28/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Zlatan ibrahimovic
Blog Redaktorské správy

Přínos „staršího pána“, Zlatana

Příchod Ibrahimoviče oslovil snad úplně každého. Se Zlatanem přichází velké jméno, ještě větší ego, ale také fantastický útočník, vítěz a lídr se spoustou zkušeností. Je mu však 35 let, jak se dokáže v tomhle věku prosadit v Premier League? 

V první řadě bych zmínil, že k nám přichází přirozený vítěz, vůdčí osobnost. Od Zlatana určitě neuslyšíte mluvit o tom, že by bylo dobré umístit se v první čtyřce. Řekněme si popravdě, kdo si za pár let vzpomene, že jsme skončili v první čtyřce? Dostat se do Ligy mistrů není nic výjimečného, nic, co bychom měli oslavovat. Samozřejmě stále jsme ve fázi přestavby, takže by se podobný výsledek dal tolerovat, ale v žádném případě nemůže být cíl čtvrté, třetí, ani druhé místo. Pokud nehrajeme o titul, jaký to má smysl? Cíl musí být jednoznačně titul, pokud se to nepovede, asi každý to pochopí, ale mluvit o čemkoli jiném je pouze alibismus.

S příchodem Mourinha se tato mentalita změnila. Mohli jsme to vidět už na jeho úvodní tiskové konferenci. Ibrahimovič nám může v tomto neuvěřitelně pomoct. Pokud bych ho měl charakterizovat jedním slovem, použil bych vítěz. Je to přesně ten typ hráče, kterého potřebujeme do kabiny. Někoho, kdo je ochotný obětovat pro vítězství naprosto všechno a svou touhou po trofejí a vítěznou mentalitou nakazí i ostatní hráče. Už několikrát byl přirovnáván ke Cantonovi, takže je nechci znovu rozebírat, ale naprosto s tímto srovnáním souhlasím.

Ibra může mít podobný vliv jako Cantona. Nejenom svými výkony, ale také vlivem na ostatní hráče a především mladíky. Je jen hrstka lepších útočníků než Zlatan a ještě méně s podobnou pracovní morálkou. Na první pohled u něj vidíte egoistu, přirozený talent, ale on má všechno vydřené. Nejeden trenér ho chválil za fantastickou pracovní morálku a profesionalismus. Pro hráče jako Rashford, Martial nebo Januzaj to může být fantastická škola. Jednak budou mít možnost hrát s opravdovou osobností, ale zároveň uvidí, že i taková hvězda jakou je Zlatan opravdu tvrdě dře na tréninku, aby se na vrcholu udržel dlouhodobě.

Objevují se otázky o chování Ibrahimoviče, ale kdo podobné otázky pokládá? Ano, novináři. Jediný trenér, který si se Zlatanem nesedl, byl Guardiola. Všichni ostatní trenéři si ho nemůžou vynachválit a ani se nezmínili o jakýchkoli náznacích neprofesionalismu. Zlatan je sice egoista a má ostrý jazyk, ale je to maximální profesionál.

Mourinho si s ním sedl dokonale: „Nikdy jsme neměli problém. Neshodli jsme se pouze v jednom momentu, bylo to kvůli jeho přestupu do Barcelony. Já ho chtěl samozřejmě udržet v Interu. Během celého roku byl můj vztah s ním fenomenální. Lidé říkají, že je to náročná osobnost, ale pro mě je náročná osobnost hráč, který nechce vyhrávat, nechce na sobě pracovat a nechce být nejlepší. On chce vyhrávat, chce na sobě pracovat, chce být nejlepší, má velké ego, ví, že je top hráč, takže pro mě bylo fantastické ho trénovat. Stále si udržujeme přátelství,“ řekl Mourinho před zápasech Chelsea proti PSG.

Všichni víme, že Premier League je speciální kvůli svému tempu, ale Mourinho se nebojí pravidelně vsázet na starší hráče, stejně jako na mladší, jak je v médiích mylně vykládáno. V sezonách 2008/09 a 2009/10 Javier Zanetti ve svých 35, respektive 36 letech odehrál 75 ligových zápasů ze 76 možných, všechny v základní sestavě. Byly to dvě mistrovské sezóny pod Mourinhem. První sezónu nastupoval uprostřed zálohu, druhou nejčastěji na levém beku, ale několik málo zápasů odehrál i v záloze.

Ne že by pro nás byla pozice Zanettiho důležitá, ale chtěl jsem na tomto příkladu ukázat, že se Mourinho nebojí vsázet pravidelně na starší hráče, kteří jsou schopni pod nim odehrát drtivou většinu zápasů. Zanetti byl tehdy suverénně nejvyužívanějším hráčem. Samozřejmě byla to italská liga, takže se to z Premier League těžko srovnává, ale už jen fakt, že byl hráč v takto pozdním věku nejvíce využívaný, napovídá, že je každý hráč individuální, navíc Zanetti odehrál první sezónu v záložní řadě, kde je to na fyzičku nejnáročnější.

Premier League je speciální, ale podobným případem je John Terry. V sezóně 2014/15 mu bylo 34 let, ale v lize pod Mourinhem nevynechal ani minutu, nastoupil do všech 38 ligových zápasů a stejně jako Zanetti byl jedním z klíčových hráčů k zisku titulu. Podobný kousek je tedy možný nejenom v Itálii, ale také Anglii, Terry je jasným důkazem.

Otázkou je, proč by měl být zrovna Ibrahimovič hráčem, který vydrží hrát i v pozdním věku. Někteří hráči to dokáží, jiní ne. Pro mě je klíčový styl, který se prezentuje. Nikdy to nebyl žádný rychlík, což je pro starší hráče nejpodstatnější. Pro hráče s výbušným herním stylem jako byl například Rooney je mnohem náročnější udržet svou výkonnost dlouhodobě. Vzhledem k tomu, že Rooney začal nastupovat v profesionálním fotbale a těžil především ze svého dynamického stylu zažil svůj vrchol kolem 25 let, následně už měly jeho výkony sestupující tendenci. Jeho dlouhodobě podprůměrné výkony jsou omlouvány tím, že je podle věku stále mladý a zároveň má velké jméno, což jsou dva faktory, které ho drží v základní sestavě, výkony to v posledních minimálně čtyřech letech s výjimkou prvního půlroku pod Moyesem určitě nejsou. O Rooneym však jindy, budeme se držet Zlatana.

Naopak Ibra ze své rychlosti ani výbušnosti nikdy netěžil. Jeho přednosti jsou ve tvrdé střele ze střední vzdálenosti, výběru místa a abnormální síle. Ani jeden z těchto faktorů s věkem neztrácí. Naopak, je silnější než kdy dříve. Na zdravotních testech dokonce překonal silový rekord. Je mu sice 35, což už je opravdu pokročilý věk, ale s přihlédnutím na jeho herní styl v kombinaci s pracovní morálkou věřím, že klidně ještě může dva nebo tři roky odehrát na té nejvyšší úrovni. Nevěřím tomu, že sem přišel na rok, musel však respektovat pravidlo smlouvy pouze na jednu sezónu pro hráče starší 30 let.

Stačí se podívat na jeho statistiky z předchozí sezóny. Byl absolutně famózní. V posledních třech letech vstřelil v Evropě více gólů pouze Ronaldo, Messi a Suarez. Všechny ostatní hvězdy se Zlatanovi koukali na záda, i když už je to „starší pán“. Jeho čísla však mluví samy za sebe. V poslední sezóně zaznamenal v kombinaci gólů a asistencí 51 „kanadských bodů“. Pro srovnání na druhém místě byl náš bývalý svěřenec Angel Di María s 28 a nová posila Chelsea Batshuayi s 26 „kanadskými body“.

Ibrahimović štatistiky

Ve srovnání s největšími hvězdami Premier League znovu nemá konkurenci a naprosto kraluje. Potřeboval nejméně minut na vstřelený gól, pro své spoluhráče vytvořil nejvíce šancí, připsal si nejvíce asistencí a také největší počet střel. Zdaleka to tedy není jen o tom, že by „pouze“ střílel góly. Naopak se rád stahuje do hloubky pole, čímž vytváří prostor pro křídla. U nás by z toho mohl těžit především Martial. Přesto v poslední sezóně potřeboval v ligové soutěži dokonce nejméně minut na gól z celé Evropy. 

Pod Mourinhem odehrál Zlatan pouze jednu sezónu, ale byl suverénně nejlepším hráčem celého týmu. Vstřelil nejvíce gólů a zároveň si připsal nejvíce asistencí. V defenzivní Serii A vstřelil úctyhodných 25 gólů, druhým nejlepším střelcem tehdejšího Interu byl Balotelli, který vstřelil 8 gólů. Můžete tedy vidět obrovský odstup mezi oběma borci.

Za velice důležitý považuji ještě jeden faktor, který Zlatana stále žene dopředu. Je jím trofej pro vítěze Ligy mistrů, kterou touží vyhrát, aby byla jeho kariéra kompletní. O to více si jeho příchodu vážím, protože Ligu mistrů letos nehrajeme a upřímně, Ibrovi už moc času nezbývá. Zároveň nikdy nevyhrál titul v Premier League a může být prvním hráčem, který získá titul v Itálii, Španělsku, Francii i Anglii. O motivaci má tedy postaráno, což je nesmírně důležité. Já jsem přesvědčený, že Ibra u nás bude úspěšný a rozhodně ještě nepatří do starého železa. Mám takové tušení, že spoustu lidí překvapí a bude i v pokročilejším věku patřit mezi největší hvězdy Premier League.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!