18/05/2021

Review: Crystal Palace – Manchester United

Anglická Premier League sa nezastaví ani pred sviatkami (vieme, že ani počas nich) a už teraz v strede týždňa nám jej program priniesol 16. kolo, v ktorom sa hráči United vybrali do Londýna na štadión Selhurst Park, kde nás hostil domáci tím Crystal Palace. Po vydrenom a bolestivom výkone hostia zaslúžene berú 3 body po výsledku 1:2.

Button - Před zápasem

Manažér José Mourinho nemohol počítať s viacerými hráčmi. Vykartovaný bol Antonio Valencia, ktorého nahradil na pravej strane Eric Bailly, jeho parťákom z ľavej strany bol dnes Daley Blind. V ofenzíve sa dnes ukázal aj Juan Mata s kapitánom Waynom Rooneym. Hrot už klasicky obýval Švéd Zlatan Ibrahimović. Pre zdravotné problémy do zápasu (a neboli ani na lavičke) nezasiahli Luke Shaw, Chris Smalling, či Henrikh Mkhitaryan. Zápas sa odohral v Londýne na štadióne Selhurst Park s výkopom o 21:00 SEČ. Hlavným rozhodcom bol C. Pawson.

Button - První poločas

Zápas sme začali dobre, keď sme v prvých cca 8 minútach nepožičali súperovi loptu ani na sekundu. V 2. minúte Rooney zahral roh, po ktorom sa k zakončeniu dostal Pogba, no fauloval. V 5. minúte sa po Matovej prihrávke k zakončeniu hlavou odhodlal Rooney, no bol nepresný. Najdrahší hráč sveta sa k slovu dostal v 13. minúte, keď to vyskúšal z diaľky, no minul. Pogba bol naďalej veľmi aktívny, snažil sa o šikovné prihrávky a kombinoval hlavne s Matom. Na ďalšiu výraznejšiu príležitosť sme si museli počkať až do 30. minúty, keď Rooney šikovne vysúval Ibrahimovića, no ten už loptu nedočiahol. Ibrahimović to skúsil aj v 36. minúte, keď jeho volej spoza 16tky zrazil brániaci hráč na roh. V obrovskej šanci sa objavil kapitán Rooney v 37. minúte, keď mu krásnym lobom loptu ako na podnose naservíroval Pogba. Rooney zakončil z prvej, no trafil iba brankára Hessesseyho, ktorý vytiahol skvelý zákrok. Súper mal prvú reálnejšiu príležitosť až v 39. minúte, keď sa po priamom kope Cabaya k zakončeniu drali Benteke a spol, no neúspešne. V 42. minúte vyzval Carrick centrom k skórovaniu Pogbu, no ten zoči-voči Hennesseymu nepochodil. Už-už to vyzeralo, že sa do šatní pôjde za stavu 0:0, no v nadstavenom čase prvého polčasu hostia dokázali udrieť. Bežala 45+1. minúta a priamy kop si vzal na starosť Mata. Loptu poslal pred Hennesseyho, tá sa dostala k Ibrahimovićovi, a ten hruďou/rukou prihral na Pogbu, ktorý (ne)stál v ofsajde. Francúz zblízka pohotovo zakončil a otvoril skóre zápasu – 0:1. Takýto stav platil aj po konci prvého polčasu.

Button - Druhý poločas

Druhý polčas začali aktívnejšie domáci, keď sa hneď v 46. minúte odhodlal k strele striedajúci Ledley a iba tesne minul De Geovu bránu. Začiatok 2. polčasu sme nezachytili a z hry mali viacej domáci. V 62. minúte sa musel perfektným zákrokom vytasiť David De Gea, keď parádne mierenú strelu McArthura do šibenice krásnym zákrokom vytesnil na roh. Ďalšia akcia domácich už ale znamenala vyrovnanie. V 66. minúte po kombinácii a prihrávkach na jeden dotyk domáci znemožnili hosťujúcu obranu. Po osi Ledley – Ward sa lopta dostala k zakončujúcemu McArthurovi, ktorého ale neustrážil Pogba, a ten tvárou v tvár nedal De Geovi najmenšiu šancu – 1:1Na tento gól sa okamžite snažil odpovedať Rooney, ked v 68. minúte krásnou technickou strelou takmer zaskočil Hennesseyho, ktorý jeho pokus vytesnil na roh. V 69. minúte sme videli niekoľko kontroverzných rozhodnutí od rozhodcu, keď najprv neodpískal jasnú hru rukou v 16tke od brániaceho Ledleyho a neskôr v 70. minúte neuznal regulérny gól Juana Matu po Rojovej prihrávke hlavou. Treba ale uznať, že v 1. polčase mal byť vylúčený Rojo po podobnom zákroku, aký predviedol na Evertone a tiež to, že náš prvý gól bol tiež diskutabilný. Po vyrovnaní sa ale hostia nadýchli k životu a na hre to bolo vidieť. V 73. minúte poslal strieľaný center pred domácu bránu Darmian, no Rooney v dobrej pozícii loptu vo vzduchu netrafil. Po rohu v 78. minúte sa k zakončeniu pretlačil Rojo, no minul. V 79. minúte mohol skórovať aj striedajúci Lingard, ktorého uličkou našiel Ibrahimović, lenže pokus mu chytil skvelo chytajúci domáci brankár. V závere zápasu sme ale zase dokázali udrieť. V 88. minúte získal loptu Pogba, dlho sa s ňou nemaznal a poslal ju kolmicou na nabiehajúceho Ibrahimovića. Švéd dokázal už z ostrého uhla výborne vystreliť a lopta sa od tyče odrazila do brány – 1:2. V štvorminútovej porcii nadstavenia sa už nič neudialo a Manchester United sa teda môže radovať z vybojovaných 3 bodov po výsledku 1:2

Button - Závěr

Po naozaj vydretom víťazstve sa môžme radovať zo zaslúžených troch bodov. Miestami sme videli pekný futbal, no občas sme mohli byť nemilo prekvapení ťahmi a hrou ako z minulej sezóny. Niektorí hráči opäť raz nepresvedčili a svoju zlú formu si takto prenesú aj do vianočných sviatkov. Ostáva nám len veriť, že už počas víkendu to bude lepšie, prinajmenšom aspoň také (výsledkovo) ako dnes.

Crystal Palace: Henneessey – Kelly, Dann, Delaney, Ward – McArthur (87´ Campbell), Cabaye, Flamini (46´ Ledley), Chung-yong (80´ Fryers) – Zaha, Benteke

Lavička: Speroni, Wan-Bissaka, Husin, Townsend, Fryers, Ledley, Campbell

ŽK: Kelly, Delaney

Manchester United: De Gea – Bailly (52´ Darmian), Jones, Rojo, Blind – Carrick, Herrera – Mata (70´ Lingard), Pogba, Rooney (C) (80´ Rashford) – Ibrahimović

Button - Náš další soupeř

Ďalšie kolo a ďalší súper na seba nenechajú dlho čakať. Najbližšie sa United predstavia opäť na cudzom ihrisku, konkrétne na The Hawthorns, kde nás v rámci 17. kola Premier League privíta West Bromwich Albion. Zápas je naplánovaný na sobotu 17. decembra o 18:30 SEČ

Zdroje: whoscored.com, int.soccerway.com, fourfourtwo.com