Review: Liverpool FC vs. Manchester United

26

Dnešné poobedie patrilo v Anglicku futbalu, pretože na programe bolo veľké derby medzi Liverpoolom a Manchestrom United. Liverpool mal hernú prevahu, viacej šancí, ale červení diabli dokázali zvíťaziť 1:0 vďaka výbornému výkonu Davida de Geu a nekompromisnej dorážke Wayna Rooneyho.
Button - Před zápasem     V priebehu tohoto týždňa má Premier League na programe na dve kolá. V tom prvom sa predstavil Manchester United na štadióne Newcastle United, pričom zaknihoval len remízu 3:3, keď viedol najskôr 2:0 a potom i 3:2. Túto remízu treba považovať za stratu dvoch bodov, pretože Newcastle United sa nachádza v zostupovom pásme a nepredvádza kvalitné výkony. Na jednej strane potešilo strelecké prebudenie mužstva, predovšetkým strelecké prebudenie najväčšej hviezdy a kapitána Wayna Rooneyho, ktorý vstrelil dva góly a pripísal si aj asistenciu na gól Jesseho Lingarda. Na druhej strane pôsobila defenzíva celého mužstva na nepoznanie oproti výkonom, ktoré predvádzali červení diabli v doterajšom priebehu sezóny.
       Toľko k utorňajšiemu zápasu. Manchester United čaká v nedeľu veľké derby proti odvekému rivalovi Liverpool FC. Trápenie červených diablov pokračuje ďalej. Nepresvedčivé výkony a najmä zlé výsledky zapríčiňujú neustáli prepad tabuľkou. Momentálne je mužstvo z Old Trafford na 6.mieste, ale prípadnou výhrou sa môže posunúť na 5.miesto pred “kladivárov” z West Hamu United. Na čelo tabuľky strácajú červení diabli v súčasnosti 9 bodov. Boj o titul ešte nie je stratený, ale už si nebudú môcť červení diabli dovoliť žiadne zaváhania.
     Po zápase s Newcastlom prišli médiá s informáciou, že Louis van Gaal bude odvolaný z pozície manažéra Manchestru United, ak si mužstvo nepripíše víťazstvo proti Liverpoolu FC. Týchto nepotvrdených informácií ohľadom odvolania van Gaala sa v priebehu posledných týždňov objavilo už mnoho, ale i napriek zlým výsledkom zostáva naďalej vo svojej funkcii. Možno už tento zápas veľa napovie o tom, ako sa vyvinie situácia ohľadom manažéra z Old Trafford.
     Počas zápasu s Newcastlom nepribudol žiadny hráč na “marodku”, čo je veľkým pozitívom. Na nej zostávajú naďalej Luke Shaw, Marcos Rojo, Antonio Valencia, Phil Jones, Bastian Schweinsteiger a do zápasu nebude môcť zasiahnuť i Michael Carrick, o ktorom sa šíria správy, že uvažuje nad koncom futbalovej kariéry. S početnou “marodkou” bojuje i Liverpool, na ktorej figuruje i kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Martin Škrteľ. Domácemu mužstvu by mali chýbať i ďalšie opory ako Coutinho alebo so zranenia dlhodobo bojujúci Daniel Sturridge.
     Manchester United by mal nadviazať na svoj výkon v útočnej fáze zo zápasu s Newcastlom United, ale bude musieť zlepšiť defenzívnu činnosť, pretože mužstvo z Anfield Road je iného kalibru. Domáci hráči vyrukujú určite od úvodu s ich typickou nátlakou hrou, pričom ich bude tlačiť vpred i fantastická atmosféra, ktorá na tomto štadióne panuje v každom zápase. Myslím si, že každý pozná legendárnu tribúnu “the kop”. Dôležité bude ustáť tento tlak a neinkasovať. Bude však zaujímavé, s akou taktitou nastúpia do zápasu červení diabli. Budú sa snažiť držať loptu, čím by otupili nátlakovú hru domácich, ale ich futbal bude opäť nudný a bez efektu, alebo dostanú hráči v ofenzíve väčšiu voľnosť a prezentujú sa podobnými akciami ako v poslednom zápase.
     Louis van Gaal dokázal vo všetkých zápasoch počas svojho pôsobenia na Old Trafford zvíťaziť nad FC Liverpool. V týchto zápasoh viedol domácich manažér Brandon Rogers, ktorý už bol medzičasom odvolaný. Uvidíme, či dokáže van Gaal prekabátiť i nového manažéra The Reds J. Kloppa. Na tento zápas sa tešia všetci priaznivci obidvoch znepriatelených táborov, pričom ja nie som výnimkou.
Button - První poločas     Úvodná päťminutovka zápasu patrila patrila červeným diablom, ale potom začali postupne preberať opraty zápasu domáci hráči. Prvá šanca sa zrodila v 10.minúte. Lallana si nabehol na prihrávku medzi obrancom, ale nedokázal hlavičkou prekonať vybehnutého de Geu. K odrazenej lopte sa dostal Firmino, ktorý pri dorážke minul trestuhodne bránku hostí. V 15.minúte prišlo k menšej roztržke medzi Fellainim a Lucas Leivom, ktorú vyriešil hlavný rozhodca Mark Clattenburg len domluvou. Červení diabli vyslali prvý strelecký pokus na bránku v 30.minúte, ale lopta smerovala mimo. Autorom strely bol Ander Herrera. Ešte v tej istej minúte mal Henderson na opačnej strane ihriska vyloženú šancu otvoriť skóre stretnutia, ale jeho strela minula pravú tyčku brány de Geu. O niekoľko desiatok sekúnd vyslal ďalšiu strelu kapitán domácich, ale opäť neúspešne. V 39.minúte preukázal perfektnú prácu smerom Martial, ktorý v šestnástke telom a čisto odobral loptu Firminovi, ktorý sa už pomaly chystal zakončovať. Červení diabli museli striedať už v prvom polčase, keď sa im zranil Ashley Young po súboji s Milnerom. Pokúsil sa ešte po ošetrení vrátiť do stretnutia, ale musel striedať. Nahradil ho Borthwick-Jackson, ktorý sa zaradil na ľavý okraj obrany a Darmian sa posunul na miesto Younga. Náznak príležitosti v prvom polčase mali i hostia, keď Martial prenikol po ľavej strane a dostal sa i k strele, ale Sakho zblokoval jeho strelu. Prvý polčas skončil bez gólov, a tak odchádzali hráči do kabín nerozhodným výsledkom. 0:0
Button - Druhý poločas     Do druhého polčasu vstúpili mužstvá v zložení, v akom odchádzali do kabín. Prvú príležitosť v druhom polčase mal Emre Can, ktorý kľučkou oklamal “Mike” Smallinga, ale de Gea skvelým zákrokom vytesnil strelu mimo bránu. Potom nasledovala krátka pasáž zápasu, počas ktorej mali červení diabli prevahu v držaní lopty, čo vyvrcholilo šancou Martiala, ale mieril opäť mimo bránu domáceho brankára Mignoleta, ktorý v tomto zápase nemusel riešiť príliš veľa nebezpečných situácií. Potom stupňovali svoj tlak domáci. Ďalšiu šancu mal Henderson po prihrávke od Firmina, ktorý ľahko prekĺzol okolo dvoch hráčov z Old Trafford. Henderson pálil však priamo do rukavíc de Geu. V 67. minúte vyslal Emre Can na bránku krásny “projektil”, ale de Gea sa opäť vyznamenal a chytil i dorážku Firmina. Louis van Gaal sa pokúsil oživiť dvomi striedaniami. Na ihrisko postupne prišli Juan Mata a Memphis Depay, ktorí nahradili Lingarda a Andera Herreru. Ani títo dvaja striedajúci hráči neprinieslo oživenie hry Manchestru United. Rozhodujúci moment zápasu prišiel v 78.minúte. Blind zahral nakrátko roh s Matom, ktorý centrom našiel v šestnástke Fellainiho, ktorého hlavičkové zakončenie skončilo na brvne, ale pohotový “Wazza” nekompromisnou dorážkou pod brvno naklonil misky váh na stranu červených diablov. 0:1 Veľký podiel na gól má M. Fellaini, ktorý vyhral hlavičkový súboj so 4 hráčmi Liverpoolu. Od tohoto momentu sa sústredili hráči Manchestru United ešte väčšmi na defenzívu. Podarilo sa im odvrátiť do bezpečia všetky nebezpečné štandartky a náznaky domácich. Skóre zápasu sa už nezmenilo a zápas skončil víťazstvom červených diablov 0:1.
Button - Závěr     Za tento zápas si hráči Manchestru United určite nezaslúžia pochvalu i napriek tomu, že dokázali zvíťaziť. V niektorých momentoch mi pripadala hra červených diablov ako jeden veľký chaos. V mnohých okamihoch si nedokázali prihrať ani len na zopár metrov, o súvislejšej kombinácii ani nehovorím. Rozohrávka Manchestru United končila často dlhým nákopom na Rooneyho, ktorý musel zvádzať ťažké hlavičkové súboje s Tourém a Sakhom. Ak náhodou hlavičku i vyhral, hráči z druhej línie ako Lingard, Martial alebo Herrera ho vôbec nedopĺňali a všetky tieto odrazené lopty získavali domáci hráči. V posledných zápasoch sa veľmi prejavila absencia Bastiana Schweinsteigera. Schneiderlin ani Fellaini nie sú hráči, ktorí by ho dokázali nahradiť. Obidvaja spomínaní hráči odvedú “kus dobrej práce” smerom dozadu, ale rozohrávka nepatrí k ich silnej stránke. V zápase s Newcastlom dirigoval hru Ander Herrera, ale dnes bol prakticky neviditeľný. Pevne verím, že sa Schweinsteiger v najbližšej dobe vráti späť do základnej zostavy.
    Dnešný výkon Mattea Darmiana ma utvrdil v tom, že nepatrí do základnej zostavy. Najmä v prvom polčase prechádzali domáci hráči cez neho ako “nôž maslom”. Po vystriedaní Younga sa presunul na pravú stranu. Podpora útoku z jeho strany bola nulová. Dokonca i mladý Borthwick-Jackson si v druhom polčase dovolil viacej ako tento taliansky reprezentant, keď si trúfol na Milnera, cez ktorého prenikol do šestnástky, ale nenašiel prihrávkou spoluhráča.
    Jesse Lingard bol dnes takmer neviditeľný. Nebol vôbec nebezpečný a nakoniec bol i v druhom polčase vystriedaným Juanom Matom. Antony Martial patril k tomu lepšiemu zo stany Manchestru United, ale často mi pripadalo, že veľmi “sóluje”. Veľakrát to zobral všetko na seba, pričom mohol oveľa skorej prihrať.
    Stopérska dvojica podala dnes oveľa lepší výkon ako v utorok. Pôsobila istejšie, horali najmä kraje obrany.
    Hviezdou zápasu sa stal David de Gea, ktorý opäť predviedol niekoľko super-zákrokov a počas celého zápasu držal svoje mužstvo v hre o víťazstvo, čo sa napokon i podarilo. Pôsobil veľmi sebaisto, pri všetkých zákrokoch bol pohotový a v pravý čas dokázal aj správne vybehnúť. Potvrdil vynikajúcu formu a nadviazal na výkony, ktoré už predvádza nepretržite niekoľko sezón.
    V sektore hostí sa medzi divákmi objavili i zranení Phil Jones a Marcos Rojo, ktorí prišli povzbudiť svojich spoluhráčov.

LIVERPOOL FC : Mignolet – Clyne, Toure (81´Benteke), Sakho, Moreno – Lucas Leiva, Henderson (C), Can – Milner (90´Caulker), Firmino, Lallana (76´Ibe)
LAVIČKA:
Ward, Caulker, Smith, Allen, Teixeira, Ibe, Benteke

MANCHESTER UNITED: De Gea – Young (42´Borthwick-Jackson), Smalling, Blind, Darmian – Schneiderlin, Fellaini – Lingard (66´Mata), Herrera (72´Memphis), Martial – Rooney (C)

Červené karty: žiadne

Button - Náš další soupeř     V 23. kole Premier League zavíta na Old Trafford Southampton FC. V prvom vzájomnom zápase dokázali červení diabli zvíťaziť 3:2 dvomi gólmi Antonyho Martiala a jedným gólom Juana Matu. FC Southampton figuruje momentálne na 10. mieste so ziskom 30 bodov. Zápas sa odohrá v sobotu 23.1.2016.

zdroj: mautd.com, skysports