Review: Manchester United – Bournemouth

110

Dnes na Diablov čakal posledný ligový zápas sezóny 2015-2016, v ktorom privítali nováčika Bournemouth. Naši hráči si so súperom poradili a víťazstvom 3:1 sa nakoniec dotiahli na 5. miesto v tabuľke Premier League.

Button - Před zápasem

Po nepríjemných nedeľných udalostiach sa posledný zápas posunul od dva dni a zvyčajne ostražití organizátori tentokrát neponechali nič na náhode. Hosťom už v tomto zápase nešlo prakticky o nič, naopak Diabli si mohli akýmkoľvek bodovým ziskom poistiť aspoň pozíciu v skupinovej fáze Európskej Ligy. Oproti pôvodnému zápasu sa Van Gaal nerozhodol urobiť žiadnu zmenu a domáci nastúpili v rovnakej zostave ako tomu malo byť pred dvoma dňami. Pred úvodným výkopom sa na ihrisku odprezentovala aj naša 21-tka, ktorá prišla s trofejou Premier League v danej kategórii a svoju cenu pre najlepšieho hráča Manchesteru United predviedol aj David De Gea.

Button - První poločas

Začiatok zápasu bol už tradične pod taktovkou United. Hráči držali loptu na svojich kopačkách, no aj napriek veľkej prevahe si nedokázali vypracovať takmer žiadnu šancu, či strelecký pokus. Fanúšikov zo sedadiel spočiatku zdvíhali len nádejné pokusy o prienik v podaní Martiala a Rashforda. Prvý vzruch pred bránou hostí prišiel až v 32. minúte, keď sa po Rooneyho priamom kope ocitol úplne sám v šestnástke Carrick, ale chýbal mu krok k tomu, aby zakončil. Napriek nevýraznému výkonu sa však fanúšikovia vytúženého gólu dočkali. Martial si krásne vymenil loptu s Matom a následne prihrávkou, ktorú ukážkovo prepustil Rashford, našiel Rooneyho na hranici pokutového kopu a ten bez problémov otvoril skóre v 43. minúte – 1:0. Pre nášho kapitána to bol 100. gól na Old Trafford.

Button - Druhý poločas

Do druhého dejstva vstúpili Diabli oveľa aktívnejšie. Najprv sa po ďalšej narážačke medzi Matom a Martialom ocitol Španiel v šestnástke, kde bol podľa všetkého faulovaný, no hlavný arbiter Moss sa nerozhodol nariadiť pokutový kop. V 54. minúte sa rozhodol Carrick pre strelu z diaľky a tá opečiatkovala brvno. Následne sa na krídle uvoľnil Rashford a jeho bojovnosť viedla k ďalším streleckým pokusom od Matu a Lingarda, ktoré však boli zablokované. Lopta z nariadeného rohu bola odvrátená len k Valenciovi, ktorý to skúsil spoza šestnástky, no Federici jeho krásnu strelu vyrazil na ďalší roh. Z toho rezultovala šanca pre Smallinga, ten však mieril hlavou nepresne. Diabli búšili do obrany hostí, no ani ďalší pokus Matu po dobrej práci s loptou sa gólom neskončil. Zvýšenia sa ale dočkali v 75. minúte, keď si na perfektný pas za obranu od Rooneyho nabehol Valencia, hlavičkou sklepol Rashfordovi a ten volejom zvýšil na 2:0. Van Gaal sa krátko na to rozhodol pre dve striedania a na ihrisko poslal Herreru a Memphisa, ktorí nahradili Matu a Rashforda. Hra United sa ale ich príchodom výrazne spomalila, nakoľko práve Juan dnes tvoril mnoho ofenzívnych akcií domácich a Anderovi sa na jeho výkon príliš nedarilo naviazať. Posledné striedanie prišlo v 83. minúte a Martiala za potlesku divákov nahradil Young. Ten potreboval len štyri minúty na zapísanie sa do listiny strelcov. Potom čo zaujal post hrotového hráča, si výrazne pýtal loptu za obranu a po ďalšej nádhernej prihrávke od Wazzu si loptu spracoval zvýšil na 3:0. Už o chvíľu nato Young rozvlnil sieť druhý krát, no gól mu nebol uznaný, nakoľko chýbal krok možno dva k vyhnutiu sa ofsajdovej pasci. Na druhej strane sa v samotnom závere podarilo skórovať hosťom a nešťastným vlastným gólom Smallinga prišiel De Gea o Golden Glove – 3:1.

Button - Závěr

Manchester United tak zakončil nevydarenú sezónu Premier League víťazstvom, ktoré si poistili veľmi dobrým výkonom v druhom polčase. Sezóna plná sklamaní, nevyrovnaných výkonov a zranení však mala tiež svoje pozitíva. Tými najväčšími sú mladí hráči, ktorí sa prezentovali výbornými výkonmi a často patrili k tomu najlepšiemu na ihrisku. Výraznejšie šance v áčku dostali odchovanci ako Jackson, Mensah a najmä Rashford a do prvého tímu nakukol aj Love alebo Weir, no a na záver Pereira, ktorému sa rozhodne nedostalo toľko priestoru ako si zaslúžil. Do tímu sa skvele začlenili aj Varela s Martialom. Anthony patril k ťahúňom počas celej sezóny a aj keď zvyšok tímu zažíval katastrofálne zápasy, na mladom Francúzovi to nebolo vidno. Medzi ďalšie pozitíva treba už tradične zaradiť Davida De Geu, ktorý nás dosť krát podržal a svojimi zákrokmi vychytal kopu dôležitých bodov. A zoznam skompletizuje Chris Smalling, ten bol oporou defenzívy a až na pár zápasov podával skvelé výkony a určite zažil individuálne jednu svoju najlepšiu sezónu. Tieto pozitíva ale nestačili a United boli v ofenzívy často nevýrazný a táto sa sezóna bola gólovo najhoršia v Premier League, zároveň si na svoje konto pripísali až 10 prehier, dôsledkom čoho skončili až na piatom mieste a Liga Majstrov sa na Old Trafford v budúcej sezóne nevráti. Jedinou vzpruhou môže byť víťazstvo v FA Cupe. Van Gaal sa na záver poďakoval všetkým fanúšikom za podporu aj v tomto nepriaznivom období a spolu s hráčmi sa tradične rozlúčil.

Manchester United: De Gea; Valencia, Smalling, Blind, Borthwick-Jackson; Carrick, Rooney, Lingard, Mata (Herrera 75), Martial (Young 83), Rashford (Memphis 78).

Nestriedaní hráči: Romero, Varela, Jones, A.Pereira.

Žltá karta: Mata

Bournemouth: Federici; Francis, Elphick, Cook, Daniels; Ritchie, Gosling, Surman, Pugh (Afobe 67); King (Gradel 67), Wilson (Grabban 79).

Nestriedaní hráči: Holmes, Jordan, O’Kane.