Review: Sunderland AFC vs. Manchester United

82

Po bojovnom výkone zvíťazili hráči Sunderlandu zaslúžene nad Manchestrom United 2:1, čo znamená pre „Black Cats“ prvé víťazstvo nad červenými diabli na Stadium of Light v ére Premier League.
Button - Před zápasem     Manchester United remizoval v minulom kole Premier League na Stamford Bridge 1:1, keď bod pre domácich zabezpečil v nadstavenom čase Diego Costa. Gólovú „lahôdku“ na strane červených diablov predviedol Jesse Lingard, ktorý si chrbtom k bráne spracoval loptu a z otočky ju poslal do „šibenice“ brankára Courtoisa. Manchester United predviedol v tomto zápase zlepšený výkon, ale v závere sa nechal zatlačiť, čoho následkom bol vyrovnajúci gól. Škoda stratených dvoch bodov.
     Tento týždeň otvárajú červení diabli 26. kolo Premier League na štadióne Stadium of Light, na ktorom hrajú svoje domáce zápasy „Black Cats“ zo Sunderlandu. Sunderland AFC sa pohybuje od začiatku sezóny v zostupovom pásme a momentálne sa nachádza na predposlednom 19. mieste zo ziskom 20 bodov, pričom na posledné nezostupové miesto, ktoré drží Newcastle United, stráca len 4 body.
    Favoritom zápasu sú určite hráči z Old Trafford, ktorí prípradným víťazstvom sa môžu priblížiť miestam zaručujúce v budúcom ročníku Ligu Majstrov, pretože prvé štyti mužstvá sa stretnú tento týždeň vo vzájomných stretnutiach. Líder Leicester City sa predstaví proti Arsenalu Londýn a „kohúti“ z Tottenhamu nastúpia proti Manchestru City.
    Na listinu zranených pribudli Adnan Januzaj a G. Varela, ktorí sa zranili v priebehu týždňa, keď nastúpili v rezervnom tíme. Na „marodke“ sú naďalej Luke Shaw, Valencia, Young, Schweinsteiger a Rojo. Naopak s tímom odcestoval na zápas Will Keane, ktorý predvádza v rezervnom tíme vynikaúce výkony, pričom v zápase s Norwichom vstrelil 5 gólov pri víťazstve 7:0. Podľa všetkého nastúpia červení diabli v rovnakej základnej zostave, ako odohrali posledné zápasy. Jedinou zmenou by mohlo byť nenasadenie Fellainiho, ktorého by mohli nahradiť Ander Herrera alebo Morgan Schneiderlin.
   Červení diabli budú určite dominantní na lopte a v jej držaní. Budú sa musieť vysporiadať s faktom, že domáci sa zatiahnu pred šestnástku a budú sa pokúšať vyrážať do rýchlych protiútokov. Nemožno toto mužstvo podceniť, pretože v minulom kole prehrávali na Anfield Road už 2:0, ale napokon sa im podarilo vyrovnať gólmi Defoa a Adama Johnsona, ktorého mimochodom prepustili „Black Cats“ zo svojich služieb cez týždeň, pretože sa priznal k sexu s 15-ročnou dievčinou. Hosťom by určite pomohol rýchly vstrelený gól, prípadne dva góly, ktoré by ich upokojili a prinútili domácich sa vytiahnuť z „ulity“.
    Nemožno opomenúť „story“ manažéra Louis van Gaala v Manchestri United. Všetky periodiká prichádzajú každý deň s novými vymyslenými konšpiráciami ohľadom van Gaala. Cez týždeň sa objavila informácia, podľa ktorej sa José Mourinho dohodol s Manchestrom United na zmluve od budúceho ročníka Premier League, čo dementovali predstavitelia Red Devils. Podľa môjho názoru zostane van Gaal na lavičke červených diablov do konca prebiehajúceho ročníka, ale potom ho nahradí jeden z dvojice Ryan Giggs alebo Mourinho. Nechme sa prekvapiť, ako táto celá sága dopadne.

Button - První poločas     Prvý polčas začal pre Manchester United najhorším možným scenárom. Po faule Darmiana zahrával v 3.minúte štandartku Khazri, ktorého center prepustil pomedzi nohy Defoe a nikým netečovaná lopta sa od ľavej tyčky bránky odrazila za de Geov chrbát. 1:0 Napriek tomu, že de Gea zbadal loptu len na poslednú chvíľu, pretože lopta prešla cez veľkú húštinu hráčov pred ním, mal vytesniť loptu, takže podiel viny na tomto góle nesie i on. Navýšiť vedenie mohol pre domácich o pár minút neskôr Defoe, ktorý sa ocitol sám pred bránkou, ale v poslednej chvíli mu vypichol loptu pohotový Smalling. Tejto šanci predchádzala chyba Darmiana, ktorý síce najskôr získal loptu pri rohovej zastávke, ale následne váhal s rozohrávkou, nechal sa odtlačiť od lopty v nebezpečnom priestore, ale našťastie domáci nevyužili toto zaváhanie len vďaka Smallingovi. Už v 15. minúte museli domáci striedať, keď zraneného Kirchhoffa nahradil Jack Rodwell. Zlá 25-minútovka pre hostí mohla skončiť odpískaním pokutového kopu pre domácich, pretože Schneiderlin bol v šestnástke nastrelený do ruky, ale hlavný rozhodca Marriner zostal v tomto prípade nemý. Až v polovici prvého polčasu začali hostia „vystrkovať rožky“. Prvá strela na bránku v ich podaní prišla v 30.minúte, ale Mata trafil presne do rúk Mannoneho. O pár minút neskôr museli striedať i červení diabli, pretože Darmian po zrážke s Khazrim nemohol pokračovať v stretnutí. Podľa všetkého ide o zranenie ramena. Nahradil ho 19-ročný Donald Love, ktoý debutoval v prvom tíme Manchestru United. Vyrovnanie prišlo v 39. minúte. Martial naviedol loptu do šestnástky. Prihral ju Rooneymu, ktorý ju sklepol pre Matu, ktorý vystrelil nepríjemnú strelu k tyčke. Domáci brankár ju však zlikvidoval výborným zákrokom, ale na jeho nešťastie vytesnil loptu pred seba, kde ju dorazil do bránky pohotový Martial, ktorý ho prehodil ľavou nohou. 1:1 Do konca prvého polčasu sa už neudialo nič zaujímavé, a tak sa skončil prvý polčas remízou 1:1.
Button - Druhý poločas     Domáci začali druhý polčas veľmi aktívne a išli cieľavedomo za víťazstvom. Ich aktivita vyústila do dvoch veľkých šancí. Najskôr Cattermole vysunul van Aanholta, ktorý našiel v šestnástke Defoa, ale ani svoju druhú veľkú príležitosť nedokázal zužitkovať, pretože jeho zakončenie stečoval Blind výborným zákrokom len na roh. De Gea by bol v tomto prípade bezmocný. V priebehu prvých 15 minút druhého polčasu inkasovali žlté karty Rooney, Mata a Carrick. V 61.minúte zabudli hostia na pravej strane na N’Doyeho, ale jeho zakončenie zneškodnil de Gea pravou nohou. Louis van Gaal sa pokúsil oživiť hru červených diablov striedaním, keď nevýrazného Lingarda nahradil Memphis Depay, ktorý dnes oslavuje svoje 22. narodeniny. Po faule mladého Škóta Love zahrával Khazri zo sľubnej pozície štandartku. Podarilo sa mu prehodiť múr, ale de Dea chytil v pokoji jeho zakončenie. V 68. minúte sa ocitol v dobrej šanci Mata, ale jeho strelecké zakončenie zblokoval sklzom Rodwell. O pár minút neskôr sa opäť pripomenuli domáci, keď po rohovom kope sa dostal k lopte reprezentant Pobrežia Slonoviny Kone, ale jeho strelu vytesnil de Gea nad bránku. Tento domáci stopér sa stal nakoniec hrdinom zápasu, keď v 82. minúte prinavrátil vedenie na stranu domácich. Nabehol si na roh a nikým nestrážený prekonal de Geu, ktorý mal v tomto prípade veľkú smolu, pretože hlavičku stlmil zákrokom nohou, ale lopta zostala za ním a ako dopadal na zem, tak si ju ľakťom zrazil do bránky. 2:1 Ešte pred týmto rozhodujúcim gólom mal šancu na opačnej strane Memphis po akcii Borthwick-Jacksona, ale vyslal na bránku Mannoneho len „slabučkú“ strelu. Memphis mal šancu i vyrovnanie po sklepnutí od Martiala, ale trafil len bývalého hráča Manchestru United a domáceho kapitána Johna O’Shea. Červení diabli sa dožadovali jedenástky, ale O’Shea nezahral rukou. Hráči Manchestru United si nevypracovali už žiadnu príležitosť na vyrovnanie, takže domáci si pripísali veľmi cenné víťazstvo a 3 body do tabuľky.
Button - Závěr     Červení diabli nepotvrdili v tomto zápase rolu favorita, pretože prehrali 2:1. Dnešný výkon pripomínal ich trápenie z predošlých mesiacov, i keď posledné zápasy proti Chelsea a Stoke City naznačovali mierne zlepšenie. Dnes mal svoj „deň blbec“ David de Gea, ale nemožno mu to vyčítať, pretože predvádza výborné výkony a je právom označovaný za najlepšieho brankára na svete.
    Dnes zažil svoj debut Love, ktorý nahradil zraneného Darmiana, ktorý dovtedy predvádzal hrozný výkon a pôsobil v niektorých momentoch až tragicky. V momentoch, ak má niečo vymyslieť s loptou, je absolútne nulový a vôbec nespĺňa parametre moderného krajného obrancu. Love prekvapil v pozitívnom zmysle slova, pretože sa vôbec nebál a smelo podporoval útok. Pri tomto lazarete krajných obrancov by som nemal žiadnu obavu ho nasadiť do budúceho stretnutia od začiatku zápasu. Dnes boli nevýrazní Carrick so Schneiderlinom a myslím si, že ich spoločné nasadenie bolo v dnešnom zápase chybou, pretože namiesto jedného z nich mal nastúpiť aktívnejší a kreatívnejší Herrera. Lingard dal síce v posledných troch stretnutiach dva góly, ale jeho herný prejav je slabý. Nevie prejsť hráča jeden na jedného a pre svojich hráčov nepripravuje žiadne príležitosti. Manchester United sa až príliš spolieha na v útočnej fáze na Martiala, ktorý hrá výborne, ale mužstvá ho začínajú zdvojovať a dávajú si naňho čoraz väčší pozor. Dnes to bol zo strany Red Devils veľmi zlý výkon. Dokonca i defenzíva nepôsobila dnes najistejšie a umožnila domácim niekoľko dobrých príležitostí. Uvidíme, aký výkon podajú cez týždeň na ihrisku dánskeho FC Midtjylland.

SUNDERLAND AFC : Mannone – Yedlin, O’Shea (C), Kone, van Aanholt – Kirchhoff (15´Rodwell) –  Cattermole (85´Toivonen), M’Vila, Khazri, N’Doye –  Defoe (71´Borini)
LAVIČKA:
  Pickford, Brown, Matthews, Rodwell, Toivonen, Honeyman, Borini

MANCHESTER UNITED: De Gea – Darmian (37´Love), Smalling, Blind, Borthwick-Jackson – Carrick, Schneiderlin (86´Keane) – Lingard (62´Memphis), Mata, Martial – Rooney (C)

Červené karty: žiadne

Button - Náš další soupeř    Budúci týždeň sa na futbalovú scenú vracajú Liga Majstrov a Európska Liga, v ktorej sa Manchester United predstaví na ihrisku dánskeho mužstva FC Midtjylland. FC Midtjylland skončil v základnej skupine Európskej Ligy na druhom mieste za suverénnym FC Neapol. Pre domáce mužstvo to bude určite veľký deň, keď budú môcť na svojom štadióne privítať jedno z najslávnejších mužstiev na svete. Favoritom stretnutia je nepochybne Manchester Uniteď, i keď bude zaujímavé, v akom hráčskom zložení nastúpi a či sa skôr Louis van Gaal nezamiera na zisk miestenky v Ligy Majstrov pre budúci ročník a nevypustia túto „2.“ najvýznajmenšiu klúbovú súťaž. Zápas sa odohrá 18.2.2016.

zdroj: mautd.com, skysports.com