Review: Manchester United – Zorya Luhansk

V 2. kole základných skupín Európskej ligy sa hráči Manchestru United predstavili na domácom Old Trafforde proti ukrajinskému súperovi Zorya Luhansk. Po prvom zápase, hranom a prehranom, v Holandsku sme si teda nemohli dovoliť stratu ďalších bodov.

Button - Před zápasem

Manchester United po sérii troch prehier v rade našiel opäť cestu k víťazstvám a po výhre v pohári nad Northamptonom Town a potom cez víkend po domácej výhre nad úradujúcim majstrom z Leicestru chcel brať 3 body aj proti Ukrajincom. Zorya si v prvom kole EL podelila body s Fenerbahce, keď doma remizovala 1:1. United mali teda čo dobiehať. Favoritom bol jednoznačne domáci tím a fanúšikovia očakávali gólové hody. Jose Mourinho urobil oproti zápasu s Leicesterom niekoľko zmien – v bráne sa objavil Romero, Rojo sa mal opäť šancu ukázať na ľavej strane obrany, v základnej zostave sa tiež objavil mladík Fosu-Mensah. Už pred zápasom manažér avizoval, že na hrote bude hrať Ibrahimović. Rooney po menších zdravotných problémoch začínal len na lavičke.

Button - První poločas

Zápas sa hral v „komornejšej“ atmosfére, keďže Old Trafford mal ďaleko do vypredania všetkých  75,643 miest. V 5. minúte sa po našej pravej strane s loptou prehnal okolo Fosu-Mensaha Petryak, poslal ju do vápna na neobsadeného Ljubenovica, ktorý ale strelu namieril vysoko nad Romerovu bránu. V 9. minúte zahrával roh Mata, po jeho centri sa k lopte dostal Fellaini, no bránu Schevchenka ohroziť nedokázal. Hráči Zorye sa smerom k Romerovi osmelili aj v 15. minúte, po strieľanej prihrávke pred Romera ale loptu na roh odvrátil výborne hrajúci Bailly. V strede poľa si dobre rozumeli Pogba a Ibrahimović, a práve táto dvojica si loptu vymenila v 19. minúte, keď sa druhý menovaný pokúsil o strelu z dobrých 25tich metrov. Jeho pokus bol ale tečovaný Grechyshkinom a nenarobil Schevchenkovi v bráne výrazné problémy. Nasledoval roh a s ním aj najväčšia šanca domácich v 1. polčase. Roh zahral v 20. minúte Mata, ten hlavičkou predĺžil Pogba na nabiehajúceho Rashforda, ktorý loptu napálil z cca 10tich metrov do brvna. Spomalený záber ukázal, že lopta sa po odraze od brvna za bránkovú čiaru nedostala. Nasledovala hluchá pasáž zápasu, kde okrem Ibrahimovićovho priameho kopu v 32. minúte hra divákov veľmi nezaujala. Záver polčasu ale jasne vyznel v prospech domácich. V 39. minúte sa po viacerých súbojoch v strede ihriska lopta dostala na pravej strane k Pogbovi, ten nečakal a prudkým centrom ju poslal do 16tky na neobsadeného Matu, ktorý len potvrdil, že nie je vychýreným hlavičkárom a nedokázal hlavičkovať na bránu. Rojo ukázal svoju rýchlosť v 40. minúte, keď prešprintoval súperovho hráča, nacentroval na nabiehajúceho Lingarda, ktorý hlavičkoval len do dobre postaveného stopéra Forstera. 41. minúta priniesla krásny Pogbov oblúčik na Matu, ten sa pokúsil o strieľanú prihrávku na Ibrahimovića, no ten bol dobre pokrytý dvojicou Forster/Schevchenko. Nasledoval roh, z ktorého si šancu vypracoval Fellaini, hlavičkou od trávnika poslal loptu nad bránu.

Button - Druhý poločas

Nástup do 2. polčasu priniesol zvýšenú aktivitu hráčov ukrajinského súpera, ktorý v prvých piatich minútach prevzal iniciatívu. V 50. minúte si vzal loptu na pravej strane Karavayev a pekným centrom pred Romera vyzval nabiehajúceho spoluhráča k zakončeniu, no ten loptu o pár decimetrov, našťastie, minul. 55. minúta sa spája s kombináciou Fosu-Mensaha a Lingarda na pravej strane, Lingard sa dostal až do 16tky, no jeho strieľaná prihrávka nenarobila Schevchenkovi výraznejšie problémy. 60. minúta priniesla prvé striedanie – z ihriska odišiel nevýrazný Kulach a nahradil ho Paulinho. Práve on mal v 66. minúte najväčšiu šancu svojho tímu. Po priamom kope odvrátil loptu od Romera Ibrahimović, tá sa dostala pred 16tku k striedajúcemu Paulinhovi, a ten ju krásnou obaľovačkou poslal na Romerovu vzdialenejšiu tyč. Sergio si s touto strelou ale dokázal poradiť. V 67. minúte urobil prvé striedanie aj domáci manažér, keď stiahol Lingarda a na ihrisko poslal Rooneyho. Práve on mal prsty v našom góle, ktorý sme mohli vidieť o 2 minúty neskôr. Na pravej strane si loptu spracoval Pogba, vymenil si ju s Matom a po nábehu do vápna ju práve Pogba poslal na úplne voľného Rooneyho. Tomu ale zakončenie vôbec nevyšlo, no lopta sa ešte dostala k Ibrahimovićovi, ktorý z tesnej blízkosti hlavičkoval do brány: 1:0. Bežala 69. minúta. Nasledovali striedania v podaní domácich, keď z ihriska odišli Mata a Fosu-Mensah a nahradili ich Martial s Youngom. Zorya sa ešte dostala k zakončeniu v 79. minúte po faule Fellainiho, no loptu z priameho kopu poslal striedajúci Lipartia iba nad bránu. V 85. minúte sa k rohovej zástavke postavil Rooney, jeho center sa dostal k Fellainimu, ten ale loptu z voleja dobre netrafil. Záver zápasu ešte priniesol Ibrahimovićov priamy kop z 89. minúty – bránu síce trafil, no Schevchenko si s jeho pokusom poradil.

Button - Závěr

Gólové hody sa síce nekonali, no 3 body sú 3 body. Hráči United možno nepredviedli najkrajší futbal, ale v pohároch sa na krásu hrať nezvykne. Zahrali si hráči širšieho kádra (Fosu-Mensah, Rojo, Romero) a viac vyťaženejší hráči tak dostali šancu zregenerovať. Stále je čo zlepšovať a my môžeme dúfať, že v najbližšom zápase to bude len lepšie.