Review: Liverpool – Manchester United

49

Futbalisti z Old Trafford sa po reprezentačnej prestávke predstavili v dohrávke 8. kola Premier League na ihrisku najväčšieho rivala, a teda FC Liverpool. Zápas so sebou prinášal očakávania v oboch fanúšikovských táboroch a rozhodne sme sa na tento zápas tešili (možno o to viac, že sme na toto derby čakali až do pondelkového večera).

Button - Před zápasem

Hráči United sa po zápase so Stoke City rozpŕchli za svojimi reprezentačnými povinnosťami a, našťastie, vrátili sa všetci bez zdravotných problémov. Počas tejto prestávky sa dal zdravotne do poriadku aj Henrikh Mkhitaryan, ktorý ale v dnešnom zápase nefiguroval ani na lavičke náhradníkov. Mnoho fanúšikov bolo zvedavých, koho Mourinho pošle na ihrisko štadióna Anfield Road v základnej zostave. Na prekvapenie nás všetkých sa medzi vyvolenými objavil Fellaini, no ešte väčším prekvapením bola účasť Ashleyho Younga. Inak ale manažér stavil na overených hráčov z predchádzajúcich zápasov. Kapitán Wayne Rooney opäť sedel len na lavičke. Rozhodcom dnešného derby bol Anthony Taylor. Výkop bol naplánovaný na 21:00.

Button - První poločas

Prvú „väčšiu“ príležitosť si hráči United vypracovali v 6. minúte, a to konkrétne z priameho kopu z úctyhodnej vzdialenosti. K lopte sa postavil Zlatan Ibrahimović, vyslal na bránu Liverpoolu štipľavý projektil, ktorý ale letel, na našu škodu, nad. V 10. minúte sa po dlhej prihrávke z obrany od Emre Cana načahoval za loptou v blízkosti našej 16tky Sturridge, no neúspešne. Po krátkej kombinácii na ľavej strane ihriska sa v 14. minúte o strelu z diaľky pokúsil Paul Pogba, no podobne ako pred ním Ibrahimović, aj on iba pozdravil divákov nad bránou. Veľmi podobne si počínal v 23. minúte aj liverpoolsky Emre Can, ktorý pálil tiež len nad bránu Davida De Geu.  K slovu sa dostala aj mladá krv United – Marcus Rashford v 25. minúte roztancoval na našej pravej strane brániaceho Milnera a pred bránu poslal prudký prízemný center, na ktorý si ešte siahol Karius v bráne Liverpoolu. Z tejto akcie ale nebolo nič. Liverpool ohrozil našu bránu v 29. minúte, keď po centri Hendersona hlavičkoval úplne voľný Firminho, našťastie, iba do rukavíc De Geu. V 32. minúte sme mohli vidieť Youngov center do 16tky na číhajúceho Ibrahimovića, ktorý si ale pomáhal faulom na brániaceho Lovrena. Nasledovala hluchá pasáž 1. polčasu, v ktorej by sme márne hľadali niečo zaujímavejšie. Za zmienku neskôr stojí až 44. minúta a štandardka v podaní domácich – k lopte sa postavil Coutinho, centrom pred De Geu hľadal svojich spoluhráčov, no lopta šla priamo do rúk našej jednotky. Nič zaujímavejšie sme už v rámci 1. polčasu nevideli a odvekí rivali sa teda do šatní pobrali za priebežného stavu 0:0.

Button - Druhý poločas

2.polčas so sebou nepriniesol zmeny, tímy nastúpili v rovnakom zložení a hráči na lavičkách teda ďalej čakali na svoju príležitosť. Prvá akcia 2. polčasu patrila domácim, keď v 48. minúte po našej pravej strane viezol loptu Firminho, ľavačkou ju poslal pred hosťujúceho brankára a o odvrátenie nebezpečenstva sa postaral Young. Naša odpoveď ale netrvala dlho, keď po dobrom napádaní zo strany hostí urobil domáci brankár v 49. minúte pri rozohrávke chybu, prihral priamo na kopačku Pogbovi, a ten sa okamžite snažil hľadať pred bránou Ibrahimovića, ktorý bol ale v offside. V 54. minúte sa opäť k slovu prihlásila dvojica Pogba – Ibrahimović, keď prvý menovaný po dobrej práci s loptou poslal center pred Kariusa priamo Švédovi na hlavu, ten sa ešte snažil sklepávať na svojich spoluhráčov, no podpory od nich sa nedočkal. Obrovskú šancu si v 59. minúte vypracovali domáci, keď sa po Matipovej kolmici objavil v 16tke Emre Can, a hoci mal na sebe nalepeného Smallinga, Blinda a Baillyho, dokázal v skrumáži vystreliť po zemi. Tu sa ale vyznamenal Španiel v našej bráne, keď jeho strelu perfektne reflexívne zneškodnil. 62. minúta je spojená tiež s nepresnou strelou striedajúceho Adama Lallanu, ktorému sa nepodarilo namieriť medzi 3 tyče.  V 71. minúte sa opäť vyznamenal perfektný David De Gea, ktorý parádnym zákrokom vytesnil strelu Coutinha spoza 16tky na roh. V 76. minúte mali domáci ďalšiu príležitosť, no správne odpískaný offside nedovolil Firminhovi pokračovať v snahe o úvodný gól zápasu. Offside zase o minútu neskôr (77. minúta) zastavil aj našu snahu. Vôbec prvý rohový kop United sme mohli vidieť až v 81. minúte, keď sa k lopte postavil Blind, poslal ju priamo na hlavu Fellainiho, no ten nedokázal trafiť priestor brány. Svoje kvality v defenzíve predviedol aj Antonio Valencia, a to konkrétne v 84. minúte, keď sklzom perfektne zabránil zakončeniu Firminha, ktorý sa hnal sám na De Geu. Dal sa očakávať záverečný nápor domácich, ktorý ale dobre rozkúskoval aj hosťujúci manažér Jose Mourinho, keď ešte počas nadstavených 3 minút poslal na ihrisko namiesto vyšťaveného Younga Luka Shawa. Zápas sa teda po záverečnom hvizde skončil remízou 0:0.

Button - Závěr

Po nie celkom „oku lahodiacom“ futbale sa teda body delia a s prihliadnutím hlavne na náš výkon v 2. polčase, keď sme si prakticky nič nedokázali vypracovať, môžeme byť s bodom spokojní. Tešiť nás ale môže pevná obrana a David De Gea, ktorý bol dnes opäť raz kľúčovým hráčom. Zdatne mu sekundoval aj Ander Herrera, ktorý bol jedným z najlepších hráčov hosťujúceho celku.