Review: Manchester United – Everton FC

53

V spomienkovom zápase Wayne Rooneyho na seba natrafili dva kluby, v ktorých pôsobil počas svojej profesionálnej kariéry. Bol to zároveň posledný zápas prípravy a manažér Jose Mourinho mal poslednú šancu vyskúšať nové taktiky a veci, ktoré si počas tréningu nacvičovali. Zápas sa nakoniec skončil remízou 0:0.

Button - Před zápasemDiabli mali za sebou zápas vo Švédsku, kde odohrali dva odlišné polčasy, keď po prvom prehrávali 2:1. Ale v druhom polčase sa im podarilo vstreliť 4 góly a zvíťaziť 2:5, čo je skvelý výsledok a niečo podobné očakávame od chlapcov aj počas sezóny. Tak ako zápas vo Švédsku bol výnimočný pre Zlatana Ibrahimoviča, duel s Evertonom je špeciálny pre kapitána Wayna Rooneyho. Oboch však v médiách prehlušila sága okolo francúzskej hviezdy Paula Pogbu, ktorý je spájaný práve s prestupom k Devils. Tento zápas bol možno posledná šanca pre niekotrých hráčov ukázať Mourinhovi, že s nimi môže počítať do novej sezóny.Button - První poločas

Hráči Manchester United sa po prvý krát v domácich dresoch a na Old Trafforde snažili zo seba od začiatku vydať to najlepšie a dopriať divákom zážitok z futbalu. V 5. minúte im to skoro prekazil Carrick svojou nepresnou prihrávkou na hranici vlastnej 16tky a tým daroval Evertonu príležitosť. Po tejto príležitosti nasledovala v krátkom slede ešte strela Lukakua z diaľky, no v oboch prípadoch ostal De Gea neprekonaný. Počasie prvých 15 minút sa hra odohrávala prevažne v strede poľa a žiadne z tímov si nevypracoval výrazné gólové šance. Nasledujúcich 5 minút mali hráči United veľmi vysoké % držania lopty a vytvárali väčší tlak na obranu hostí a tí sa len s ťažkosťami dostávali na útoku. Naopak domáci hráči si hľadali voľné priestory a snažili sa rozpohybovať obranu Evertonu a nájsť priestor na finálnu prihrávku. O jednu sa pokúsil Rooney v 25. minúte a hľadal ňou Zlatana, ktorý sa však z uhlu svojou slabšou ľavou nohou nepresadil. Po dlhšej pauze sa dostali do šance aj Karamelky, konkrétne Barkley sa dostal k odrazenej lopte, ale z vnútra 16tky nedokázal prekonať Španiela v domácej bráne. K záveru si opäť Diabli vytvorili tlak na súperovu bránu, z čoho pramenila aj tečovaná strela Shawa, ktorá by mala gólové parametre. Okrem neho sa dostal do obrovskej príležitosti Zlatan opäť po Rooneyho pase, ale ten z bezprostrednej blízkosti napálil loptu len do Stekelenburga. Do konca polčasu zaujala už iba Hlavička Lukakua, ale skóre zápasu ostalo po polčase 0:0.Button - Druhý poločas

Do druhého polčasu tak ako tomu bolo v zápasoch predtým prišlo hneď niekoľko čerstvých hráčov. Začiatok druhého polčasu sa podobal prvému. Everton bol aktívnejší a mal aj prvú šancu a počas nasledujúcich 20tich minútach sa hra odohrávala prevažne v strede ihriska a žiaden s tímov nenašiel cestu cez súperovu obranu. Hra nemala také tempo ako v prvom polčase a hráči pôsobili viac staticky. Gólové šance stále neprichádzali a tak bol bezgólový stav aj po 75. minútach. Minútu na to sa dostal k strele Mata, ale jeho pokus bol zblokovaný jedným z hráčov hostí. Ani táto strela nevybičovala výkon jedného z tímov a tak sme boli svedkami futbalu chudobného na šance a ešte chudobnejšieho na góly. Najviac sa snažil mladý Rashford, na ktorom bola vidieť chuť po góloch a hre. Zápas sa však nakoniec skončil bezgólovou remízou 0:0.Button - Závěr

Páčilo sa mi, že od prvej minúty bol Mourinho pri čiare a dával pokyny hráčom, čo bolo aj počuť v mikrofónoch. Everton mal veľmi organizovanú a prehustenú obranu, cez ktorú sa ťažko hľadala cesta. Mali sme možnosť vidieť dva podobné polčasy alebo aspoň ich začiatky. Kým v prvom polčase mal jednoznačne na vrh Manchester United, v druhom polčase sa sily rozložili a hráči sa striedali v držaní lopty. Hráči tak nezopakovali fantastický druhý polčas zo Švédska a pre niektorých to mohol byť ich posledný zápas v drese United. Pozitívum vidím v tom, že naša hra nemala ťažisko v obrane (obrancovia zbytočne nedržali loptu ale hneď ju posúvali), ale v zálohe. Predvedená hra, ale nebola taká, akú by sme očakávali a stále je čo zlepšovať.Button - Sestavy

Manchester United: De Gea (Romero 64), Valencia (Darmian 64), Bailly (Jones 46), Blind (Mata 64), Shaw (Rojo 46), Carrick (Schneiderlin 46), Herrera (Fellaini 46), Lingard (Young 46), Rooney (Rashford 53), Martial (Mkhitaryan 46), Ibrahimovic (Memphis 64).

Nestriedaní hráči: Johnstone.

Everton: Stekelenburg (Joel 46), Coleman, Baines (Oviedo 65), Funes Mori, Stones, Holgate (Besic 65 (Davies 77)), McCarthy (Gibson 65), Barry (Cleverley 65), Barkley (Lennon 65), Deulofeu (Mirallas 46), Lukaku (Kone 65).

Button - Náš další soupeř

Našim ďalším súperom bude úradujúci majster z Leicestru s ktorým Diabli zabojujú o trofej Community Shield ako víťaz FA Cupu. Môže to byť zároveň prvá trofej, ktorú by Mourinho vyhral ako manažér tohto slávneho klubu. Zápas sa odohrá 7.8.2016 o 17:00 SEČ na neutrálnom štadióne vo Wembley.

Zdroj: manutd.com, soccerway.com

Predchádzajúci článokLSC: United – Oldham 1:1, 3:4 pen.