06/05/2021

Review: Manchester United – Sunderland

Premier League nezaháľa ani počas najkrajších sviatkov v roku a na Boxing Day sa hráči United doma na Old Trafforde stretli so Sunderlandom. Zápas to bol o to zaujímavejší, že nášho dnešného súpera viedol z lavičky bývalý manažér domácich Červených diablov, David Moyes.

Button - Před zápasem

Posviatkovalo sa, popilo, pojedlo, porozbaľovali sa darčeky, a tak bol čas opäť nadeľovať aj na ihrisku. Ešte pred zápasom sa vyjadril o súčasnom Manchesteri United bývalý manažér David Moyes, ktorý teraz prišiel ako „šéf“ súpera, že United už nie sú tým, čím boli kedysi, na čo zakontroval svojou troškou aj Mourinho (viď článok pred zápasom). José Mourinho poslal do zápasu nezmenenú stopérsku dvojicu (Jones – Rojo), no na ľavej strane dostal pred Talianom Darmianom prednosť Daley Blind. Vpravo, už klasicky, brúsil lajnu Antonio Valencia. V strede ihriska sa opäť dopĺňal Herrera s Michaleom Carrickom, dnešným kapitánom domácich. Pod Zlatanom Ibrahimovićom, ktorý bol na hrote, boli v základe Pogba, Lingard a Juan Mata. Mourinho na lavičke nechal Mkhitaryana, ktorý sa pomaly vracia po zranení a taktiež aj Chrisa Smallinga. Rooney a Bailly neboli ani na lavičke. Zápas, ktorý mal výkop o 16:00 SEČ viedol ako hlavný rozhodca Martin Atkinson

Button - První poločas

Prvú šancu v zápase si vypracovali domáci, keď v 5. minúte Valencia prihrávkou našiel v 16tke Pogbu, ktorý z uhla ale Pickforda neprekvapil. V 8. minúte z asi 25 metrov to z prvej skúsil Carrick, no nepochodil. V 13. minúte zahrávali hostia roh, po ktorom sa pred De Geom po niekoľkých pokusoch nakoniec domácim podarilo loptu odpratať do bezpečia. Jermaine Defoe ukázal, že ešte nepatrí do starého železa v 18. minúte, keď loptu sám potiahol polovicou ihriska, a hoci bol sám proti trom, dokázal aj vystreliť – no našťastie netrafil. V 20. minúte hostia zahrávali štandardku po Blindovom faule, no De Gea sa nenechal prekvapiť. Domáci (konkrétne Pogba) sa k slovu dostali opäť až v 27. minúte, keď si Pogba narazil s Lingardom (doslova) a technickou strelou svoj pokus poslal iba na ľavú tyč Pickfordovej brány. Hosťujúci brankár ale loptu jemne tečoval. V 29. minúte sa ale vyznamenal De Gea, keď na dvakrát znemožnil hosťom v otvorení skóre – najprv Anichebemu a o pár sekúnd neskôr aj Borinimu. Larsson v 30. minúte zahrával štandardku, no z diaľky prestrelil. Sunderland preberal iniciatívu a v 34. minúte to opäť skúšal – Boriniho tečovaný pokus z diaľky ale De Gea chytil. V 36. minúte Pickforda zamestnal Pogba, keď sa odhodlal k strele z asi 30 metrov, čo ale brankárovi nenarobilo veľa starostí. V 37. minúte to bol zase Francúz, ktorý mal šancu na skórovanie, no z voleja iba tesne prestrelil bránu. No dočkali sme sa, aj keď strelec bol určite prekvapením. V 39. minúte loptu vyviezol Rojo a prihral ju Zlatanovi. Ten si v 16tke počkal na nabiehajúceho Daleyho Blinda, ktorý krížom po zemi loptu umiestnil k vzdialenejšej tyči – 1:0. Počas 3 nadstavených minút, v 45+2. minúte po narážačke od Ibrahimovića to opäť raz skúšal Pogba, no Pickford ho nerozveselil ani tentokrát. Úplne v závere 1. polčasu ešte štandardku zahrával Mata, ale v 45+4. minúte zase úradoval hosťujúci brankár. Polčasový stav bol teda 1:0

Button - Druhý poločas

Domáci boli aktívni aj na začiatku 2. polčasu. Hneď v 46. minúte to bol zase Francúz Pogba, ktorý sa zastreľoval aj v 1. polčase, no jeho strelu ľavačkou k tyči Pickford chytil. V 47. minúte sa k strele odhodlal aj Herrera, no o veľký kus minul. 50. minúta a zase Pogba – center Herreru našiel Pogbu, hlavičkoval ale nad. V 52. minúte Mata kolmicou vyzval Ibrahimovića, ktorý ale v behu prudkou strelou prestrelil. Na ihrisko prišiel v 62´ Mkhitaryan a hneď v 63. minúte to vyskúšal technickou ranou, ale minul ľavú tyč hostí. Tento úsek jednoznačne patril domácim. V 64. minúte sa po prihrávke od Švéda k lopte v 16tke dostal Pogba a z bránkovej čiary to prudko skúsil poslať pred bránu, kde sa pohyboval Mata s Mkhitaryanom, no po skrumáži sa im nepodarilo zakončiť. V 65. minúte prišla ďalšia šanca, keď Mkhitaryan skvelou prihrávkou medzi obrancov našiel Ibrahimovića, ktorého prudkú strelu na zadnú tyč reflexívne nohou zastavil skvelo chytajúci Pickford. Ďalšiu šancu sme videli až v 79. minúte, keď sa po pravej strane prehnal Valencia a centrom sa snažil osloviť Ibrahimovića. Ten vo vzduchu pätičkou vyskúšal pozornosť brankára, ktorý bol ale pripravený. V 82. minúte sa ale zase domáce tribúny otriasali v základoch – Pogba v strede ihriska napádal rozohrávku hostí a vyplatilo sa. Loptu zachytil a spolu s Ibrahimovićom si to namierili k Pickfordovi. Pogba prihral Ibrovi, ktorý si skúsene počkal na najlepší moment a placírkou na zadnú tyč zvýšil na 2:0. O pár minút nato bolo ešte veselšie. Po zlej prihrávke od brániacich hostí sa v 86. minúte k lopte dostal Valencia, prihral do strany na voľného Ibrahimovića, ktorý dlho nešpekuloval a poslal prudký center pred bránu, kde akrobaticky pätičkou vo vzduchu loptu zasiahol Mkhitaryan a dal jeden z najkrajších gólov v prebiehajúcej sezóne Premier League (aj keď z jasného ofsajdu) – 3:0. Po tomto góle bolo jasné, že tri body ostanú na Old Trafforde. Trochu nás ale môže mrzieť záver zápasu, keď sme hosťom úplne zbytočne dovolili výsledok prikrášliť. V 90+1. minúte po centri od Denayera loptu spred De Geu odhlavičkoval Rojo rovno k Borinimu, ktorý z hranice 16tky volejom poslal loptu krásnou strelou do siete – 3:1V úplnom závere zápasu ešte v 90+4. minúte zahrával štandardku Ibrahimović, no prízemnú strelu mu Pickford chytil a zápas sa teda skončil výhrou domácich 3:1.

Button - Závěr

Manchester United dnes v lige zvíťazil štvrtýkrát v rade, čo je určite veľmi dobrou správou. Forma sa vrátila, jednotlivci tím ťahajú za výsledkami a aj keď dnes hra miestami nebola najkrajšia, bola aspoň efektívna a 3 body sú predsa len najpodstatnejšie. Myslím si, že Červení diabli dali svojim fanúšikom ten najlepší možný darček.

Manchester United: De Gea – Valencia, Jones, Rojo, Blind – Carrick (C), Herrera (84´Fellaini), Pogba – Mata (74´ Martial), Ibrahimović, Lingard (62´Mkhitaryan)

Lavička: Romero, Darmian, Smalling, Fellaini, Mkhitaryan, Martial, Rashford

ŽK: 19´ Blind

Sunderland: Pickford – Jones, Koné, Djilobodji, van Aanholt – Larsson (83´ Khazri), Denayer, Ndong (86´ Love) – Borini, Defoe (C), Anichebe

Button - Náš další soupeř

Najbližšie sa United opäť predstavia na domácom trávniku. Proti nim sa postavia hostia z Middlesbrough, ktorí na Old Trafford zavítajú v rámci silvestrovského 19. kola Priemer League. Zápas sa teda uskutoční v sobotu 31. decembra o 16:00 SEČ

Zdroje: manutd.com, int.soccerway.com, whoscored.com