25/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Pohledem ďábla: Nenávratná krize

Vzhledem k několika reakcí fanoušků, kteří mě kontaktovali na mé osobní stránce na facebooku jsem se rozhodl sepsat můj pohled na současnou situaci van Gaala. Zaměřím se nejenom na jeho působení u nás, ale také na neobvyklé pískání fanoušků a případnou náhradu.

Pohledem ďábla, Práža official, Netradiční fotbalové analýzy

Momentálně si procházíme obrovskou krizí. Výsledky jsou naprosto neomluvitelné, dokonce jsou horší než za Moyese. O nic lépe na tom nejsme ani herně, což je veliký problém. Na začátku sezony jsme udělali kvalitní progres uprostřed hřiště. Záloha je mnohonásobně kompaktnější a z posledníma sezonami se to nedalo porovnat. Na tohle van Gaal se svým trenérským týmem zapracoval a celou zálohu posunul na vyšší úroveň. 

V ofenzívě to bylo mnohem horší, ale osobně jsem byl s tímto progresem spokojený. Van Gaal vypadal sebevědomě a vše šlo podle postupného plánu. Zároveň jsem ovšem očekával, že se postupně začne pracovat na ofenzívě. Zlom podle mě přišel po vypadnutí z Ligy mistrů. Od tohoto momentu se nám postupně začala rozpadat také záloha. Svůj vliv na to měli také zranění několika hráčů, ale to u nás není žádná novinka v posledních 5-7 letech, takže to rozhodně nemůže být použito jako nějaká výmluva.

Van Gaal začal více riskovat, ale už to zdaleka nebylo systematické. Výsledkem bylo rozpadnutí záložní řady. V tomto momentě už jsem začal silně pochybovat o úspěchu van Gaala, což nezměnily ani dvě výhry na začátku letošní sezony. Úplným vrcholem bylo jeho poslední vyjádření: „Jsem velmi zklamaný, protože jsem nedokázal naplnit očekávání fanoušků. Oni mají, nebo měli velké očekávání, ale já jsem je nedokázal splnit, takže jsem z toho velice zklamaný“

Jedna z nejdůležitějších věcí, které nechci u našeho trenéra vidět jsou poraženecké řeči. Proto jsem nikdy nepřišel na chuť Moyesovi, který si od začátku nevěřil. U van Gaala se mi vždy líbilo jeho obrovská víra ve vlastní schopnosti, ale po tomto vyjádření jsem v něj naprosto ztratil důvěru i já. Náš klub nemůže vést někdo, kdo si nevěří. Momentálně jsem toho názoru, že čím dřív odejde, tím líp.

Pískání na Old Trafford

Pískání fanoušků Manchesteru United netěší asi nikoho z nás. Sám jsem jednoznačně proti pískání na vlastní hráče nebo trenéra, ale v momentální situaci to z části chápu. Nechci tím říct, že bych s tím úplně souhlasil, ale minimálně to chápu. Fanoušci van Gaala bezmezně podporovali v první sezoně, i když hra ani výsledky zdaleka nebyly ideální. Všichni na stadionu rozuměli tomu, že je potřeba být trpělivý a podporovat svůj tým, i když se nedaří.

Situace se ovšem nezlepšuje, naopak je to čím dál horší a prakticky vůbec nedáváme góly. Frustraci tedy rozumím, i když je hodně nepříjemný slyšet pískání na posvátném Old Trafford. 

Ideální náhrada

Podle mého názoru jsou ideální pouze dvě volby, cokoli jiného bude krok zpět. Pokud nás v příští sezoně nebude trénovat jeden z dvojice Guardiola – Mourinho, tak to budu brát jako obrovské selhání vedení klubu. Jsme TOP klub a potřebujeme TOP trenéra.

Guardiola je vizionář, který změnil fotbal. Jeho týmy hrají pohledný fotbal, do týmu dokáže zapracovat mladíky a především to je vítěz. Svoje kvality už dokázal v Barceloně a pokračuje v tom také s Bayernem. Mourinho na celkový vývoj fotbalu neměl takový vliv jako Pep, ale naopak dokáže vytěžit každé maličkosti v moderním fotbale. Stejně jako Pep je to vítěz, navíc to dokázal i v Anglii. 

Giggs na hlavního trenéra není připraven. Nikdy dlouhodobě nevedl ani rezervní tým a nemá žádné zkušenosti. Samozřejmě se okamžitě nabízí případ s Guardiolou, jenže ten na sklonku kariéry odešel do Mexika, kde spolupracoval s taktickým vizionářem Juanem Manuelem Lillem. Po této štaci se vrátil do Barcelony, kde svůj systém aplikoval v rezervním týmu Barcelony, který zažíval nebývalé úspěchy. Rozhodně tedy nezačínal z nuly, jak je nám často předkládáno. Právě z tohoto důvodu Giggsovi nevěřím.

Variantou jedna je pro mě okamžitý příchod Mourinha. Už delší dobu to je jeden z mých nejoblíbenějších trenérů a jsem přesvědčený, že by u nás uspěl. Druhá varianta je nechat do konce sezony trénovat Giggse, ale zároveň se domluvit s Guardiolou, abychom měli jistotu, že to od příští sezony převezme.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!