Review: Feyenoord – Manchester United

0

Přestože v letošní sezoně hrajeme pouze Evropskou ligu, rozhodně bychom k této soutěži neměli přistupovat lehkovážně. Stále se jedná o konfrontaci s předními kluby jiných zemí. Vítězství v úvodním zápase skupinové fáze by nám dalo dobrou výchozí pozici do dalších kol.

Button - Před zápasem

Zatímco hráči a fanoušci United museli skousnout hořkou porážku z městského derby, Feyenoord zatím v letošním ročníku Eredivisie nepoznal přemožitele a po pěti kolech je na první pozici s dvoubodovým náskokem na PSV a se skóre 15:2.

Do Nizozemska neodcestovalo hned několik členů základní sestavy, proto jsme mohli očekávat pozměněnou sestavu. Konkrétní hráči, kteří zůstali doma, byli Shaw, Valencia, Lingard, Rooney a Mkhitaryan.

Button - První poločas

V úvodu zápasu se ani jednomu z týmu se nedařilo převzít kontrolu nad zápasem a hra byla vyrovnaná. Do prvního náznaku příležitosti se v 9. minutě dostali hráči domácího celku, když dobrou přihrávku do vápna dostal Toornstra. Ten si ale zpracoval míč daleko od nohy a následný přízemní centr zablokoval Darmian na roh. O dvě minuty později se ke střele dostal opět jeden z hráčů soupeře. S jeho střelou ale neměl de Gea větší problémy a připsal si tak první úspěšný zákrok. Ve 13. minutě překazil rozehrávku Feyenoordu Baily. Po souboji o míč ale zůstal ležet na trávníku a musel být ošetřován. Zápas ale dohrál, tak doufejme, že bude v pořádku. Hráči United se snažili vytvořit si nějaké šance, všechny ale končily daleko před pokutovým územím soupeře. Ten se naopak dostal k další střele ze střední vzdálenosti, ani s tou ale neměl náš brankář problémy. První střela na bránu z naší strany přišla na konci 16. minuty, kdy dokázal Herrera vybojovat volný přímý kop, k jehož zahrávání se postavil Paul Pogba. Jeho střela ale nebyla pro brankáře hostí nejmenším nebezpečím. Nedlouho po tom se rýsovala další šance. Rashford dostal na hranici velkého vápna přihrávku, nasadil protihráči jesle, ale k zakončení se už nedostal. Do další šance se dostal ten samý hráč, tentokrát po přihrávce od Maty. V úniku za obranu se ale nedokázal prosadit proti poslednímu obránci. Dobrá příležitost pro hráče United se naskytla ve 23. minutě. Po autovém vhazování se dostal k míči Rashford, prostrčil míč do strany na Darmiana, ten poslal zpětnou přihrávku na hranici velkého vápna, kde číhal Martial, zpracoval si míč, svou střelu ale neumístil přesně a ta šla pouze vedle pravé tyče soupeřovi brány. Ve 40. minutě si vytvořil dobrou střeleckou pozici také Feyenoord, konkrétně Toornstra. Ten dostal přihrávku na hranici vápna, svou pumelici z první poslal ale nad Davidovu bránu.

To bylo za první poločas vše. Ani jeden z týmů si nevytvořil větší převahu ani vyložené šance. Jednalo se spíše o boj ve středu hřiště, který provázelo mnoho nepřesností z obou stran. Největší šance měli Rashford a Toornstra, oba ale mířili vedle brány.

Button - Druhý poločas

Do druhého poločasu vstoupili o něco lépe hráči United, když se v úvodních pěti minutách prezentovali střelou ze střední vzdálenosti Herrera a Pogba. Oba ale mířili nad, takže brankář domácích Jones mohl zůstat v klidu. Totéž platilo také na druhé straně, když v 57. minutě střílel vedle El Ahmadi.  V 60. minutě podklouzl s míčem u nohy Rojo, následný protiútok ale skončil pouze střelou vedle. O tři minuty později si připsal Pogba další střelu ze střední vzdálenosti, ani ta ale nebyla přesná. Hned po této akci následovalo střídání. José Mourinho se rozhodl vystřídat hned tři hráče. Ze hřiště odešli Rashford, Martial a Mata a nahradilo je trio Ibrahimovic, Depay, Young. Na další šanci jsme museli čekat do 74. minuty. Dlouhý míč nedokázal Rojo zastavit, Basacikoglu si zasekl na střed a vystřelil. Jeho dobrá střela šla ale naštěstí těsně vedle tyče. O chvilku později získal Young volný přímý kop v dobrém prostoru pro centr, Ibrahimovicova hlavička šla ale nad bránu. V 77. minutě se mezi neúspěšné střelce zapsal také Memphis, který svou střelu z první poslal vysoko nad bránu. Druhý poločas jsme lépe drželi míč, vždy ale chyběla předfinální až finální přihrávka, takže jsme si nedokázali vytvořit žádnou slibnou příležitost. Nejhorší možný scénář se stal skutečností v 79. minutě. Odkop od brány ještě dokázal Rojo odhlavičkovat, poté se ale míč několikrát odrazil, až se dostal na křídlo, kam si naběhl Jorgensen, který dokázal poslat přes Bailyho přihrávku na trestuhodně volného Vilhenu a ten pohodlně zakončil: 1-0. V 86. minutě jsme si vytvořili šanci na vyrovnání. Hráči domácího celku sice dokázali zablokovat Smallingovu střelu, míč se ale odrazil k Youngovi, který dokázal vystřelit, mířil ale nad bránu. V závěru utkání ještě dokázal získat přímý kop z dobré pozice Rojo, Ibrova střela mířila ale pouze doprostřed brány, kde stál připravený brankář domácích. I přes větší tlak jsme tedy nedokázali vyrovnat a zápas tak skončil vítězstvím domácích v poměru 1:0.

Button - Závěr

Manchester United měl především druhý poločas mírnou převahu, nejednalo se ale o žádný fotbalový koncert. Nedokázali jsme si vytvořit žádnou větší příležitost, která by vedla ke gólu. Chyběla poslední fáze útoku, kde jsme většinou pokazili přihrávku a o míč přišli. Vstup do Evropské ligy nám tedy nevyšel, nicméně se jednalo pouze o první zápas, takže budeme mít ještě příležitost na nápravu.