18/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog Redaktorské správy

Mourinho nastoluje svůj trend v brzkých přestupech

José Mourinho je známý také díky své taktice brzkých přestupů, které jsou většinou dodělány poměrně brzo, takže manažer má dost času na to, aby s kádrem pracoval dle libosti. Nejinak tomu je i letos u United.

Jose Mourinho Man United 2016 1

Jakmile do klubu José přišel, okamžitě přinesl vítr do přestupového trhu, měl vytyčené pozice, které chce posílit. A vytipoval si také hráče, které na danou pozici chce, a snaží se je dostat co nejdříve je to možné, což se mu zatím neskutečně daří.

Svoje slova sám potvrdil: „Vytvořili jsme jádro čtyř priorit, čtyř hráčů, aby dali týmu určitou rovnováhu,“ řekl manažer na své první tiskovce. „Až budeme mít toho čtvrtého, vydechnu si. Nebudeme s tím čekat do posledního dne, v žádném případě. Čtvrtá posila dojde dřív.“

První posilou byl Eric Bailly, stoper z Villarealu, který podepsal na začátku června. Následoval Zlatan Ibrahimovic, jenž podepsal zadarmo s cílem, nejen, opět pracovat s José Mourinhem. Nejčerstvějším hráčem je záložník z Borussie Dortmund Henrik Mchitarijan. Další na řadě je střední záložník, nejspíše Paul Pogba, který je prý s United (přes agenta) domluven a stačí, aby Juventus přijal rekordní sumu 100 milionů liber.

Mourinho se snaží vnést pořádek tam, kde byla anarchie. Raději hráči, co přijdou brzy a začlení se do kádru, než drama ve vyjednáváních do posledního okamžiku, způsobené hlavně tím, aby si United dokázali, že jsou na trhu pořád silní (Fellaini, Di Maria). Pokud bude v tomto José pokračovat, nenastane situace, která nastala například s Radamelem Falcaem, jenž stihl hostování jen těsně.

Henrikh Mkhitaryan

Od odchodu Sire Alexe Fergusona se United stali synonymem zběsilých nákupů za účelem přetvářet kádr a přinášet nové tváře. V éře po Fergusonovi se podepsali čtyři hráči v posledních hodinách přestupového období – Marouane Fellaini (2013), Daley Blind a Falcao (2014), Anthony Martial (2015). A další hráči, jako Fabio Coentrao a Keylor Navas, kvůli různým trablům přestup nedosáhli.

Martial se ukazuje jako jeden z nejlepších podpisů United v poslední době, nicméně je těžké tvrdit, že to byl předem plánovaný přestup měsíce dopředu. Spíše budil dojem, že to byl výplod paniky, která se v tu dobu určitě na chodbách Carringtonu a Old Trafford pohybovala.

Jak na hřišti, tak mimo něj, má Mourinho velké zvýhodnění pro kontrolu nad chaosem. Aniž bychom jmenovali jeho bezprostředního předchůdce, odlišuje touhu být jiný.

V jednom období v roce 2013, kdy David Moyes přebral United, naháněl skotský manažer Garetha Balea, Toniho Kroose nebo Cesca Fabregase, nicméně ani jednoho z nich se mu podepsat nepodařilo. Ve stejném období o rok později měl van Gaal v kapse už dvě posily. Abychom to ale uvedli do reality – ve skutečnosti dostal zelenou k nákupu dvou hráčů (Shaw, Herrera), které navrhl Moyes.

Do desátého července loni měl van Gaal jenom jednoho hráče, a to Memphise, a i když brzo následovali tři další, tak tolik potřebná posila v útoku přišla až na samotném konci transferového okna v podobě Martiala.

V jeho dnech v Evrtonu Moyes získal nežádoucí přezdívku Dithering Davie (Rozkládající se Davie), manažer, který si nedělá hlavu z přestupových cílů. Zato více otevřený, zdánlivě cílevědomý a přesvědčený van Gaal byl úplně jiný – jeden příklad za všechny. Daley Blind byl hráčem, kterého znal velice dobře, ale i tak si procházel a tvořil jeho materiály týdny dopředu, než přišel.

No a po něm přišel na scénu José Mourinho. A ten dal okamžitě najevo, jak hodlá přestupy urychlovat pomocí vnějších vlivů v podobě agentů. Výkonný místopředseda Ed Woodward byl kritizovaný – někdy právem, někdy ne – za nedotažení přestupů nebo jejich selhání. Mourinho ale do hry vnesl tzv. superagenty. Jak Ibrahimovice, tak Mchitarijana má pod svými křídly Mino Raiola (i Paula Pogbu).

Samotného Special One pak zastupuje Jorge Mendes, nejvlivnější agent na světě, který nabízí cestu k dalším rychlým podpisům. Existují důvody k obavám o vlivu dvou mužů, kteří by do United chtěli přivést co nejvíce svých klientů, ale to už se pohybujeme v mezích teorie.

Jose-Mourinho-Man-United-Transfers-675220

A zatímco Mourinho nevyloučil další nákupy, zdůraznil důležitý rozdíl mezi “základním trhem a doplňkovým trhem“. Anebo jinými slovy – klíčový hráči a ti, kteří by přišli v případě odchodu někoho jiného, a stali by se tak hráči, co rozšiřují kádr. Van Gaalovy největší nákupy – Di Maria a Martial – přišly hodně pozdě. José je vyřešil velmi brzy.

Jako vždycky. Své cíle si vytipuje dopředu a průběžně dává vedení klubu vědět, o koho usilovat. V roce 2015 slavila ligový titul jeho Chelsea. Rok před tím, v létě, přišel Fabregas už v červnu a Diego Costa následoval v červenci. Dekádu před tím přišla celá kostra týmu v podobě Ricardo Carvalho, Didier Drogba a Arjen Robben v červenci. Základní kameny týmu, který později slavil titul, byly položeny hodně před sezonou a na soustředění se tak hráči mohli skvěle sehrát.

Vždyť se podívejme na Inter Milán v roce 2010 trénovaný José Mourinhem – Diego Milito (střelec dvou branek ve finále LM) a Thiago Motta podepsání už v květnu 2009. Lucio a Samuel Eto’o v červenci. Z hlavních hráčů přišel později jenom Wesley Sneijder.

Mourinhova metoda je udělat obchod dříve než později, dát hráčům dostatek času na to, aby spolu hráli, vybudovali si souhru a odstranili nejistoty.

A tady se dostáváme k důvodu, který dost možná způsobil jeho strašnou sezonu, která byla jeho nejhorší vůbec, v Chelsea. Hlavní terče jako Paul Pogba nebo John Stones mu unikaly. Chelsea utrácela na konci srpna za hráče jako Pedro, Baba Rahman, Michael Hector nebo Papy Djilobodji. A to rozhodně nejsou hráči jako Robben, Drogba, Fabregas nebo nyní Ibrahimović nebo Mhkitaryan.

Pokud bude opět platit Mourinhova oblíbená formule ve znění: rychle nakoupit, vstoupit do sezony pravou nohou a skončit v první trojce nebo být dokonce šampiony, pak se United snad poučí nejen ze svých chyb, ale také z chyb Chelsea. A Mourinhův plán už je v plném proudu.

Naděje United visí na něm.

zdroj: espn.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!