Review: Manchester United – Fenerbahce

10

V tretí hrací deň základných skupín Európskej ligy k nám na Old Trafford zavítal turecký klub Fenerbahce Istanbul. Fanúšikovia United sa tešili aj na Robina van Persieho, na ktorého majú z doby jeho pôsobenia v červenom drese United len tie najkrajšie spomienky.

Button - Před zápasemJosé Mourinho urobil oproti pondelkovej dohrávke s Liverpoolom hneď 7 zmien v základnej zostave – na pravej strane obrany dostal voľno Valencia a nahradil ho Darmian, to isté platilo o Blindovi, keď sa po zdravotných problémoch vrátil do základu Shaw. V strede zálohy sa predstavil Michael Carrick, spoločne s Paulom Pogbom. Oddýchnuť si dnes mal (a nakoniec naozaj nenastúpil) na lavičke Zlatan Ibrahimović a na jeho mieste sa objavil kapitán Wayne Rooney, ktorému v útoku robili spoločnosť Martial, Mata a Lingard. Pred zápasom sa veľa hovorilo aj o Henrikhovi Mkhitaryanovi, ktorý sa mal konečne dostať zo zdravotných problémov, no dnes nebol ani na lavičke náhradníkov. Spomenieme aj Robina van Persieho – ten sa dnes predstavil v základnej zostave nášho súpera. Začiatok zápasu bol naplánovaný na 21:05 SEČ.

Button - První poločas

Zápas sa začal vo veľmi opatrnom tempe, ktoré trvalo prakticky 20 minút. Ani jeden tím sa neodvážil predviesť nič kreatívnejšie a čakalo sa len na chybu súpera. Prvá zaujímavejšia situácia prišla až na prelome 24. a 25. minúty, keď sa po aktivite Darmiana na pravej strane dostal k lopte Mata. Ten si ju hodil na silnejšiu ľavačku a vyslal center do 16tky na Martiala, ktorý sa ale k hlavičke nedostal a mal šťastie, že sa nezranil pri zrážke s pravou tyčou brankára Demirela. To nás ale veľmi mrzieť nemuselo, pretože hneď z ďalšej situácie sme vyťažili penaltu. V 30. minúte sa k lopte na našej polovici ihriska dostal Carrick a perfektne ju poslal na kopačku nabiehajúcemu Matovi. Toho ale v 16tke nešikovne atakoval Kjaer a bola z toho penalta. K tej sa postavil Paul Pogba a prudkým umiestneným kopom k tyči ju premenil – 1:0. Už o niekoľko minút sme sa radovali z ďalšej zapískanej penalty – v 33. minúte vyslal prudkou kolmicou Mata do šprintu Martiala, ktorého v 16tke fauloval Ozbayrakli. K exekúcii sa tentoraz už prekvapujúco nepostavil Pogba, ale faulovaný Martial, ktorý s jej premenením v 34. minúte nemal najmenší problém, aj keď mu Demirel uhádol stranu – 2:0. V 37. minúte sme mali možnosť vidieť najväčšiu šancu Fenerbahce v 1. polčase, keď sa po rýchlej akcii v strede ihriska a prihrávke do našej 16tky dostal k lopte Souza, ten si položil na zadok Baillyho, no z dobrej pozície ho vychytal David De Gea. Fenerbahce v 40. minúte zahrávalo roh, no lopta od van Persieho zamierila iba do rukavíc De Geu. Rozhodca nadstavil ešte jednu minútku, v ktorej sme udreli tretíkrát. Po chybnej rozohrávke Kjaera sa dostal k lopte na našej pravej strane Rooney, urobil niekoľko metrov a loptu poslal na Lingarda, ten ju dokázal ešte sklepnúť nabiehajúcemu Pogbovi, ktorý z dobrých 20tich metrov trafil parádne ľavý horný roh Demirelovej bránky – 3:0. Prvý polčas, aj keď nebol futbalovo najkvalitnejší, teda priniesol priebežný stav 3:0.

Button - Druhý poločas

Začiatok druhého polčasu priniesol striedania na oboch stranách – Smallinga nahradil Rojo a katastrofálne hrajúceho Kjaera zase Emenike. Už v 48. minúte sme si mohli opäť radostne zakričať – po dobrej práci od Pogbu a jeho prihrávke sa k lopte dostal na hranici 16tky Rooney, ten ju rýchlo poslal na Lingarda na pravej strane, a ten loptu umiestnenou ranou poslal krížom presne k tyči – 4:0. Fenerbahce sa prvýkrát v 2. polčase osmelilo k De Geovi v 50. minúte, keď sa z uhla pokúsil prekvapiť domácich Sen. Náznak šance sme mali v 56. minúte, keď po niekoľkých odrazených loptách nevystrelil ani Rooney a potom ani nabiehajúci Martial. Robina van Persieho v zápase veľmi nebolo cítiť, no to sa zmenilo v 60. minúte, keď sa dostal k lopte pred našou 16tkou a skúsil to ľavačkou obaliť na zadnú tyč, no minul zhruba o meter. Van Persie neskôr v 63. minúte zahrával štandardku, z ktorej po teči Luka Shawa vyťažili hostia aspoň roh. Po nezáživnejšej desaťminútovke sa o slovo prihlásili opäť hostia, keď sa v 76. minúte po vhadzovaní lopty ujal Ozbayrakli a z prvej ju poslal pred našu bránu. K hlavičke sa pretlačil striedajúci Köybasi, no bránu netrafil. Vzápätí sme sa do veľkej šance dostali my – striedajúci Memphis poslal v 78. minúte loptu do uličky na Matu, no ten svojou slabšou pravačkou „nájazd“ nepremenil. Bol to inak prvý úspešný zákrok brankára Fenerbahce v zápase. Gólom ale ešte nebol koniec – s príchodom 83. minúty sa dočkal aj súper z Turecka. Po nákope z vlastnej polovice sa lopty zmocnil Emenike, ktorého trochu nedôrazne bránil Bailly a dovolil mu poslať prízemný center pred De Geu, kde zase van Persieho neustrážil Shaw – Robin van Persie sa teda dočkal gólu, no tiež potlesku od celého Old Traffordu, vrátane Sira Alexa Fergusona – 4:1. V závere zápasu sa ešte mohol do streleckej listiny zapísať aj mladík Fosu-Mensah, ktorý striedal Paula Pogbu, no Demirel si s jeho prízemným pokusom v 90. minúte poradil. Zápas sa teda skončil našou výhrou 4:1.

Button - Závěr

Manchester United sa po dnešnom zápase konečne dostal do čela skupiny A, kde vedie o skóre pred holandským Feyenoordom, ktorý má, rovnako ako my, 6 bodov. Začiatok zápasu možno nebol najkrajší, najzaujímavejší, najpohľadnejší, no penaltami sa herný prejav United dvihol a ešte v prvom polčase všetko zaklincoval svojou parádou Pogba. V konečnom dôsledku možno tento zápas určite hodnotiť pozitívne a do nedele (a ďalších zápasov) je na čom stavať.