Od prvního utkání v rámci Evropy uplynulo 60 let

2

Včera to bylo přesně šedesát let, co Manchester United odehrál své vůbec první utkání v rámci evropských soutěží.

12. září 1956 odcestovali Rudí ďáblové do belgického Anderlechtu, aby naplnili ambice Sira Matta Busbyho o úspěchu v evropské soutěži. Ambice, které v té době silně potlačovala anglická FA, která nabádala tamější kluby, aby se soustředili pouze na domácí soutěže.

„Fotbal se stal světovou hrou,“ obhajoval se tehdy Busby. „Už to není hra určená výhradně pro Angličany, Skoty, nebo Iry. Budoucnost této hry leží venku.“

Již zmíněný zápas s belgickým Anderlechtem pak skončíl vítězstvím v poměru 2:0, přičemž domácí utkání s tímto klubem skončilo dokonce vítězstvím Rudých ďáblů v poměru 10:0. Old Trafford však tento výsledek neměl šanci hostit, jelikož se ono utkání hrálo na hřišti Manchesteru City Maine Road z důvodu rekonstrukce Divadla snů.

K prvnímu utkání United v evropské soutěži pak deník The Guardian napsal toto:

Byla to podívaná neuvěřitelně krásné hry, která se hrála v chladu a za stříbrného osvětlení protkaného tmou a u níž fanoušci s načervenale podchlazenými tvářemi vstávali ze sedaček. Tohle vše tomu dalo nádech divadla.

Branky pak ono památné utkání vstřelili Dennis Viollet a Tommy Taylor, přičemž United s brankářem Rayem Woodem chytajícím v excelentní formě už výsledek udrželi.

Anderlecht 0 Manchester United 2
Astrid Park | první kolo Evropského poháru | 12. září 1956
United: Wood, Foulkes, Byrne, Colman, Jones, Blanchflower, Berry, Whelan, Taylor, Viollet, Pegg.
Střelci: Viollet, Taylor
Návštěva: 35,000

zdroj: manutd.comZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokRashford nastoupí v základu proti Feyenordu
Ďalší článokEric Bailly ostáva pokorný
United fandím od finále z roku 1999, kdy jsem ale ještě neměl moc ponětí o Manchesteru, nicméně se to od této chvíle i s přispěním PC hry Premier Manager 99 začalo měnit. Podstatným důvodem pak byla také přítomnost Davida Beckhama v týmu, kterého jsem začal sledovat v době, kdy si sáhl na samotné dno – tedy vyloučení na MS v roce 1998 – po kterém jej lynčovala celá Anglie. Po jeho odchodu jsem si však našel svého nového favorita, a to Oleho Gunnara Solskjaera (odtud nick).


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!