REVIEW: Manchester United vs. Borusia Dortmund

16

Manchester United zavítal na predsezónne turné do Číny, kde odohrá dva priateľské zápasy. V tom prvom narazil na nemeckého vicemajstra Borusiu Dortmund, ktorému podľahol 1:4.
Button - První poločas    Mužstvá priviedli na hraciu kapitáni svojich mužstiev. Na strane Borusie Dortmund to bol nemecký reprezentačný ľavý obranca Marcel Schmelzer, na strane červených diablov to bol Antonio Valencia. Zápas sa hral na peknom šanghajskom štadióne, ktorý bol postavený v roku 2009.
    Úvod bol veľmi opatrný a hra sa odohrávala najmä medzi šestnástkami obidvoch mužstiev. Väčšie držanie lopty mali hráči nemeckého vicemajstra. Prvý zaujímavý moment prišiel v 20.minúte a hneď z toho bol gól v sieti Johnstona, ktorý len vyrazil pred seba strelu Dembeleho. Hráči z Old Trafford dovolili hráčom Borusie niekoľkokrát dorážať, pričom Castrova dorážka už skončila v sieti. 0:1 Niekoľko minút neskôr sa mohol o vyrovnanie postarať Lingard, ale jeho slabé zakončenie po chybe Schmelzera nemohlo brankára Weidenfellera ohroziť. Prevahu v strede poľa mali hráči nemeckého mužstva, pričom absolútne vypojení z hry boli Mkhitaryan a Mata na strane Manchestru United. Druhý gólový moment prišiel v 35. minúte, kedy v šestnástke zahral Valencia rukou a hlavný rozhodca neváhal ukázať na biely bod. Aubameyang premenil jedenástku s prehľadom 0:2. O päť minút neskôr sa opäť pokúšal o zakončenie Aubameyang po sklepnutí od Schmelzera. Strela mierila však vedľa. V 42. minúte mohol Aubameyang zvýšiť už na rozdiel troch gólov, ale v tomto prípade sa vyznamenal brankár Johnstone, ktorý loptu letiacu ponad neho dokázal vytesniť mimo bránku. Gabonskému zakončovateľovi pri zakončení len „asistoval Jones, ktorý mu nezabránil v zakončení. Do konca polčasu sa už neudialo nič zaujímavé. Prvý polčas bol jasne v rukách hráčov Borusie Dortmund, ktorí odchádzali do šatne s vedením 2:0
Button - Druhý poločas  Do druhého polčasu nastúpili mužstvá v pozmenených zostavách. Prebehlo veľa striedaní. Hra sa vyrovnala, ale v zakončení boli nebezpečnejší hráči z Westfálska. Prvú veľkú príležitosť Manchestru United v druhom polčase mal Mkhitaryan, ale rovnako ako Lingard vyslal len slabú strelu smerom na Weidenfellera, ktorý samozrejme nemal žiadne problémy zlikvidovať jeho strelecký pokus. O chvíľu neskôr prišiel najkrajší moment zápasu. Dembele spracoval asi 40 metrov od bránky Romera, ktorý do druhého polčasu vystriedal Johnstona. David de Gea dostal ešte voľno a pozeral zápas len v teplákovej súprave zo striedačky. Dembele najskôr obišiel Shawa a potom pred šestnástkou posadil na zadok Marcosa Roja a nekompromisnou strelou nedal Romerovi šancu. 0:3 V 59. minúte sa mohli už aj radovať priaznivci červených diablov, ktorí mali na tribúnach výraznú prevahu. Blind poslal prudkú prihrávku od stredového kruhu na Rashforda, ktorý prenechal na nabiehajúceho Matu, ktorý sa neulakomil a prihral Mkhitaryanovi, ktorý už zakončoval do prázdnej bránky. 1:3 Bol to prvý gól tohto arménskeho futbalistu v drese Manchestru United a podarilo sa mu to proti svojmu bývalému zamestnávateľovi. V priebehu druhého polčasu sa vystriedali takmer všetci hráči a na ihrisku boli iné jedenástky ako tie, ktoré nastupovali na začiatku zápasu. Posledný gól prišiel v 86. minúte z kopačky Castra, ktorý prekrásnou strelou z asi 25 metrov prekonal bezmocného Romera. Bol to druhý Castrov gól v zápase. 1:4 Stav stretnutia sa v ostávajúcich minútach už nemenil, a tak červení diabli podľahli v prvom zápase ázijského turné Borusii Dortmund 1:4.
Button - Závěr    Červení diabli nastúpili v tomto zápase bez svojich najväčších hviezd, ktoré buď presedeli celý zápas na lavičke alebo majú ešte dovolenku po európskom šampionáte. V zápase dostali priestor takmer všetci nominovaní (okrem Tuanzebeho a Keana). Prevahu v zápase mali žlto-čierni, ktorí sa dokázali 4krát strelecky presadiť. Na mužstve bolo vidieť, že pod novým manažérom absolvovalo len niekoľko tréningov a musí si zvykať na nové veci, ktoré od neho požaduje nový manažér Jose Mourinho. Pozitívom je, že do zápasovej praxe sa dostáva opäť Luke Shaw po dlhom zranení a nová letná akvizícia H. Mkhitaryan si dokázal tak skoro otvoriť svoj strelecký účet.
    Treba len dúfať, že s ďalšími zápasmi sa bude hra zlepšovať a prídu i lepšie výsledky.

MANCHESTER UNITED:  Johnstone (46´Romero) – Valencia „C“(75´Pereira), Bailly, Jones (46´Rojo), Shaw – Blind (66´McNair),Herrera – Mata, Mkhitaryan (66´Januzaj), Lingard (46´Young) – Memphis (46´Rashford)
LAVIČKA:
Romero, McNair, Rojo, Tuanzebe, Januzaj, A. Pereira, Young, Rashford, Keane

BORUSIA DORTMUND:
Weidenfeller – Passlack (46´Larsen), Sokratis Papastathopoulos (62´Bartra), Bender (62´Merino), Schmelzer „C“(70´Burnic) – Castro, Rode (62´Sahin) – Ramos (63´Ramos), Kagawa (70´Leitner), Dembele (74´Pulisic) – Aubameyang (70´Hober)
LAVIČKA: Hober, Bartra, Nuri Sahin, Mor, Leitner, Larsen, Pulisic, Merino, Burnic, Burki, Bonmann

Button - StatistikaDržanie lopty: MANCHESTER UNITED 39,5%60,5% BORUSIA DORTMUND

Strely: MANCHESTER UNITED 415 BORUSIA DORTMUND

Strely na bránu: MANCHESTER UNITED 37 BORUSIA DORTMUND

Rohy: MANCHESTER UNITED 06 BORUSIA DORTMUND

Žlté karty: Bailly, Shaw – Sokratis

Červené karty: žiadne

Button - Náš další soupeř      Červení diabli odohrajú svoj ďalší zápas v rámci ázijského turné 25. júla 2016 o 13:30 hod. v Pekingu proti mestskému rivalovi Manchester City. Zápas môžete takisto sledovať na DIGI SPORT.

zdroj: manutd.com, skysports.com