Hodnotenie: West Ham – Manchester United

Futbalisti Manchestru United sa po silvestrovskom víťazstve proti Middlesbrough tentokrát predstavili v Londýne, kde ich súperom bol domáci West Ham, hrajúci na olympijskom štadióne. Po rýchlej červenej karte súpera United hrali 75 minút v presile, čo hostia v bielom zvládli a vyhrali 2:0. Nižšie si môžte prečítať hodnotenie jednotlivých hráčov.

David de Gea – Už v prvej desaťminútovke sa vyznamenal skvelým zákrokom, keď loptu vytesnil na roh. Okrem občasných prihrávok od stopérov nemal žiadnu výraznú prácu, až prišla 44. minúta, keď chytil jasný gól West Hamu. Vyznamenal sa aj po samostatnom „nájazde“ Antonia a nedovolil domácim ísť do vedenia (o 3 minúty neskôr sme skórovali). Dnes teda chytil minimálne 2 čisté góly ešte za stavu 0:0, udržal si nulu a aj vďaka nemu hostia berú 3 body. MOTM 8.5/10.

Antonio Valencia – Antonio, už klasicky, mal na starosti pravú stranu. V obrane predviedol prakticky bezchybný výkon. Dostal sa do najväčšej šance hostí v 1. polčase, no brankár domácich jeho pokus zastavil na bránkovej čiare (škoda, že svoju strelu nedokázal umiestniť lepšie). Podporoval aj útok, no často situácie riešil zaseknutím lopty a prihrávkou dozadu, väčšinou na Herreru. Ak by zapracoval na finálnej prihrávke, bol by fantastický. 6.5/10.

Phil Jones – Po jednozápasovom oddychu sa Phil opäť predstavil v základnej zostave. Po tak dlhom zranení hrá v naozaj veľkej pohode a dnes tomu nebolo inak. Vzadu hral tvrdo a dôrazne. Po faule naňho bol v 15. minúte veľmi prísne vylúčený Feghouli. Bučanie domácich fanúšikov ho ale nerozhodilo, vzadu si odviedol kvalitnú prácu a s Rojom si rozumel. Baillyho mesačná absencia nás (aspoň to tak teraz vyzerá) našťastie nemusí trápiť. 7/10

Marcos Rojo – Marcos si dnes vyskúšal viacero postov. Začal na CB, po striedaniach hral LB a tam ostal aj po príchode Smallinga. Musím ale povedať, že zahral výborne na oboch týchto pozíciách. V strede obrany si rozumel so svojim parťákom, situácie riešil s pokojom a nepúšťal sa do zbytočného rizika. V 2. polčase ale pri štandardke hostí neubránil hlavou zakončujúceho Antonia. Aj tak si ale za dnešný výkon zaslúži pochvalu. 7/10.

Matteo Darmian – Nastúpil v základnej zostave kvôli absencii Blinda a nedoliečenému Lukovi Shawovi. Mal možnosť sa opäť ukázať a dokázať fanúšikom, že má na to, aby nosil dres Manchestru United. Zase bol ale sklamaním. Jeho obranná hra bola ako-tak v poriadku, no podpora útoku, jedným slovom, žiadna. Hral cez nohu, viac musel zapájať ľavačku, no dopredu nepriniesol absolútne nič. Podal zase otrasný výkon a striedaný v polčase nebol len preto, že sme potrebovali rýchlo skórovať, ale hlavne pre svoj alibistický a nulový prínos na ľavej strane. Pre mňa je jasným adeptom na prestup, pokojne už v zimnom prestupovom okne. 2.5/10.

Ander Herrera – Herreru mám skutočné rád, páči sa mi jeho nasadenie a hra, no dnes ma vytáčal od prvej minúty. Pri snahe vyviesť loptu a pri jej strate ostal niekoľkokrát hlúpo stáť a späť za unikajúcim protihráčom iba vyklusával. Mnohokrát riešil situácie jednoduchými prihrávkami do strán a dozadu. Alibisticky sa prezentoval aj vo finálnej fáze. Po jeho zlej strele (o niekoľko sa ich pokúsil aj proti Middlesbrough) a odraze sa k lopte dostal Ibrahimović, ktorý skóroval. Herrera dnes nepresvedčil, pôsobil na mňa veľmi unaveným dojmom a presne tak vyzerali aj jeho pokusy pressovať súpera. 4/10

Michael Carrick – Podobne ako Rojo, aj Michael si počas zápasu vyskúšal minimálne 2 posty – začal klasicky na DM, kde všetky situácie riešil s pokojom jemu vlastným, vyhýbal sa hlúpym faulom a čiernu prácu odvádzal kvalitne, a potom si chvíľu zahral aj stopéra, kde podobne oplýval pokojom a prehľadom. Po príchode Smallinga v 2. polčase sa vrátil na post DM. Je veľká škoda, že má už 35. Stále je skvelý. 7/10.

Paul Pogba – Od zápasu k zápasu je mladý Francúz lepší a lepší. Dnes to zase len potvrdil. Na lopte je neuveriteľne silný, čistým zákrokom ho súper lopty zbaví iba málokedy. Aj dnes to Paul skúšal strelecky, oba jeho pokusy len tesne minuli bránu, hlavne ten druhý po Rashfordovej prihrávke mal znamenať gól. V prvom polčase nebol až tak viditeľný (to ale z hostí nikto). Po viacerých striedaniach sa presunul vyššie a kvalitne podporoval ofenzívu (ako je už zvykom). Môžme sa tešiť, čo ďalšie nám tento skvelý futbalista predvedie najbližšie. 7/10

Jesse Lingard – Nastúpil v základnej zostave na úkor Martiala, čo bolo asi veľkým prekvapením, hlavne po poslednom výkone Francúza. Lingard sa objavil v obrovskej šanci, keď po chytenej a odrazenej strele Valenciu poslal loptu z 2 metrov len do tyče. Snažil sa o pressing súpera a ako jeden z mála v prvom polčase behal. To bolo ale z jeho strany všetko. Okrem častých faulov a nepresností bol prakticky neviditeľný. Podal veľmi slabý výkon. Mourinho si od neho zrejme predstavoval behavý futbal a snahu o finálnu prihrávku, čo sa ale neudialo ani raz, a preto bol zaslúžene vystriedaný Rashfordom. 4/10

Henrikh Mkhitaryan – Rovnako ako Jesse, ani Henrikh dnes nepredviedol dobrý výkon. Bol dosť málo na lopte, nerozumel si veľmi s obrancami za sebou (striedal si RW s LW), bol často v obkľúčení protihráčov, keďže sme väčšinu zápasu búšili do plných. Vymyslel ale gólovú prihrávku na Valenciu, ktorý ale svoju šancu nepremenil. Síce sa snažil o prekvapivejšie prihrávky, o zrýchlenie hry (2. polčas), nešlo mu to. Po našom úvodnom góle bol vystriedaný. Dúfajme, že v ďalšom zápase uvidíme toho lepšieho Mkhitaryana. 4.5/10.

Zlatan Ibrahimović – Švédsky kanonier dnes opäť odohral plných 90 minút. V prvom polčase bol pri lopte hlavne mimo pokutového územia a v nebezpečných situáciách sa neobjavoval. V 38. minúte sa ale predsa len dostal do zakončenia, no z uhla prestrelil. Klasicky sa zapájal do medzihry. V druhom polčase na mňa pôsobil unaveným dojmom, no Mourinho ho nechal na ihrisku, za čo sa mu Zlatan odmenil gólom, aj keď z ofsajdu, no uznaným. Útočník je na ihrisku práve kvôli gólom, ten dnes Ibra opäť strelil a my môžme byť spokojní. 7/10

Striedajúci hráči

Juan Mata – Do zápasu naskočil od začiatku druhého polčasu za tragického Darmiana, a toto striedanie Mourinhovi vyšlo. Presne takto si predstavujem hru striedajúceho hráča – priniesol do hry rozdiel, podporoval ofenzívu zo svojej obľúbenej pozície AM, lopty servíroval na všetky strany, ponúkal sa do kombinácie. Po geniálnej práci Rashforda otvoril skóre zápasu. Odohral veľmi dobrý polčas. 7/10.

Marcus Rashford – Tento chlapec nám to dnes vyhral. Prišiel na ihrisko namiesto nevýrazného Lingarda a okamžite urobil na ľavej strane rozdiel. Fantasticky si počínal na lajne, individuálne a rýchlostne bol  nezastaviteľný. Po Ibrahimovićovej prihrávke si to namieril do vápna, kde našiel Matu a pripísal si tak asistenciu. O niekoľko minút neskôr predviedol to isté, lenže Pogba bránu netrafil. Po niekoľkých zápasoch na lavičke si Marcus očividne oddýchol a dnes zahral naozaj vynikajúco. Verím, že ho uvidíme aj v najbližšom zápase. 8/10

Chris Smalling – Na ihrisko sa dostal namiesto striedajúceho Mkhitaryana po našom prvom góle, aby vzadu vypomohol Jonesovi, Rojovi a Carrickovi. V 80. minúte si vybral spoločne s De Geom a Jonesom slabšiu chvíľku, keď sa po centri nedohodli, no na zmene skóre sa to nepodpísalo. Svoje si určite odohral a snáď sa čoskoro vráti, pretože počas Baillyho absencie ho budeme potrebovať. 6.5/10.

Tímový výkon – V prvom polčase to bolo veľmi slabé. Hrali sme v početnej výhode, no napriek tomu sme poriadne brankára nepreverili (okrem 100%nej šance Valenciu a následnej tyčky od Lingarda). Ak mužstvo hrá 30 minút presilovku, je predsa jasné, že ako fanúšikovia od hráčov čakáme viac. Môžme sa len dohadovať, ako by to vyzeralo na ihrisku pri plnom počte hráčov. Druhý polčas ale veľmi oživili striedania, ktoré Mourinhovi opäť vyšli dokonale. Mata a Rashford to krásne oživili a všetci sa môžme tešiť z parádnej série zápasov, ktorú momentálne máme. City stratili nedávno, dnes Liverpool, takže sa pomaličky ale isto doťahujeme na pohárové priečky. Verme, že to hráčom United takto výsledkovo pôjde aj naďalej. 7/10

Preview: Valencia – Manchester United