väčšinou zvolil prihrávku dozadu (déjà vu LvG). Známku teda výrazne znižuje jeho chyba pred gólom Liverpoolu. 6/10.

Marcos Rojo – Rojovi dnes nemám čo vyčítať. Svoje si odviedol, v obrane nepredviedol žiadnu chybu, ktorá by bola rozhodujúca a hasil aj chyby svojho parťáka v strede obrany. Nadviazal na svoje kvalitné výkony spred chvíľkovej pauzy spôsobenej zranením, no je škoda, že bol jedným z mála, ktorý odviedol kvalitnú prácu. Nemyslím si, že bol tak viditeľný ako Jones, no to bolo spôsobené aj tým, že nepôsobil takým splašeným dojmom ako Jones v istých fázach hry. 7/10.

Matteo Darmian – Dostal šancu na ľavej strane a musím povedať, že určite nehral zle. Smerom dozadu bol veľmi presvedčivý a snahu mu nemožno uprieť ani v hre dopredu. Snažil sa o kombinácie a rýchle výmeny lopty s Martialom a Pogbom a nemôžem povedať, že by nebol platný. V druhom polčase pokračoval v dobrom výkone, no bol vystriedaný Fellainim, ktorý je predsa len do útoku vhodnejší. Za dnešok si teda Talian určite pochvalu zaslúži. 6.5/10

Michael Carrick (C) – Nastúpil s kapitánskou páskou a odohral iba jeden polčas. Jeho striedanie bolo pre mnohých nepochopiteľné, ale je pravda, že Michael dnes nepredviedol nič naviac, na čo sme od neho zvyknutí. V prvom polčase som si ho pri lopte prakticky nevšimol. Neviditeľný herný prejav mal zmeniť striedajúci Rooney. Michael teda dnes úplne zapadol do šedého priemeru domácich. Jeho striedanie ale určite súviselo aj s tým, že sme prehrávali a potrebovali sme možnosti do ofenzívy. 5/10

Ander Herrera – Veľmi rozporuplný výkon. Striedal dobré momenty s absolútne otrasnými. Jeho vystupovanie proti súperovi a následný šprint dozadu nič nerieši. Prepadával v osobných súbojoch, lopty sa dnes možno snažil posúvať aj dopredu, ale v niektorých situáciách je jednoducho jeho riešenie zlé. Asi viacerých fanúšikov vytáčajú jeho „uponáhľané“ strely a zbrklosť. Prvý polčas ešte miestami znesie vyššie nároky, no v druhom to bolo veľmi slabé. Verme, že sa Ander rýchlo dokáže vrátiť k tým kvalitnejším výkonom. Mal by naozaj zapracovať na pozičnej hre. Snahu mu ale uprieť nejde. Tej má na rozdávanie.  4.5/10

Anthony Martial – Proti nemu nastúpil mladý 18 ročný chlapec a viacerí sme sa tešili, čo s ním Martial predvedie. Niekoľkokrát sa mu podarilo ho zosmiešniť, ponúkol kvalitnú prácu do ofenzívy a raz vypomohol veľmi dobrým bránením aj v našej 16tke. Prvú našu šancu má na svedomí on, keď oblúčikom hľadal na zadnej tyči Zlatana, no ten na loptu nedosiahol. Pre mňa osobne bolo jeho striedanie nepochopiteľné. Rozhodne nám mal do ofenzívy čo ponúknuť. Prišiel namiesto neho Mata. 6/10

Paul Pogba – Na tento zápas sa bude snažiť Francúz asi zabudnúť najrýchlejšie, ako to len bude možné. V zápase mu nevyšlo prakticky vôbec nič. Nepremenil veľkú šancu a následne zapríčinil penaltu, po ktorej sa výkonnostne zložil. Ešte do penalty to bol miestami ten Paul Pogba, ktorého poznáme, no po penalte bol jeho výkon priam strašidelný. Myslím si, že ak by išlo o iného futbalistu, bol by v polčase vystriedaný. Krátko po penalte predviedol pri našom rohu v 16tke wrestlingový zákrok, po ktorom mohol byť pokojne vylúčený. Svoju chybu sa snažil napraviť, ale loptu strácal oveľa častejšie, než v iných zápasoch. V druhom polčase hral často na istotu, netlačil sa dopredu, neponúkal také lopty, aké by sme si priali. Penalta ho psychicky zrazila, čo je obrovská škoda, pretože práve Pogba mal byť jedným z kľúčových hráčov zápasu. Môžme len dúfať, že sa z tohto zápasu rýchlo pozbiera a nezanechá na ňom negatívnu stopu. 2/10

Henrikh Mkhitaryan – Vytvoril gólovku pre Pogbu, ktorú ale Francúz nepremenil. Poslal 2 slušné centre, ktoré ale brankár hostí pozbieral. V závere prvého polčasu mal obrovskú šancu, ktorú ale nepremenil. Do podobnej situácie sa dostal aj v druhom polčase, keď namiesto zakončenia ešte loptu posúval pred Mignoleta. Niektoré finálne prihrávky neriešil dobre, no aj tak bol jedným z aktívnejších na ihrisku. Obrovská škoda jeho nepremenených príležitostí. Ak by ich dal, mohli sme sa tešiť z víťazstva. 6/10

Zlatan Ibrahimović – Mal pološancu po oblúčiku od Martiala, ktorú ale nedočiahol. Postavil sa k priamemu kopu, ktorý ale perfektne brankár Liverpoolu chytil. Okrem týchto príležitostí sa ale Zlatan na ihrisku prechádzal. Občas zakombinoval, stratil niekoľko lôpt a opäť sa prechádzal. Bol na hrote odrezaný. Tento herný prejav mu je ale typický a to, že vpredu nemal doslova „do čoho kopnúť“ bolo spôsobené aj zlou hrou pod ním. Dôležité je ale to, že aj keď zahral pod svoje možnosti, bol v správny čas na správnom mieste. Po centri od Valenciu, sklepnutí Fellainiho a opätovnej lopte od Valenciu Zlatan dokázal vyrovnať. Dal gól a svoje si splnil, takže vďaka nemu tento zápas nemá pachuť prehry. 7/10

Striedajúci hráči:

Wayne Rooney – Prišiel na začiatku druhého polčasu namiesto Carricka. Mourinho mu dal šancu prekonať strelecký rekord proti úhlavnému nepriateľovi, ale Rooney svojim výkonom jednoznačne zaostal. Oceňujem ale bojovnosť a nasadenie, ktoré priniesol svojim striedaním. Toto všetko ale neguje neuveriteľné množstvo nepresností, zbytočných strát lôpt a minimálny prínos do ofenzívy. Dostal sa k niekoľkým zakončeniam, no buď trafil prvého brániaceho hráča, alebo loptu stratil pri pokuse o prihrávku. Myslím si, že Rashford by priniesol hre omnoho viac ako Wazza. 5/10.

Juan Mata – Prišiel do hry namiesto Martiala a mal priniesť svoje povestné šťastie, ktoré v zápasoch s Liverpoolom má. V zápase bol ale prakticky neviditeľný a tento ťah Mourinhovi rozhodne nevyšiel. Martial toho v zápase ukázal oveľa viac a Mata ho kvalitatívne rozhodne nahradiť nedokázal. 5/10.

Marouane Fellaini – Urastený Belgičan dostal dôveru manažéra aj dnes a rozhodne nesklamal. Bol namočený v našom vyrovnávajúcom góle a na výsledku má tak výrazný podiel. Prišiel, aby sklepával dlhé lopty, a to sa mu darilo. Dôveru Mourinha teda opäť dokázal splatiť. 6/10

Tímový výkon: Aj napriek dosť zlej hre sme si vytvorili veľké množstvo šancí, ktoré keby boli premenené, nemuseli by sme dnes riešiť určitých jednotlivcov. Zo zápasu si rozhodne je čo vziať. Ibrahimović má perfektnú formu a aj keď neodohral dobrý zápas, podieľal sa na deľbe bodov. Liverpool dnes nepredviedol vôbec nič úžasné a aj preto môžme ľutovať, že sme nevyužili situáciu, keď hrali v zostave, v akej hrali. Séria výhier sa síce končí, no je na čom stavať. Niektorí hráči neuniesli veľkosť tohto zápasu a verme, že v najbližšom zápase pôjdeme opäť pekne od základov. 6/10.

Hodnotenie je subjektívnym názorom autora.

Predchádzajúci článokReview: Manchester United – Liverpool
Ďalší článokMourinho po derby: Byli jsme lepším týmem