Review: Manchester United – Leicester City

42

V zápase 6. kola anglické Premier League čekal Manchester United obhájce titulu, tedy Leicester City. Mírným favoritem byl domácí tým, očekával se ale spíše vyrovnaný zápas.

Button - Před zápasem

Manchester United v současné době neoplýval zrovna oslnivou formou. V týdnu sice dokázal zvítězit v pohárovém zápase, otázkou ale bylo, zda dokáže totéž také v lize proti těžšímu soupeři. Mnoho očí se upíná také na našeho soupeře. Překvapení loňské sezony zatím ale bojuje spíše ve středu tabulky a na počátku nového ročníku to nevypadá, že by se měl Leicester opět zapojit do souboje o titul. José Mourinho se rozhodl pro několik změn v základní sestavě. Kvůli zranění nemohl nastoupit Shaw a Martial. Na postu levého obránce tedy nastoupil Daley Blind, v záloze poté Jesse Lingard. Mnoho fanoušků nejspíše překvapilo, že Rooney, který byl v posledních dnech ostře kritizován, začínal pouze na lavičce.

Button - První poločas

Zápas začal ve slušném tempu, šlo ale spíše o boj ve středu hřiště. Rudí ďáblové se snažili držet míč a dostat se do útočné třetiny, soupeř ale svým napadáním rozehrávku komplikoval. K první střele se dostal v 5. minutě Blind. Svou ránou ze střední vzdálenosti ale vůbec netrefil bránu a mířil vysoko nad. Další střelu jsme viděli o dvě minuty později. Po rohovém kopu United vracel míč do vápna Juan Mata, Ibrahimovic ale v těžké pozici netrefil bránu. První šance soupeře přišla v 11. minutě. Příliš mnoho prostoru dostal Albrighton, který však s příležitostí nenaložil dobře a na de Geu vyslal pouze něco mezi střelou a centrem. V příštích 5 minutách získali větší převahu hráči Leicesteru, všechny své střelecké pokusy ovšem mířili do svých protihráčů nebo mimo bránu. První důvod k radosti nám dali hráči v rudých dresech ve 22. minutě. Po Blindově rohu se dostal k hlavičce kapitán United Chris Smalling a z malého vápna dokázal usměrnit míč do sítě soupeře: 1-0. Další branku mohl vzápětí přidat náš klenot Marcus Rashford, který se po protiútoku ocitl sám před brankou soupeře. Míč si ale nezpracoval ideálně a nedokázal přesně zakončit. Brankář hostí Zieler dobře vyběhl a Marcusovi situaci ztížil. Nicméně se jednalo o výborný brejk, při kterém se naši hráči dokázali dostat dvěma přihrávkami z vlastní poloviny až před branku soupeře. Ve 27. minutě vymyslel krásnou přihrávku Paul Pogba, kdy obloučkem přes obranu našel nabíhajícího Ibru. Ten měl dostatek času na zpracování míče, ale jeho následná střela mířila o pár desítek centimetrů nad Zielerovu bránu. Následující desetiminutovka patřila hráčům Manchesteru, kteří dokázali rychle získávat míč, držet ho na svých kopačkách a vytvářet si slibné příležitosti. O tu další se postaral Pogba, který vyslal nebezpečnou střelu ze střední vzdálenosti. Gólman ji ale dokázal vyrazit na rohový kop. Poté se až do 36. minuty nic významného neudálo. Posledních deset minut prvního poločasu ale ještě mělo stát za to. Nejprve si vzal míč na útočné polovině hřiště Mata a začal akci, při které se balon dostal přes Pogbu s Lingardem zpět k Juanovi. Ten se s ničím nepáral a vyslal přesnou střelu k levé tyči soupeřovi brány: 2-0. Následovala další naše akce, kterou ale soupeř dokázal ubránit a my jsme získali rohový kop. Tento roh byl dalším důvodem k radosti. Blind totiž rychle rozehrál a přihrál po zemi Matovi, který míč naservíroval volnému Rashfordovi před prázdnou bránu. Pro tohoto mladého útočníka bylo zakončení lahůdkou a snadno tak zvýšil na 3-0. Svěřenci Claudia Ranieriho chtěli mít nejspíše tento poločas již za sebou a už se viděli v útrobách stadionu, místo toho ale přišla další rána. A opět po rohovém kopu. Jaká změna oproti minulé sezóně, kdy jsme z těchto situací nedokázali v drtivé většině nic vytěžit. Daley Blind posadil balon přesně na hlavu Paula Pogby a nejdražší hráč současnosti dokázal vstřelit první gól po svém návratu do United: 4-0. Do konce prvního poločasu se již nic zásadního neudálo. Díky dobrému výkonu a především díky skvělému závěru první části hry odcházeli hráči United do šatny s pohodlným, čtyřbrankovým náskokem před svým soupeřem.

Button - Druhý poločas

Po přestávce došlo u obhájce titulu hned ke dvěma změnám. V šatně zůstali dva důležití muži loňské sezony Jamie Vardy a Riyad Mahrez. Místo nich obsadili své místo na hřišti Gray a King. Z počátku druhé poloviny si vytvořili oba týmy pár šancí, na obou stranách ale chyběla přesnější finální fáze, takže ani na jednom konci hřiště jsme neviděli zakončení na bránu. To změnil v 59. minutě nový muž na hřišti Demarai Gray, který se dokázal uvolnit s míčem na kopačkách a přesnou střelou snížil na 4-1. Nutno uznat, že se jednalo o velmi povedenou střelu tohoto teprve dvacetiletého mladíka.  Poslední střídání využil kouč Leicesteru v 62. minutě. Na hřiště se dostal Jeff Schlupp, opačným směrem zamířil Marc Albrighton. O dvě minuty poslal zpětnou přihrávku na velké vápno Valencia, volný Lingard ale nezamířil přesně a bránu soupeře přestřelil. Svou nepřesnou střelu mohl odchovanec United napravit o chvilku později, kdy se dokázal u autové čáry uvolnit a přihrát Ibrahimovicovi, jehož střela mířila přesně k pravé tyči. Brankář Zieler byl ale na svém místě včas a střelu dokázal vyškrábnout na roh. V 68. minutě si vytvořil dobrou příležitost také Leicester. V pokutovém území dostal přihrávku nikým nehlídaný King. Jeho střela naštěstí nebyla dostatečně přesná a mířila pouze do středu brány, kde byl připraven de Gea. Dobrou přihrávkou za obranu se prezentoval v 71. minutě Pogba, následná Ibrahimovicova přihrávka před bránu byla však zblokována. Zahrávali jsme tedy rohový kop, po kterém se dostal ke střele Herrera, jeho střela ovšem mířila do horních řad tribuny. O další pozdvižení se postaral Antonio Valencia, který se svým typickým způsobem dokázal zbavit soupeře a odcentrovat, Zlatan ale na jeho centr o kousek nedosáhl. Naopak na druhé straně musel předvést své schopnosti de Gea, kterého z dálky prověřil opět Gray. Po této akci došlo ke střídání také na straně United. Odešel Lingard, kterého nahradil zkušený Carrick. Chvíli na to se po rohovém kopu dostal k zakončení Drinkwater, jeho střelu ale dokázala zblokovat dvojice Ibrahimovic – Valencia.

Dalšího střídání využil José v 83. minutě. Ze hry stáhl Rashforda, naopak na hřiště se na posledních pár minut dostal Rooney. Úspěšný zákrok si připsal Zieler v 85. minutě, kdy neměl nejmenší problémy se střelou Zlatana, která mířila pouze doprostřed brány. O minutu později ještě nahradil Mourinho Matu, za kterého vyběhl na hřiště Young. Druhý poločas se již dohrál v klidu bez větších příležitostí. Z tohoto zápasu to tedy bylo vše.

Button - Závěr

Zejména v prvním poločase jsme mohli vidět relativně dobrý fotbal. Ve druhé části již tempo opadlo, což bylo dáno především výsledkem prvního poločasu. Manchester United se snažil kombinovat a rychle si měnit míč, což se po většinu zápasu dařilo. Během zápasu jsme si vytvořili několik dobrých příležitostí, čtyři z nich jsme dokázali proměnit. Doufejme tedy, že se vrátíme zpět na vítěznou vlnu. Stále nás čeká kus práce a je hodně co zlepšovat, nicméně výsledek dnešního utkání je velice pozitivní.