Review: Fenerbahce – Manchester United

45

Manchester United sa predstavil v Európskej Lige na horúcej tureckej pôde Fenerbahce Istanbul. Na Diablov čakal náročný duel, v ktorom sa museli vysporiadať najmä s fanúšikmi domácich. Zápas sa nakoniec skončil prehrou Manchestru United v pomere 2:1.Button - Před zápasem

Po nevydarenom výkone v Premier League s Burlney, kedy sa Diablom nepodarilo streliť ani jeden gól napriek množstve streleckých pokusov. Napriek výsledku, to bol asi náš najlepší zápas doteraz. Devils si vytvorili nespočetne veľa šancí a preto sa dalo očakávať, že v podobnom trende budú pokračovať aj v Európskej Lige a uvidíme skvelý ofenzívny futbal. V Európskej Lige sme hrali doma práve proti Fenerbahce a nedali sme im žiadnu šancu po výsledku 4:1. Ak by United vyhral, mohol sa posunúť na prvé miesto v tabuľke, samozrejme by záležalo na výsledku druhého zápasu zo skupiny.

Do zostavy sa vrátil fanúšikmi obľúbený Bastian Schwiensteiger, ale vzhľadom na to, že sa nenachádza na súpiske pre Európsku Ligu, neuvidíme tohto nemeckého stredopoliara v akcii.

fenerbahce-awayButton - První poločas

Mourinho si ešte nestihol ani sadnúť na sedadlo a jeho zverenci už prehrávali po góle z 2. minúty. Sow sa trafil akrobaticky nožničkami z vnútra 16tky 1:0. Podobný začiatok sme zažili proti Chelsea pár zápasov dozadu. A podobne ako proti Chelsea sa z toho hráči nespamätali okamžite. V 13. minúte dostal žltú kartu Schneiderlin za jeho faul na pokraji pokutového územia. Zápas sa v mnohom podobal na ten s Chelsea. Napríklad obrana Fenerbahce bola veľmi koncentrovaná a organizovaná a hráčov skvele dostupovala a vytlačovala z nebezpečných miest. V 18. minúte prišla druhá žltá karta pre hráča v červenom. Videl ju Ander Herrera za faul v strede ihriska. V 21. minúte sa skvele odpútal od obrancov Rooney a následne dostal prihrávku do pokutového územia, no žiaľ si ju zle prebral a Škrteľ zmaril jeho snubnú šancu. Unitel hrali stále rovnakým tempom a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa mal stav stretnutia zmeniť, naviac Pogba dostal nepekný úder v jednom zo súbojov a viditeľne kríval. Pogba nakoniec musel kvôli zraneniu striedať a nahradil ho v 30. minúte Zlatan Ibrahimovič. Zlatanov príchod bol hneď vidieť a Diabli si vytvorili zopár šancí a začali byť omnoho viac aktívnejší. Vydržalo im to však iba 10 minút a tempo sa opäť vrátilo do pôvodného. Aj keď Turci nemali moc šancí, dostávali sa to nich veľmi ľahko, pretože bránenie hráčov United bolo veľmi laxné a niekedy sa ani nesnažili vrátiť späť po strate lopty. Za to hráči Fenerbahce sa poctivo vracali po každej jednej stratenej lopte. Najmä preto sa stav do konca polčasu nezmenil a hráči išli do šatní s výsledkom 1:0.Button - Druhý poločas

Do druhého polčasu urobil Mourinho jednu zmenu. Z ihriska odišiel Schneiderlin a nahradil ho Mata. Turci boli veľmi nepríjemní, pri každej príležitosti sa snažili zdržiavať a naťahovať hru ako len to šlo. Naopak Diabli museli prepnúť na vyšší stupeň, keď chceli pomýšľať na víťazstvo v tomto zápase. V 57. minúte mal blízko ku gólu Mata, ale jeho strela z vnútra 16tky nesmerovala medzi tri žrde. V 59. minúte kopal priamy kop Lens, ktorý nedal De Geovi žiadnu šancu. Jeho strela k ľavej žrdi zapadla do siete a Fenerbahce zvýšilo svoj náskok na 2:0. Bola to celkovo druhá strela domácich na bránu a obe skončili gólom. Po tomto góle bolo jasné, že Turci budú ešte nepríjemnejšie ako doteraz. V 61. došlo k tretiemu striedanie a do hry prišiel po dlhej dobe Mkhitarian, ktorý nahradil Rashforda. V 69. si pripísal De Gea prvý zákrok v zápase, keď tvárou v tvár zastavil Emenikeho. V 73. minúte mal Ibrahimovič možnosť z priameho kopu, ale jeho strela skončila len v múre a domáci vyrazili do protiútoku, ktorý prerušil Mata. Španiel dostal za faul žltú kartu. Útok United bol úplne bezzubý a smerom dopredu naša hra nemala žiadnu myšlienku ani pohyb. V 85. minúte sa snažil Martial z 20 metrov ohroziť Demirela v domácej bráne, ale jeho pokusu chýbali gólové parametre. Bola to ojedinelá strela, ktorá vyčnievala z nevýrazného výkonu United. V 89. minúte to skúsil Rooney podobne ako Martial, no jeho strela mierila na bránu. Kapitán zaskočil Demirela a znížil stav stretnutia na 2:1. Po tomto góle nasledoval tlak na domácu bránu ako tomu bolo v prvom polčase od 30. minúty. Do hlavičkového zakončenia sa ešte dostal Rooney, ale nepodarilo sa mu dorovnať stav a tak sa zápas skončil po nevýraznom výkone 2:1.Button - Závěr

Zápas mal podobné črty ako s Chelsea: rýchly gól v prvých minútach, neochota hrať futbal, zbavovanie sa zodpovednosti, žiadna ponuka hráčov, laxné bránenie celého tímu, vopred vzdaný zápas po druhom góle. Zistili sme, že v 89. minúte je neskoro začať behať a napádať súpera. Je zvláštne, že náš výkon sa dá predpovedať hneď od prvých minút. Ak je vidno pohyb, chcenie hrať futbal, tak je výkon aj výsledok (s výnimkou Burnley) skvelý. Ale ak dostaneme gól, ktorý nás absolútne zaskočí, tak sa z toho nedostaneme celý zápas. S podobným priebehom sa stretávame  od odchodu legendárneho Sira Alexa, a teda že si nevieme udržať konzistenciu výkonov a takisto hráčov.Button - Statistika