Manchester United vs. Stoke City

12

Manchester United dokázal na Old Trafford zvíťaziť po kvalitnom výkone nad Stoke City 3:0. Červení diabli nadviazali na svoj výkon proti Derby County a najmä v prvom polčase dominovali na ihrisku, pričom túto dominanciu pretavili do dvoch gólov. V druhom polčase poistil Rooney víťazstvo svojím 7 gólom v priebehajúcej sezóne.
Button - Před zápasem      Manchester United je momentálne na 5. mieste so stratou 5 bodov na štvrtý Tottenham Hotspurs, ktorému patrí posledné miesto zaručujúce účasť v budúcom ročníku Ligy Majstrov, preto si nemôžu červení diabli dovoliť zaváhanie v tomto dôležitom zápase. Stoke City je na 9. mieste, ale len so stratou 4 bodov na Red Devils. Posledné zápasy sa tomuto mužstvu nevydarili, pretože vypadlo z obidvoch pohárov a v lige naposledy prehral na ihrisku lídra Premier League Leicester City.
     Červení diabli vyhrali v piatok v 4. kole FA Cupu na ihrisku Derby County 3:1. O víťazstvo sa zaslúžili gólmi Wayne Rooney, Daley Blind a Juan Mata. V 5.kole FA Cupu sa Manchester United predstaví na ihrisku Shrewsbury Town, ktoré pôsobí v League One.
    Radostné správy sú ohľadom niektorých zranených hráčov. V tréningovom centre sa už objavil i Luke Shaw, ktorý bude môcť začať s loptou trénovať v priebehu marca. Marcos Rojo odcestoval do rodnej Argentíny, kde rehabilituje. Ashley Young a Antonio Valencia začali s ľahkým tréningom. Naopak zlé správy sa šíria ohľadom Bastiana Schweinsteigera, ktorý podľa najnovších správ by mohol chýbať ešte jeden mesiac.
    Včera sa skončilo zimné prestupové obdobie na Britských ostrovoch. Manchester United nepriviedol žiadneho nového hráča, čo sa stalo prvýkrát od roku 2005. Na hosťovanie do Hull City odišiel Nick Powell. Na druhej strane uskutočnilo Stoke City rekordný prestup, keď priviedlo z FC Porto francúzskeho založníka Gianielliho Imbulu za 18,3 milióna libier.
   Situácia ohľadom postu manažéra zostáva nemenná. Vedenie Manchestru United prejavilo Louisovi van Gaalovi naďalej dôveru. Podľa všetkého zostane manažérom do konca prebiehajúceho ročníka. Na verejnosť sa dostala informácia, že Pep Guardiola bude od budúcej sezóny manažérom mestského rivala Manchestru City. Šanca, že by tento veleúspešný tréner viedol Manchester United, je preč. Je to veľká škoda, pretože si myslím (a nie som určite sám), že mohol červeným diablom prinavrátiť lesk, ktorý mal počas pôsobenia Sira Alexa Fergusona. Najčastejšie skloňovanými menami nástupcami van Gaala sú klubová legenda Ryan Giggs, José Mourinho a médiá spomínajú aj také mená ako Pochettino alebo Laurent Blanc. Nechajme sa prekvapiť, kto prevezme žezlo po tomto holandskom stratégovi.
Button - První poločas     Hráči Manchestru United začali zápas veľkou aktivitou na polovici Stoke City. Vidieť bol najmä Anthony Martial, ktorý neustále motal hlavu pravému obrancovi hostí a bývalému anglickému reprezentantovi Johnsonovi. Jeho prihrávky nachádzali v šestnástke najmä Juana Matu, ktorý nastúpil na podhrotovej pozícii. Jeho strely boli však nepresné alebo zblokované. Aktivita domácich priniesla ovocie v 14. minúte, keď Borthwick-Jackson našiel krásnym centrom Lingarda, ktorý svojím nábehom a následným zakončením hlavou nedal šancu zakročiť brankárovi hostí a domáci sa ujali vedenia 1:0. Mimochodom, Bortwick-Jackson oslavoval v deň zápasu svoje 19. narodeniny. O chvíľu mohol na rozdiel dvoch gólov zvýšiť Martial, keď prenikol cez dvoch obrancov, ale svoje zakončenie nasmeroval len do bočnej siete. Až po dvadsiatich minútach sa dostali k slovu i hostia, ktorí dovtedy boli neviditeľní. Dostali sa k pár strelám z diaľky a zopár centrom, ale de Gea nemusel riešiť vážnejšiu situáciu. Druhýkrát si “GÓL” zakričali domáci fans v 23.minúte po nádhernej akcii domácich. Najskôr posunul Darmian loptu na Matu, ktorý výborne cez dvoch hráčov nahral do behu na Rooneyho. Rooney potiahol loptu zopár metrov a potom našiel skvelou prihrávkou na hranici šestnástky stojaceho Martiala, ktorý “super” obstrelom nedal bránkarovi šancu. 2:0 V závere prvého polčase mohol navýšiť vedenie Mata, ale nepremenil svoje príležitosti. V 39. minúte si nabehol na center od Darmiana, ale nedokázal vo vyloženej šanci trafiť bránku. Je vidno, že zakončenie hlavou mu nie je blízke. Potom mu opäť pripravil šancu Darmian vyhraným súbojom, ale jeho strela bola, ako už po niekoľkýkrát v prvom polčase, zblokovaná. Domáci odchádzali do kabín s vedením 2:0.
Button - Druhý poločasNa začiatku druhého polčasu nadviazali domáci na výkon z prvého polčasu a pustili sa do hostí s veľkou vervou. V 50. minúte vysunul Martial peknou prihrávkou Rooneyho do brejku, ktorý v “chlapskom súboji” pretlačil Johnsona a následne skóroval. Hlavný rozhodca odpískal však Rooneymu faul a gól neuznal. Ak by sa tento súboj odohral na poliacej čiare, tak by hlavný rozhodca ani nepomyslel odpískať faul. V tomto momente chyboval hlavný rozhodca. Rooney sa dočkal o pár minút. Najkrajšiu akciu začal Mata, ktorý potiahol stredom loptu. Prihrávkou našiel na ľavej strane Martiala, ktorý prvým dotykom prihral Rooneymu, ktorý zakončil do prázdnej bránky. 3:0 Červení diabli sa neuhrnuli od tohoto momentu už veľmi do útočenia. Skôr sa zamerali na držanie lopty a neinkasovať, aby nedali hráčom Stoke City čo i len malú šancu na vyrovnanie, prípadne na obrat v zápase. V priebehu 55. -60. minúty si prípisali po žltej karte na strane domácich Darmian a Martial. Napriek vysokému vedeniu a kontrole hry vystriedal prvýkrát Louis van Gaal až v 79.minúte, keď na ihrisko prišiel Memphis namiesto Martiala, ktorý predviedol veľmi dobrý výkon a zaslúžil si “standingn ovation”. O minútu neskôr prišiel Ander Herrera, ktorý nahradil Fellainiho, ktorý predtým naznačoval “striedačke” drobné zranenie. Na posledných pár minút prišiel ešte na ihrisko Pereira striedajúc Juana Matu. Príležitosť skórovať mal ešte Memphis, ale ľavačkou netrafil bránu a nezlomil tak strelecké čakanie na gól. V posledných 17 zápasoch dokázal vstreliť len 1 gól. Hostia neohrozili výraznejšie Davida de Geu, a tak si pripísal ďalšie čisté konto. Domáci zvíťazili 3:0.
Button - ZávěrČervení diabli potešili svojich fanúšikov kvalitným výkonom, ktorí pretavili do 3 krásnych gólov. Domáci už nedržali toľko loptu na svojich kopačkách, ale pokúšali o priamočiarejšie prieniky do šestnástky, o ktoré sa staral najmä Anthony Martial. Martial na jeden gól prihral Rooneymu a jeden krásny gól pridal sám, a preto bol právom najlepším hráčom zápasu. V zápase fungovala dobre i defenzíva, ktorá hosťom nedovolila si vypracovať žiadnu tutovku. De Gea mal v tomto zápase len minimum práce. Verím, že hráči Manchestru United nadviažu na tento výkon aj v nedeľňajšom šlágri na Stamford Bridge.

MANCHESTER UNITED : De Gea – Darmian, Smalling, Blind, Borthwick-Jackson – Fellaini (80´Herrera), Carrick – Lingard, Mata (88´ Pereira), Martial (79´Memphis) – Rooney (C)
LAVIČKA:
Romero, McNair, Varela, Schneiderlin, Pereira, Herrera, Memphis

STOKE CITY: Butland – Johnson, Wollscheid (30´Bardsley), Muniesa, Pieters – Whelan, Afellay – Walters, Bojan (60´Ireland), Arnautovic – Crouch

Červené karty: žiadne

Button - Náš další soupeř     Šláger 25. kola Premier League sa uskutoční na Stamford Bridge, kde sa predstaví Manchester United proti domácemu mužstvu Chelsea FC. Prvý vzájomný zápas týchto mužstiev sa skončil bezgólovou remízou. Chelsea FC prežíva katastrofálnu sezónu, čo si už odniesol odvolaný manažér José Mourinho. Domáci sú momentálne na 14. mieste, ale majú dnešný zápas na štadióne Watford FC k dobru. Zápas sa začína v nedeľu 7.2.2016 o 16:55 hod. (SEČ).  Duel môžete sledovať na Digi Sport 1.

zdroj: manutd.com, skysports