Review: Liverpool – Manchester United

88

V prvom zápase osemfinále Európskej Ligy sa United vydali na neďaleký Anfield, kde ich privítal odveký rival Liverpool. Domáci tento zápas dokázali zvládnuť a Diabli si tak do odvety odnášajú porážku 2:0 a uvidíme ako sa s týmto mankom dokážu vysporiadať.

Button - Před zápasem

Aj napriek tomu, že oba tímy nezažívajú najlepšiu sezónu, sľuboval tento ostro-sledovaný zápas naozaj napínavý duel. Na jednej strane síce Diabli prehrali posledný zápas s West Bromwichom a znova tak potvrdili kolísavosť výkonov, na strane druhej však hrala v náš prospech skvelá bilancia s Liverpoolom pod vedením Van Gaala. Ten vyhral všetky 4 zápasy a tak do tohto súboja vstupoval so vztýčenou hlavou. United aj naďalej sužuje maródka a azda najväčším pozitívom pred dnešným stretnutím bol návrat Bastiana aspoň medzi náhradníkov. LVG bol nútený urobiť zmeny v základnej zostave kvôli trestu Lingarda a aj ako následok nevydareného posledného zápasu. V základnej jedenástke tak už okrem avizovaného Lingarda chýbali aj Herrera, Carrick a Darmian, ktorých miesta zaujali Memphis, Fellaini, Schneiderlin a Varela.

Button - První poločas

Zápas začal šancou Rashforda, do ktorej sa dostal po centri od Memphisa, no loptu netrafil ideálne. Následne sa Liverpool snažil zvýšením tlaku a vstrelenie rýchleho gólu a toho sa aj dočkal. V 19. minúte fúkol španielsky arbiter do píšťalky po zákroku od Memphisa na Clynea a na základe signalizácie postranného rozhodcu avizoval kontroverzný pokutový kop pre domácich. K exekúcii sa postavil Sturridge a aj keď si David na loptu siahol, skončila v jeho sieti – 1:0. O pár minút neskôr sa mohli domáci radovať aj z druhého gólu, no famózny De Gea vytiahol Coutinhovu strelu po prihrávke od Sturridga. Druhý menovaný sa dostal do šance zhruba po pol hodine hracej doby a takmer využil pošmyknutie Smallinga, ale proti bol znovu David, ktorý aj jeho strelu zlikvidoval. Diablom sa nedarilo vytvoriť absolútne nič, čo sa ofenzívnej fázy týka a až na nepresné pokusy z veľkej diaľky od Memphisa a Roja, si nevypracovali vôbec nič. Túto bezmocnosť mohol potrestať pred koncom prvého polčasu Lallana, David si však vďaka skvelému reflexnému zákroku aj tento krát poradil a skóre sa tak nemenilo.

Button - Druhý poločas

Ešte pred začiatkom druhého dejstva sa Van Gaal rozhodol pre zmenu a Rashforda nahradil Carrick, aby sa tak mohla uskutočniť aj zmena rozostavenia na troch stopérov, kde sa do stredu obrany postavil práve Michael. 47. minúta priniesla prvú strelu na bránu z kopačky hráčov United, Schneiderlin napriahol spoza šestnástky a svojou strelou Mignolet príliš veľké problémy nenarobil. V zápase stále dominovali domáci, čo rezultovalo v ďalšie šance. Ako prvý pálil z voleja Coutinho a David ďalším úžasným zákrokom držal Diablov nad vodou. Ďalej skúsil šťastie Clyne, ale ani jeho bomba Španiela neprekvapila. V 73. minúte však už ani on nedokázal udržať skóre. Potom čo si čiarový rozhodca nevšimol tesného ofsajdu Hendersona, Carrick nedôrazne odkopol priamo k Lallanovi, ktorý našiel Firmina a ten z hranice päťky upratal loptu ponad De Geu, čím len potvrdil prevahu Liverpoolu – 2:0. V závere sa pokúšali United aspoň o zníženie a vstrelenie gólu vonku a najbližšie k nemu bol Fellaini, ktorý po centrovanej loptu od Bastiana namieril svoju hlavičku tesne vedľa. Nič vážnejšie sa už na Anfielde neudialo a domáci tak prelomili šnúru porážok s mužstvom Louisa Van Gaala.

Button - Závěr

Dnes sa znova potvrdila obrovská nevyrovnanosť výkonov predvádzaných našimi hráčmi. Za celý zápas si nedokázali vypracovať absolútne žiadnu gólovú príležitosť a Mignoleta v podstate nezamestnali. Pri akomkoľvek pokuse o útok sa končila snaha neúspechom a následným nátlakom domácich. Červený Diabli nedokázali poriadne udržať loptu na svojich kopačkách počas celého zápasu a v ofenzívnej fáze tak stroskotávali. Pred ťažkou odvetou na Old Trafford nám tak len zostáva veriť, že znova nastane podobný zázrak ako v zápasoch s dánskym majstrom, či Arsenalom a podarí sa nám prebiť do štvrťfinále.

Liverpool: Mignolet, Clyne, Lovren, Sakho, Moreno, Can, Henderson, Lallana, Coutinho, Firmino (Origi 84′), Sturridge (Allen 64′).
Nestriedaní hráči: Ward, Benteke, Toure, Smith, Ojo.
Žlté karty: Henderson, Lovren, Coutinho.

Manchester United: De Gea, Varela, Smalling, Blind, Rojo, Schneiderlin (Schweinsteiger 79′), Fellaini, Memphis, Mata (Herrera 79′), Martial, Rashford (Carrick 46′).
Nestriedaní hráči: Romero, Darmian, Riley, Weir.
Žlté karty: Memphis, Rashford, Fellaini.