Review: Crystal Palace – Manchester United

64

V poslednom zápase sezóny narazili United vo finále FA Cupu na Crystal Palace. Zápas, ktorý sa už tradične odohrával vo Wembley po dramatickom súboji zvládli a víťazstvom 1:2 v nadstavenom čase získal Manchester United po 12 rokoch svoj 12. FA CUP.

Button - Před zápasem

Atmosféra panujúca na štadióne bola v oboch táboroch skvelá. Zatiaľ čo Crystal Palace mal príležitosť získať svoj prvý FA Cup v klubovej histórii, Diabli chceli ukončiť dlhé 12 rokov trvajúce čakanie. V médiách sa hovorilo aj poslednom zápase pod vedením Van Gaala, no ten aj naďalej trvá na dodržaní svojho kontraktu a vedenie klubu sa k tejto situácii stále oficiálne nevyjadrilo. Práve víťazstvo v FA Cupe malo byť náplasťou po nevydarenej sezóny pod jeho vedením a aspoň čiastočným poďakovaním sa fanúšikom, ktorí svoj klub podporovali aj v tomto nie príliš úspešnom období. Pred úvodným hvizdom sa odohrala tradičná otváracia ceremónia finálneho zápasu a všetci netrpezlivo očakávali úvodný výkop.

Button - První poločas

Zápas sa začal podľa predpokladov, keď sa tím z Londýna usadil pred vlastnou šestnástkou a čakal na svoju šancu na brejk, kým Diabli tradične držali loptu na svojich kopačkách. Svoje šťastie skúšali Rashford, Rooney a Fellaini, no ani jeden z pokusov bránu Hennesseyho príliš neohrozil. Následne sa do brejku rútil Wickham, ale Smalling zatiahol ručnú brzdu, začo videl úvodnú žltú kartu zápasu a hráči Crystal Palace sa hnevali na Clattenburga, ktorý im neumožnil pokračovať v hre. Z priameho kopu sa k centru dostal Bolasie a De Gea jeho pokus vytesnil nad brvno. Na druhej strane to technickým obstrelom skúsil Mata a Hennessey jeho strelu dokázal vyraziť a s ďalšími hlavičkami od Fellainiho nemal žiadnu prácu. V 33. minúte sa skvele uvoľnil Rashford a ponúkol šancu Martialovi, Ward však v poslednej chvíli zachraňoval pred bránkovou čiarou. Neustála snaha Diablov rezultovala v ďalšie brejky Crystal Palace a rýchlonohý futbalisti do konca prvého polčasu robili, čo mohli, no rezultovali z toho len žlté karty pre Roja a Matu, ktorí sa snažili zamedziť šanciam.

Button - Druhý poločas

Druhé dejstvo sa začalo podobne ako to prvé s väčšou snahou na strane United. Hneď na začiatku si Rashford vypýtal faul od Danna a ten uvidel žltú kartu.  53. minúta mohla priniesť úvodný gól, keď Valencia našiel Rashforda, ten šikovne posunul Fellainimu a jeho bomba opečiatkovala tyč súperovej brány. Nasledoval veľmi tvrdý zákrok od Delaneyho, ktorý loptu nestíhal a nepríjemne nabral Roja a aj on si pripísal žltú kartu. O zhruba desať minút znova zvonila konštrukcia brány, tentokrát poslal Valencia center do šestnástky a Martial svojou hlavičkou, podobne ako Fella trafil len tyč. Pre Van Gaala ale nastali nečakané problémy, keď kvôli bolestiam museli striedať hneď dvaja hráči Rojo s Rashfordom, ktorých museli nahradiť Darmian a Young. Prvé striedanie urobil aj Pardew, na ihrisko poslal Puncheona a po 6 minútach na ihrisku práve on otvoril skóre zápasu volejom na bližšiu tyč – 1:0. Radosť z gólu však dlho netrvala a už o 3 minúty vyrovnával Mata. Rooney sa rozhodol zobrať zodpovednosť na seba prešiel okolo štyroch či piatich protihráčov, centrom našiel Fellu, ktorý hruďou loptu pripravil pre Matu a ten prepálil všetko, čo mu stálo v ceste – 1:1. Záver priniesol už len žltú kartu pre Rooneyho, ktorý fauloval svojho bývalého spoluhráča Zahu a Van Gaal poslal na ihrisko Lingarda, aby nahradil Matu. Zápas tak za nerozhodného stavu šiel až do predĺženia.

Button - První část prodloužení

To začal lepšie Crystal Palace a po chybe Blinda zachránil pred Zahom bojovný zákrok kapitána Rooneyho. O pár minút pekne pálil Bolasie a De Gea končekmi prstov vytesnil prízemnú strelu na roh. A práve Bolasie bol pri ďalšom dôležitom momentu zápasu, keď po faule na neho videl Smalling druhú žltú kartu v zápase a musel ísť predčasne do spŕch. V prvej polovici predĺženia ale početnú výhodu súper nevyužil a stav sa tak nemenil.

Button - Druhá část prodloužení

Aj do druhej polovice vstúpili lepšie hráči v červeno-modrých dresoch, ale striedajúci Gayle Davida neprekonal. Nasledoval nátlak od United a hoci Carrick svoju šancu po Lingardovom centri nevyužil, druhý menovaný o pár minút nezaváhal. Znova mal v akcii prsty Valencia, ktorý prešiel cez Puncheona a centrom hľadal Martiala, ten sa k strele nedostal ale odrazenú loptu z prvej napálil do horného rohu brány Lingard a dokonal tak obrat Diablov aj v početnej nevýhode – 1:2. Záverečná snaha Crystal Palace už úspešná nebola a United si svoje vedenie ustrážili.

Button - Závěr

Manchester United napokon získal aspoň jednu trofej v sezóne 2015/2016 a bol ňou FA Cup, ktorý sa na Old Trafford vracia po dlhoročnom čakaní. S United to nevyzeralo vôbec dobre po prvom góle Puncheona a už vôbec nie po červenej karte Smallinga, no aj napriek tomu si poradili a rozhodol o tom hráč, ktorý bol paradoxne jeden z najviac kritizovaných na našej stránke, odchovanec Jesse Lingard. Pochvalu za výkon si dnes rozhodne zaslúži viacero hráčov, no vyzdvihol by som najmä bojovnosť Rooneyho, neúnavnosť Valenciu a tradičnú oporu v bráne Davida De Geu.

Manchester United: De Gea, Valencia, Smalling, Blind, Rojo (Darmian 66′), Carrick, Fellaini, Mata (Lingard 90′), Rooney, Martial, Rashford (Rashford 72′).
Nestriedaní hráči: Romero, Jones, Schneiderlin, Herrera.
Žlté karty: Smalling (2x -> vylúčený), Rojo, Mata, Fellaini, Lingard

Crystal Palace: Hennessey; Ward, Dann (Mariappa 90+3), Delaney, Souare; Zaha, Cabaye (Puncheon 72′), McArthur, Jedinak, Bolasie; Wickham (Gayle 86′).
Nestriedaní hráči: Speroni, Kelly, Sako, Adebayor.
Žlté karty: Dann, Delaney, McArthur