25/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Africké stopy v Manchesteru United

Je pravdou, že africkým hráčům v Manchesteru United pšenka nijak zvláště nekvete. Doposud barvy našeho klubu reprezentovali čtyři. A jakmile bude vyřízeno pracovní povolení pro Erica Baillyho, stane se pátým Afričanem, který oblékne dres Rudých ďáblů. V tomto článku si připomeneme čtveřici hráčů, kteří v United působili v minulosti.

Vůbec první vytipovanou posilu José Mourinha získali United z Villarealu. Mladý obránce Eric Bailly je rodákem z Pobřeží slonoviny a do Manchesteru přichází s nadějí zapsat se do historie klubu výrazněji než jeho předchůdci. Byli jimi Quinton Fortune, Eric Djemba-Djemba, Manucho a Mame Biram Diouf. Do tohoto výčtu bychom mohli ještě přidat bývalé hráče Patrice Evru, který se narodil v Senegalu a Wilfrieda Zahu, jehož rodnou zemí je Pobřeží slonoviny. Ale tito dva nejsou plnohodnotnými Afričany, jelikož se rozhodli reprezentovat barvy Francie, respektive Anglie. Zde je tedy bližší info o Anfričanech, kteří si zahráli za první tým Manchesteru United.

Quinton Fortune – Jižní Afrika – přišel 21.8. 1999 z Atletica Madrid BFortune

Zatímco španělský deník Marca psal o tom, že z přestupu sešlo a v Anglii se tyto zprávy objevily den na to, dohoda již byla na světě a jednalo se tak o transfer, který se podařilo docela dobře utajit.  Fortune zaujal nejen na zkoušce v klubu, ale také svými výkony za reprezentaci Jižní Afriky na Mistrovství světa ve Francii, které se konalo o rok dříve. United tedy věděli, koho kupují. Ve Španělsku se očekávalo, že jej získá Real Valladolid, ale nakonec byl k velkému překvapení oznámen jeho přesun do Anglie. Stalo se tak poté, co se o jeho služby již dříve ucházel také Tottenham, jenže tomu se nepodařilo zajistit ještě náctiletému Quintonovi potřebné pracovní povolení. Nyní ve 22letech čelil tomuto problému znovu, ovšem navzdory tomu, že v průběhu posledních dvou let neodehrál za svou zemi potřebný počet zápasů, bylo tentokrát jeho pracovní povolení schváleno. Fortune přišel v létě po slavném zisku Treble, aby posilnil tým, který mnoho chyb neměl. Nečekalo se tedy, že by byl stabilním členem základní sestavy, a také tomu tak nebylo. Bývalý brankář United Gary Baily, který vyrostl v Jižní Africe, Fortuna znal a po jeho příchodu řekl: „Bude potřebovat čas, aby se usadil a získal pár důležitých věcí do své výbavy před tím, než vejde do povědomí anglické veřejnosti. Ale může to dokázat a být pro tým přínosem.“ Nováček mužstva dostal na dres číslo 25 a jeho úkolem bylo krýt záda Ryanu Giggsovi na levém kraji zálohy. Přes velkou konkurenci našel v týmu Sira Alexe Fergusona uplatnění a do této chvíle je nejúspěšnějším Afričanem, který za nás hrál. V šesti sezónách nastoupil celkem k 126 zápasům a dal 11 gólů. Přispěl ke třem ligovým titulům v letech 2000, 2001 a 2003. Následoval přestup do Boltonu v roce 2006.

Eric Djemba-Djemba – Kamerun – přišel 3.7. 2003 z Nantesdjemba djemba

Mnoho hráčům hovoří o připojení se k United jako o splnění jejich snu, což byl přesně případ i tohoto kamerunského reprezentanta. Tím ale v podstatě celé nadšení skončilo, jelikož co se týče Erica, už to taková sláva jako v případě Fortuna nebyla. Záložník Nantes sice projevoval k United určitou náklonnost a přátelé mu přezdívali Cantona, jak se ale ukázalo, jednalo se pouze o shodu jmen a další podobnosti už byste hledali marně. Poté co jeho bývalý tým ještě s Ericem v sestavě prohrál na Old Trafford 5:1, měl mít nyní více příležitostí, aby poznal pravé kouzlo Divadla snů. Jenže jich nakonec moc nebylo. „Eric je mladý hráč a my jsme jej sledovali v průběhu celé minulé sezóny. Zapůsobil na nás a domníváme se, že dobře chápe hru. Vypadá to, že by mohl skvěle zapadnout do našeho týmu, protože disponuje vlastnostmi, které nás zajímají. Je rychlý, agresivní a umí přesně přihrát – je to typ atletického hráče, které vyhledáváme,“ uvedl Sir Alex Ferguson. Djemba-Djemba stál 3,5 milionu liber  + s doplatek dalších 700 000 liber. Na zádech nosil číslo 19. Eric byl porovnáván s Royem Keanem, což se ukázalo jako velmi nepřesné a nespravedlivé. Asi nejvíce mu chyběly potřebné zkušenosti. „Můj styl hry je ideální pro Premier League. Jsem silový typ hráče. Nedělám si  velké naděje, ale jakmile přijde šance, doufám, že se mi ji podaří uchopit oběma rukama.“ Jak se ukázalo, jeho umění se moc neujalo ani v United a následně ani v Aston Ville, kam v roce 2005 přestoupil. Za United stihl během dvou ročníků odehrál 39 zápasů a dát dva góly.

Manucho – Angola – přišel 21.12. 2007 z Petro Atletico

Ještě před Vánoci v roce 2007 byl oznámen podpis útočníka Manucha z Petro Atletico, který před tím strávil v našem klubu tři týdny na testech. Byl to překvapivý přestup na doporučení Carlose Quiroze a bylo zde podmínkou podepsat tohoto hráče ještě před zahájením Afrického pohárů národů, po kterém mohla jeho cena vzrůst. 24letý Angolan podepsal tříletý kontrakt, čímž se ocitl v říši snů, jelikož následně přiznal, že je fanouškem United už od dětství. „Myslím si, že bude potřebovat čas, možná i několik měsíců, než si zvykne. Ale na tréninku si počínal výborně a zvládl i důležité situace. Je jen na něm samotném, jak se přizpůsobí změně prostředí a jak se postaví k části učebního procesu. Mladí hráči se musejí učit,“ řekl o něm Sir Alex. Urostlý útočník se jevil jako zajímavá posila, která by mohla najít v týmu své místo a poskytnout nové možnosti v ofenzivě. Ale vedení s ním mělo jiné plány a hned v lednu/januar byl poslán na hostování do Panathinaikosu, než se stal platným členem kádru United v září/september 2008. „Doufáme, že se mu vydaří Africký pohár národů, protože v tuto chvíli musí ještě odehrát potřebný počet zápasů, aby získal nárok na pracovní povolení. Je to vysoký, pohyblivý a rychlý útočník a díky kontaktům Carlose jsme jej mohli získat pod svá křídla už nyní a za šest měsíců za nás bude moct hrát,“ vysvětloval tehdy Ferguson. Jenže ať už si United od nadějného forvarda slibovali cokoliv, fanoušci mohli tohoto hráče s číslem 26 vidět v pouhých třech zápasech jako střídajícího hráče. Gólově se neprosadil. Následovalo ještě hostování v Hull City, ale poté už trvalý přestup do Realu Valladolid. Aktuálně je kmenovým hráčem Rayo Vallecana.

Mame Biram Diouf – Senegal – přišel 30.7. 2009 z Modle

Byl to jeden z těch přestupů, který bychom mohli metaforicky nazvat bleskem z čistého nebe. Jakkoliv Ferguson trval na tom, že to léto už nikoho nepřivede, byl pouhý den na to oznámen příchod Dioufa. Ferguson o této novince mluvil na předsezónním Tour v Kuala Lumpur, kde řekl, že do United přichází 21letý útočník, jehož jsme za 4 miliony liber vykoupili z norského Molde. „Sledovali jsme jej dva roky. Už jsme nezamýšleli žádné další nákupy, ale situace se vyhrotila a dospěla až do bodu, kdy začaly za tohoto hráče podávat nabídky další kluby, takže jsme se museli rozhodnout, zda jednat nebo ne.“ Senegalský útočník byl popisován jako „vynikající na tréninku“, což vedlo k žádosti o pracovní povolení, zatímco byl Diouf poslán zpět do Molde na hostování, kde jej koučoval Ole Gunnar Solskjaer, který jej United doporučil. „Musíte se podívat na stovky útočníků než najdete toho správného, který vám bude vyhrávat zápasy. A když ho najdete, podepište ho. Je rychlý a má neuvěřitelný výskok a hru ve vzduchu na někoho, kdo měří 185 cm. Je inteligentní a dobře vnímá hru,“ okomentoval mladého forvarda Sir Alex. Diouf se na Old Trafford se vrátil v lednu 2010. Ani on tu ale příliš velkou stopu nezanechal. Celkem si zahrál v devíti zápasech a jednou se mu povedlo skórovat. K pravidelnému nastupování za Manchester mu nepomohlo mu ani hostování v Blackburnu a tak byl v lednu 2012 prodán do Hannoveru. Aktuálně kope za Stoke City, kde během posledních dvou sezón odehrál většinu zápasů a ukazuje všem, že kvality má. Mame Biram se rozhodně neztratil.

Nyní je tedy řada na Ericu Baillym a nám mu nezbývá než popřát, aby byl v novém působišti spokojený a úspěšnějších než jeho afričtí předchůdci.

zdroj: manutd.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!