Review: Norwich City – Manchester United

9

V poradí 37. kolo najvyššej anglickej ligy Premier League prinieslo duel Norwich City proti Manchestru United. Norwich City hralo doma na Carrow Road. The Cannaries potrebovali výhru z tohto zápasu rovnako ako Red Devils, ale každý z iného dôvodu. Norwich bojuje o záchranu na dne tabuľky a výhra by ich dostala zo zóny zostupu. Naopak United potrebujú vyhrať všetky ostávajúce zápasy vrátane toho s Norwichom, aby skončili v TOP 4 a kvalifikovali sa tak do prestížnej Ligy Majstrov. Diabli  atakujú najmä svojho mestského rivala z Manchestru na štvrtej pozícii v tabuľke. Očakávať sa teda dal futbal, v ktorom nikto nikomu nič nedaruje a bude sa bojovať o tri body od začiatku do konca.

Van Gaal urobil v zostave pár zmien. Príjemná zmena bola nasadenie Memphisa do základnej zostavy. Vedľa Smallinga sa postavil Argentínčan Rojo, ktorému minulý zápas moc nevyšiel a tak mal šancu na reparát.  Na kraji obrany dostal šancu Darmian a namiesto potrestaného Fellainiho nastúpil Juan Mata. Mladý Rashford nefiguroval ani v nominácii na zápas a tak sa na jeho miesto mal postaviť najlepší strelec tímu Martial. Ten sa však pri rozcvičke zranil a zápas sa tak pre neho skončil ešte pred úvodných hvizdom. Namiesto neho bol do základnej 11tky posunutý Ander Herrera.

Button - První poločas

Zostava Diablov obsahovala veľa ofenzívnych hráčov, čo naznačovalo akým smerom chce Van Gaal, aby sa tento zápas uberal. Žiaľ neplatí, že čím viac ofenzívnych hráčov, tým viac gólov. Devils potrebovali gól v prvom polčase, aby získali väčší kľud. No Darmianovo zranenie v 12. minúte tomu vôbec nepomohlo. Tohto Taliana museli odnášať z ihriska na nosidlách a zdá sa, že sa pre neho sezóna už skončila. Na jeho miesto prišiel mladý Camerom Borthwick-Jackson. Po Darmianovom zranení sa hralo prevažne v strede ihriska a žiaden z tímov si nevypracoval gólovú akciu. Tieto hluché minúty prerušil najskôr Mata svojim priamym kopom v 28. minúte, ktorý ešte Basong dokázal odvrátiť na roh. Z následného rohového kopu sa pekne do vzduchu zavesil Smalling, ale jeho hlavičkový pokus minul bránu domácich. Tretí zaujímavý moment prišiel o chvíľu na to, kedy sa snažil Lingard technickou strelou obstreliť Ruddyho v bráne. Žiaľ ani tento pokus nepriniesol gól a Ruddy si so strelou poradil. Po tejto rušne dvojminútovke sa hra vrátila naspäť do stereotypu, na aký sme zvyknutí. V 36. minúte bol pre 16tkou faulovaný Lingard. Toto bola presne pozícia pre exekútorov United, aby otvorili skóre zápasu. K lopte sa postavili Mata a Memphis. Druhý menovaný vystrelil, no trafil len hráčov v múre. Do konca zápasu sa nič vážneho neudialo a obraz hry vypadal rovnako ako vo väčšine zápasov v tejto sezóne. Stav na konci polčasu 0:0.

Button - Druhý poločas

Do druhého polčasu neurobil Van Gall žiadne zmeny, ale hostia začali aktívne dobiedzať bránu Norwichu. V 47.minúte sa dostal do sľubnej šance Herrera po peknej prihrávke za obranu súpera od Matu, ale jeho strela skončila len na bočnej sieti. Diabli sa naďalej snažili udomácniť pred 16tkou Norwichu, ale loptu si len posúvali zo strany na stranu. Nowrich dobre bránil, uzatváral priestory na prihrávky a vytláčal hráčov United do strán. Jediný Memphis sa pokúšal o individuálne prieniky zo strany, ale väčšinou stroskotal na pevnej obrane Norwichu. Celkovo chýbal moment prekvapenia, kedy by hostia prekonali obranu súpera. V 66. minúte bolo rušno pred bránou De Geu. Nowrwich sa dostal na chvíľu do útoku a hrozil z nebezpečných centrov, ani jeden však nezamestnal De Geu. Bolo vidieť, že Norwich bude rád aj zo bod zo zápasu a za každú cenu ho nechcú stratiť. Bezgólový stav však trval len do 72. minúty, kedy sa strelecky presadil Mata. Akcii predchádzal vynikajúci center za obranu od Valenciu na Rooneyho, ktorý sa pohral s hráčmi Norwichu a už keď sa zdalo, že premrhal ten správny moment, tak nahral Matovi, ktorý nemal problém skórovať do odkrytej brány Ruddyho 0:1. Po góle nasledovalo striedanie Lingarda Schneiderlinom na posilnenie stredu poľa. Tento stav si Diabli chceli udržať, prípadne pridať nejaký poisťovací gól. Od tohto momentu Diabli len kontrolovali hru a snažili sa mať zápas čo najviac vo svojej réžii. V závere ešte prišlo k jednému striedanie a unaveného Carricka nahradil Fosu-Mensah, ktorý dokazuje, že mu nerobí problém hrať na viacero pozíciách. Nepochválil by som striedanie/nestriedanie Januzaja, ktorý bol pripravený hneď dva krát naskočiť na hraciu plochu, ale Van Gaal ho dva krát poslal späť na lavičku. Prvý krát to bolo krátko po góle, kedy radšej vystriedal Schneiderlina a druhý krát pri striedaní Carricka. V závere mal Memhis možnosť skórovať opäť z priameho kopu. Jeho pokus bol lepší ako predchádzajúci, no ani tento nemieril do priestoru brány. Do konca stretnutia mal Herrera príležitosť zvýšiť náskok Diablom, ale jeho strela smerovala vysoko nad a tak sa zápas skončil najtesnejším rozdielom a to o jeden gól v prospech hostí z Manchestru 0:1. Button - Sestavy

Manchester United: De Gea; Valencia, Smalling, Rojo, Darmian (Borthwick-Jackson 12); Carrick (Fosu-Mensah 88), Herrera; Mata, Lingard (Schneiderlin 78), Memphis; Rooney.
Lavička: Romero, McNair, Januzaj, Schneiderlin, Borthwick-Jackson, Fosu-Mensah.

Norwich: Ruddy; Pinto, Martin, Bassong, Olsson; Redmond, Howson (Dorrans 78), O’Neil, Brady (Mbokani 63); Hoolahan; Jerome (Bamford 78).
Lavička: Rudd, Whittaker, Jarvis, Naismith, Dorrans, Mbokani, Bamford.

Button - Závěr

Povinné víťazstvo proti zostupujúcemu Norwichu splnené. Hra nebola príliš pekná na pohľad, ale dôležité sú tri body a to, že šanca na Ligu Majstrov stále žije. Opäť sme mali nešťastie so zraneniami – Martial sa zranil ešte pred tým ako zápas začal a Darmiana odniesli na nosidlách už v 12. minúte. Čo by som vytkol bolo nestriedanie Adnana Januzaja, čo mu na psychike určite nepomôže, keď ho Van Gaal poslal sadnúť si až dva krát.

Čo sa týka zápasu, bol to náš klasický tohto sezónny výkon. Málo šancí, ešte menej striel na bránu, ale dôležité je víťazstvo. Treba pochváliť aj obranu za ďalšie čisté konto a naviac z vonkajšieho zápasu. Teraz si hráči musia oddýchnuť a sústrediť sa na najbližší zápas.

Button - Náš další soupeř

Hráči United sa v ďalšom kole Premier League predstavia opäť vonku, tentokrát v Londýne s West Hamom na ich štadióne Upton Park. Ďalší zlomový zápas s tabuľkovým susedom. Kladivári strácajú na Diablov len 4 body, ale domáca prehra so Swansea 1:4 ukázala, že sa dajú zdolať aj doma. Zápas sa odohrá v utorok o 20:45 SEČ.

Zdroj: evysledky.com, manutd.com

Predchádzajúci článokCarragher: ,,Fellaini nespĺňa hráčsky štandard Manchesteru United“