25/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

#Pogback – jak probíhal největší přestup v historii

Přestup Paula Pogby zpět do Manchesteru United je obrovskou událostí a největší svého druhu v historii. A tak by se určitě hodilo podívat na to, jak vůbec celý přestup probíhal.

Abychom se dostali na úplný začátek, musíme se vrátit v čase o tři roky zpátky. Několik anglických zdrojů se shoduje, že rozhovory a jednání mezi Minem Raiolou (agentem Paula Pogby) a Edem Woodwardem (viceprezidentem United) začala téměř v den, kdy byl Woodward jmenován do své funkce.

Jak známo, vztah Sira Alexe s Raiolou nebyl a dodnes určitě není nejlepší, a tak se s jednáním začalo poté, co oznámil svůj odchod do důchodu a David Gill nechal své místo Edu Woodwardovi. Jen pro připomenutí, jsme v roce 2013.

Od první schůzky, kterou zorganizoval právě Woodward, z Pogby nespustili zástupci United oči – a to i z důvodu, že Pogba měl k United stále vřelé vztahy a neodcházel ve zlém nebo že by byl ke klubu nějak uražen apod. Ze sledování se stala po tom, co během tří let opravdu rapidně vyrostl ve špičkového hráče, priorita tohoto léta.

Kolečka přestupu se začala naplno otáčet před dvěma měsíci, kdy zástupci United kontaktovali Juventus se zprávou, že by chtěli zpátky “svého“ Paula.

Je to největší přestup v historii, a tak nebylo vůbec jednoduché se na něm domluvit, každý chtěl, logicky, to nejlepší pro sebe – nejvíce skloňovaným problémem u přestupu pak byl podíl Mina Raioly, který se ho nechtěl vzdát. Jakmile bylo vše hotovo, ulevili si právníci a zástupci United, zároveň ale byli šťastní, že Pogba je zpátky doma.

13903303_10153949865887746_6691243253388571878_n

Zpátky ale k potížím. Raiola si ve světě fotbalu vydobyl pověst, že pro své klienty udělá cokoliv, čehož si byli United moc dobře vědomi, jelikož v letním přestupovém období k nim italský agent přivedl své klienty Zlatana Ibrahimoviće a Henrikha Mkhitaryana. United zaplatili za jednoho hráče nejvíce v historii, více jim však možná vadily hodiny a hodiny strávené právě s Raiolou a právníky.

Práva na hráče (reklamní apod., známé také jako Image Rights), záležitosti s daněmi a specifika smlouvy. Tohle všechno za ty tři roky Ed Woodward a jeho tým zná. Raiolův podíl byl velkým problémem, ale Woodward dokázal vyjednat, že celou sumu (zhruba 25 milionů eur) zaplatí Juventus!

Nejjednodušší částí bylo dohodnout přestupovou částku, i když to z počátku mohlo vypadat jako těžká záležitost, ale president Staré dámy Andrea Agnelli souhlasil s částkou 105 milionů eur téměř ihned.

Na chvilku se ještě vraťme do roku 2012, nebojte, tentokrát už to bude příjemná vzpomínka s ještě příjemnějším rozuzlením. Podle zdrojů Sky Sports neodcházel Pogba z United v daném roce nešťastný, i když to tenkrát (a vlastně i donedávna) vypadalo, že už se nikdy nevrátí na místo, které před pár dny označil za domov.

Nebyl by to největší přesup v historii, aby se do toho nenamočil Real Madrid. Ten se Pogbovi a Juventusu několikrát ozval, že by ho měli moc rádi ve svém týmu, stejné věci říkal i trenér Zinedine Zidan. Jenže Pogba odmítl s tím, že slíbil United, že se vrátí. Bylo to cca v půlce července. Real se vrátil před pár dny, aby ho ještě přesvědčil, ale přestup byl dávno dojednaný.  Pogba si tak vybral United, což je snad poprvé, co si mladá hvězda vybrala místo Bernabeua Old Trafford. Mnout ruce si můžou také Ed Woodward a José Mourinho, získali totiž to, co United chybělo posledních čtyři pět let. A to kreativní záložník s potenciálem být nejlepší.

Klíčové otázky přestupu

Proč byl Pogba oznámen v noci?

Úterý ráno, probudím se. „Dneska už konečně Pogba v našem dresu,“ říkám si. Otevřu twitter a na něm smršť. Manchester United oznámil příchod Paula Pogby hluboko v noci. Asi takto nějak mohlo vypadat ráno každého evropského fanouška United. „Proč to, sakra, oznámili uprostřed noci!?“ mohly následovat podobná slova.

Můžete se divit, ale pro United to mělo smysl. „Vím, že José Mourinho naléhal na to, aby byl Paul Pogba na tréninku co nejdříve. Všechno bylo hotové, takže mohl jít v úterý v klidu na trénink,“ řekl James Cooper ze Sky Sports.

A pokračoval: „United také chtěli svou show. Juventus jim to ukradl v neděli, když jako první potvrdil zdravotní prohlídku. Zároveň to ale byla vítaná shoda náhod, protože oznámení se vydalo v čase, který byl důležitý pro finanční obchody na Blízkém východě a v Americe to bylo v primetime času televize. Pogba přijel do Carringotnu v Chevroletu Camaro – model, kterého si těžko nevšimnete. Bylo to poprvé, co se něco takového stalo.“

Kolik bude Pogba stát?

United zaplatili 105 milionů eur, což je 89 milionů liber. Přestup je tak nejdražší v historii. Částka se ještě může o pět milionů eur navýšit, a to když se splní různá kritéria, která má ve smlouvě, ohledně individuálních a týmových úspěchů. Bonusem je, že Red Devils zaplatí tuto obří částku během dvou let.

Mino Raiola dostane z přestupu 25 milionů eur. Jak už bylo napsáno, celou částku platí Juventus.

Stál za přestupem adidas?

Mnozí novináři i fanoušci věří, že za rekordním přestupem stojí gigant Adidas. Přestup je obrovskou bombou také pro německou sportovní značku, která United sponzoruje od roku 2014, kdy s klubem uzavřela smlouvu na deset let na 750 milionů liber. Největší fotbalový klub na světě a druhý nejlépe zpeněžitelný sportovec na světě. To dává smysl.

zdroj: skysports.com, bbc.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!