Review: Manchester United – Reading

Obhajcovia trofeje sa dnes predstavili na domácom ihrisku proti hosťujúcim hráčom Readingu. Po parádnom prvom polčase a údržbe v druhom zaslúžene domáci vyhrali 4:0

José Mourinho doprial odpočinok niekoľkým hráčom základnej zostavy a taktiež dal možnosť navrátilcom po zranení, hlavne Waynovi Rooneymu, ktorý vybehol v základnej zostave aj s páskou na rukáve. V bráne vystriedal Španiela De Geu Sergio Romero. Voľno dostal aj Antonio Valencia a na jeho mieste sa objavil Ashley Young. V strede obrany dostali prednosť Chris Smalling s momentálne v parádnej forme hrajúcim Marcosom Rojom. Zľava obranu istil Daley Blind. Výnimkou bol Michael Carrick, ktorý nedostal možnosť oddýchnuť si a nastúpil aj dnes. Spoločnosť mu robil Marouane Fellaini. Svoju šancu v základe dostal aj Anthony Martial a na hrote sa mal možnosť predviesť Marcus Rashford. Mourinho si ale pre istotu nechal na lavičke veľmi zvučné mená. Výkop bol naplánovaný na 13:30 SEČ a hlavným rozhodcom bol Andre Marriner

Začali sme vo svižnom tempe, keď už v 33. sekunde zápasu mohol skóre otvoriť Rashford, no len tesne minul ľavú Al Habsiho tyč. Ani nie o minútu (2. minúta) mal veľkú šancu Rooney, no Al Habsi ho vychytal. Z ďalšej akcie už ale padol gól. V 7. minúte sa na ľavej strane individuálne presadil Martial, prihral Matovi, ktorý oblúčikom našiel v 16tke Rooneyho, a ten kolenom strelil svoj 249. gól za Manchester United – 1:0V 10. minúte chcel po Rooneyho prihrávke navýšiť Carrick, no jeho strela bola slabá a nepresná. Mata ponúkol zakončenie Martialovi v 13. minúte, no jeho oblúčik Al Habsiho neprekvapil. V 15. minúte sme sa ale opäť tešili z gólu. V strede loptu vyviezol Rojo, prebral ju Martial, potom Rooney a prihral ju opäť Martialovi. Ten sa prekľučkoval obranou súpera a placírkou na zadnú tyč zvýšil na 2:0. O pár minút neskôr si striedanie vypýtal Rojo, ktorého nahradil Jones. Súper sa osmelil až v 21. minúte, keď prudkú loptu pred Romerom odvracal Carrick. Martial sa snažil skórovať v 23. minúte, no opäť ho zastavil brankár hostí. V 25. minúte hostia zahrávali roh a nechýbalo veľa, aby strieľanú loptu pred Romerom tečoval Moore do brány. Rashford v 27. minúte dostal perfektnú loptu od Smallinga a rútil sa na bránu, sekol si brankára, no z uhla nedokázal trafiť prázdnu bránu. V 29. minúte to bol zase Rashford, keď to skúsil z diaľky, no bránu netrafil. 30. minúta priniesla šancu hostí, keď Blind na ľavej strane nestíhal Kellyho, a ten z uhla postrašil Romera, ktorý bol ale pozorný. Ešte v tej istej minúte (30. minúta) to lobom skúsil Rooney, no prestrelil. Rashford sa rútil do šance aj v 34. minúte, bránu už trafil, ale Al Habsi bol na správnom mieste a vyrazil jeho pokus. V 42. minúte sa v 16tke pri lopte zjavil Mata, no jeho šanca bola zblokovaná. Martial Matovi ponúkol zakončenie aj v 43. minúte, no Španiel vysoko prestrelil. V 44. minúte na pravej strane loptu prebral Rashford a prudkou prihrávkou pred bránu hľadal Martiala, ktorému zabránil v zakončení dôrazný obranca hostí. Nič dôležité sa už viac neudialo a prvý polčas skončil výsledkom 2:0

Hneď v úvode 2. polčasu mohlo byť veselšie – v 47. minúte Rashford z pravej strany poslal prudkú loptu pred bránu, ku ktorej sa dostal Rooney, no z ťažkej pozície ľavačkou bránu netrafil. V 53. minúte to obaľovačkou z diaľky vyskúšal Carrick. Mieril presne k zadnej žrdi, no Al Habsi bol pozorný. Rashford bol aj pri akcii v 55. minúte, keď loptu posunul nabiehajúcemu Fellainimu, ktorý z uhla vystrelil. Lopta sa ešte odrazila k Rooneymu, ktorý v ťažkej pozícii ani na dvakrát nedokázal skórovať. V 60. minúte mohol skórovať Rashford, no zabránil mu v tom fantastickým obranným zákrokom hosťujúci van den Berg. Po štandardke v 73. minúte zakončoval Smalling, ale hlavičkou netrafil bránu. O chvíľu neskôr sme sa ale opäť radovali. Michael Carrick v 75. minúte krásnym pasom našiel vpredu Rashforda, ktorý sa uvoľnil a štýlom „Zlatan Ibrahimović“ skúsene placírkou nadvihol svoju strelu ponad padajúceho brankára a loptu poslal k vzdialenejšej tyči – 3:0V 77. minúte skúsili odpovedať hostia, no Romerovu bránu netrafili. No jasali sme ešte raz. Po nedorozumení v obrane hostí a zaváhaní Al Habsiho, ktorého napádal Rashford, to bolo už 4:0. Brankár hostí v 79. minúte váhal s rozohrávkou až do chvíle, kým mu na chrbát nedýchal Marcus. Pri pokuse o odkop si loptu nešikovne posunul druhou nohou, čo mladík využil a z metra napálil loptu do prázdnej brány. Al Habsi sa mohol prepadnúť od hanby – 4:0V 84. minúte sa po zvare dostal k zakončeniu aj striedajúci Fosu-Mensah, no jeho pokus bol zrazený na roh. Z tohto rohu mohol ešte v 84. minúte zvyšovať Fellaini, no tentokrát Al Habsi predviedol skvelý reflexívny zákrok. V závere zápasu v 89. minúte ešte hostia zahrávali priamy kop, s ktorým ale Romero nemal veľa starostí. V záverečných minútach sa už nestalo nič zaujímavé a United po presvedčivom výkone postupujú ďalej po výhre 4:0

Domáci futbalisti tak s pokojom a prehľadom postupujú do ďalšieho kola po pohodovom víťazstve 4:0. Mrzieť nás ale môže zranenie Marcosa Roja. Verme, že nejde o nič vážne a Marcos bude pripravený minimálne na derby s Liverpoolom. Pozitívom je určite aj účasť Bastiana Schweinsteigera, historický gól Wayna Rooneyho a 2 góly v podaní mladíka Rashforda.

Manchester United: Romero – Young, Smalling, Rojo (19´ Jones), Blind – Carrick (78´ Fosu-Mensah), Fellaini – Mata (78´ Schweinsteiger), Rooney (C), Martial – Rashford

Lavička: Pereira, Fosu-Mensah, Jones, Schweinsteiger, Mkhitaryan, Pogba, Ibrahimović

ŽK: 54´ Young

Reading: Al Habsi – Gunter, van der Berg, Moore, Blackett (46´ Obita) – Evans (57´ Swift), Williams, Kelly – McCleary, Kermorgant (77´ Samuel), Beerens

1 Žlté karty 0

Najbližší zápas odohrá Manchester United už v utorok, opäť na Old Trafforde. Stretneme sa s Hullom City v rámci Anglického ligového pohára. Zápas sa teda odohrá 10. januára o 21:00 SEČ

Zdroje: manutd.com, whoscored.com, int.soccerway.com

VIDEOreport z Manchesteru: Fanúšikovia sú ozdobou klubu z Old Trafford