Shrnutí: Manchester United U19 v UEFA Youth League

3

Ani Manchesteru United U19 se nepodařilo v UEFA Youth League postoupit ze základní skupiny B. Pojďme se společně podívat na letošní pouť mladíků United touto soutěží.

uefa_youth_league

15/9/2015 PSV Eidhoven U19 – Manchester United U19 0:3 (0:1)
Branky: 28. Gribbin, 47. (pen) a 67. Rashford
ŽK: Peijnenburg, Bergwijn – Whelan
ČK: 74. Peijnenburg (po druhé ŽK)
Sestava PSV Eidhoven U19: Van Osch – Abels, Peijnenburg, Rommens (78. Tanriver), Carolina – Berden (72. Konings), Paal, Lundqvist – Bergwijn, Lammers, Guomundsson
Sestava Manchesteru United U19: Henderson – Reid, Warren, Williams, Borthwick-Jackson – Fosu-Mensah (79. Diedrick-Roberts), Redmond – Whelan (65. Scott), Gribbin, Doughty (76. Kenyon) – Rashford

Svěřenci trenéra Nickyho Butta vstoupili do ročníku 2015/2016 UEFA Youth League více než dobře a v úvodním zápase skupiny B dokázali mladíci Manchesteru United U19 zvítězit na půdě silného PSV Eidhoven U19 s přehledem 3:0. První branku utkání vstřelil v 28. minutě anglický záložník Callum Gribbin, který se prosadil nádhernou střelou z přímého kopu. Na 2:0 upravil skóre v 47. minutě utkání Marcus Rashford, který nechytatelnou střelou z pokutového kopu potrestal faul domácího kapitána Maartena Peijnenburg na svého krajana působícího v dresu United Timythy Fosu-Mensaha. Na konečných 3:0 upravil v 67. minutě opět Marcus Rashford, který zužitkoval přízemní centr obránce Tylera Reida. V 74. minutě byl ještě vyloučen domácí obránce Peijnenburg a mladíci PSV Eidhoven tak dohrávali zápas o jednoho muže v poli méně, na konečném výsledku už se ale nic nezměnilo.

30/9/2015 Manchester United U19 – Wolfsburg U19 1:1 (1:0)
Branky: 22. (pen) Rashford – 61. Donkor
ŽK: Tuanzebe – Conde, Ziegele
Sestava Manchesteru United U19: Henderson – Warren, Tuanzebe, Williams, Borthwick-Jackson – McTominay (70. Scott), Redmond (81. Whelan) – Gribbin (71. Kehinde), Fosu-Mensah, Dearnley – Rashford
Sestava Wolfsburgu U19: Menzel – Donkor (80. Badu), Horn, Ziegele, Hassan El Saleh – Jeackel, Conde, Möbius, Azzaoui (71. Saglam), May – Putaro (80. Vojic)

Do druhého utkání základní skupiny B UEFA Youth League vstoupili mladíci United velmi dobře a už v 22. minutě se dostali do vedení. Brankář United Dean Henderson dlouhým výhozem skvěle uvolnil Marcuse Rashforda, kterého hostující hráči zastavili až nedovoleně v pokutovém území. Nařízený pokutový kop proměnil sám postižený Rashford střelou k levé tyči. Navýšit vedení domácím mohl ještě před přestávkou Fosu-Mensah, ale neuspěl. V druhém poločase byli mnohem aktivnější hosté. Nejprve ve velké šanci mířil těsně vedle pravé tyče obránce Anton-Leander Donkor, o chvíli později musel Henderson zasahovat proti nebezpečné střele Ismaila Azzaouie i proti dorážejícímu Amaru Conde. V 61. minutě se německému celku přeci jen podařilo vyrovnat, když úspěšným střelcem byl Donkor, jenž přehodil domácího brankáře po autovém vhazování. Do konce utkání už se nic zajímavého nestalo a zápas tak skončil remízou 1:1.

21/10/2015 CSKA Moskva U19 – Manchester United U19 4:0 (2:0)
Branky: 14. (pen) a 55. (pen) Zhamaletdinov, 45. Makarov, 88. Gordyushenko
ŽK: Ferapontov, Khosonov, Gordyushenko – McTominay, Warren
Sestava Manchesteru United U19: Henderson – Reid, Warren, Tuanzebe, Hamilton – Fosu-Mensah, McTominay (62. Whelan), Kehinde – Dearnley (64. Diedrick-Roberts), Gribbin, Redmond.
Sestava CSKA Moskva U19: Pomazun – Alibekov, Maklakov, Gordyushenko, Glukhov – Leonov, Khosonov (86. Zuev), Makarov, Zhamaletdinov, Kasatkin (71. Knyazev) – Ferapontov (59. Solovyev)

Třetí zápas se Manchesteru United U19 v základní skupině UEFA Youth League vůbec nepovedl. Už ve 14. minutě zahrál v pokutovém území rukou hostující obránce Axel Tuanzebe a nařízený pokutový kop proměnil Timur Zhamaletdinov. Na druhé straně sice zahrozil střelou z přímého kopu Callum Gribbin, ale mnohem nebezpečnější byli mladíci ruského celku. Brankář Henderson musel předvést několik skvělých zákroků, především proti střelám Zhamaletdinova. Druhá vstřelená branka do sítě United přišla těsně před koncem prvního poločasu. Úspěšným střelcem byl Aleksandr Makarov, který prostřelil anglického brankáře v dresu United. V úvodu druhého poločasu sice zahrozil hostující Scott McTominay, další branku ale opět přidali mladíci CSKA. V 55. minutě se opakovala situace z první branky, tentokrát zahrál rukou v pokutovém území Tyrell Warren a Zhamaletdinov byl při exekuci pokutového kopu opět úspěšný, tentokrát však Hendersona poslal na opačnou stranu. Konečnou podobu výsledku dal v 88. minutě Gordyushenko, který se blýskl krásnou individuální akcí. Mladíci United tak po velmi špatném výkonu zaslouženě prohráli.

3/11/2015 Manchester United U19 – CSKA Moskva U19 0:0
ŽK: Willock – Khosonov, Leonov
Sestava Manchesteru United U19: Henderson – Reid, Tuanzebe, Williams, Borthwick-Jackson – Fosu-Mensah, Willock (89. Kehinde) – Whelan (59. Rashford), Gribbin, Doughty – Dearnley
Sestava CSKA Moskva U19: Pomazun – Chernov, Alibekov, Maklakov, Gordyushenko – Glukhov (46. Leonov), Khosonov, Makarov, Zhamaletdinov (46. Chalov), Knyazev – Ferapontov (58. Zuev)

Ve čtvrtém zápase základní skupiny UEFA Youth League chtěli hráči Manchesteru United U19 napravit poslední nepříliš povedené vystoupení proti CSKA Moskva U19. V prvním poločase hráli oba týmy velmi opatrně a ani jeden tým se nedostával do vážnější šance a to především díky skvělé hře obránců. Na jedné straně podali velmi povedený výkon Axel Tuanzebe a RoShaun Williams, zatímco na druhé straně předvedl několik dobrých obranných zákroků Denis Glukhov. První vážnější ohrožení branky soupeře přišlo až v 41. minutě. Tečovaná střela domácího Zaca Dearnleyho způsobila Pomazunovi v brance CSKA velké problémy. V další šanci pálil vedle Josh Doughty a v nastaveném čase prvního poločasu Pomazunov opět skvělým zákrokem vychytal Dearnleyho. V úvodu druhého poločasu měl velkou šanci opět Dearnley, ale jeho střelecký pokus z brankové čáry odhlavičkoval Alibekov. V další šanci se objevil Gribbin, jehož střelu skvělým zákrokem vytěsnil hostující brankář. Domácí mladíci sice stupňovali svůj tlak, nicméně ztroskotali na famózním Pomazunovi. Ten předvedl další dobré zákroky proti střelám Mattyho Willocka a střídajícího Marcuse Rashforda. Když v závěru utkání neuspěl ani povedenou střelou hostující Aleksandr Makarov, skončilo utkání bezbrankovou remízou.

25/11/2015 Manchester United U19 – PSV Eidhoven U19 0:5 (0:3)
Branky: 13. Gudmundsson, 21. Lundqvist, 37. Abels, 66. Lammers, 83. Petrus
ŽK: Fosu-Mensah, Hamilton – Carolina, Rigo, Groenedijk
Sestava Manchesteru United U19: Henderson (33. Dorrington) – Warren, Williams, Fosu-Mensah (58. Redmond), Hamilton – Willock, Whelan – Dearnley (5. Kehinde), Gribbin, Doughty – Rashford
Sestava PSV Eidhoven U19: Van Osch – Abels, Peijnenburg, Groenendijk, Carolina – Rigo (80. Duarte), Hattu, Gudmundsson, Verreth (71. Berden) – Lundqvist, Lammers (74. Konings)

Předposlední utkání základní skupiny UEFA Youth League se mladíkům Manchesteru United vůbec nevydařilo. Už po pěti minutách hry musel Tosin Kehinde nahradit zraněného Zaca Dearnleyho. O úvodní branku utkání se postaral v 13. minutě Albert Gudmundsson. V 21. minutě už to bylo o dvě branky a to když se hlavičkou prosadil švédský útočník Ramon Pascal Lundqvist. V 33. minutě museli domácí kvůli zranění střídat brankáře, Deana Hendersona nahradil George Dorrington. Ani nový brankář však nevydržel s čistým kontem příliš dlouho. V 37. minutě Gudmundsson připravil dobrou střeleckou pozici pro Dirka Ebelse a ten se nemýlil. V druhém poločase pokračovala demolice Manchesteru United U19 – v 66. minutě zvyšoval už na 4:0 Sam Lammers a dílo zkáza dokončil v 83. minutě hlavičkou Joey Konings. Manchester United U19 tak po tragickém výkonu prohrál v důležitém utkání s PSV Eidhoven U19 vysoko 0:5.

8/12/2015 Wolfsburg U19 – Manchester United U19 0:2 (0:1)
Branky: 43. Tuanzebe, 56. Kehinde
ŽK: Hamilton, Gribbin
Sestava Wolfsburgu U19: Menzel – Donkor, Horn, Hassan El Saleh, Jeackel – Badu (56. Saglam), Conde, Azzaoui (58. Kara), Neuwirt, May – Putaro (67. Vojic)
Sestava Manchesteru United U19: Dorrington – Tuanzebe, Warren (76. Kenyon), Williams – Willock, Redmond – Hamilton, Gribbin, Fosu-Mensah, Kehinde (63. Whelan) – Rashford

Pokud chtěl Manchester United U19 pomýšlet na postup ze základní skupiny UEFA Youth League, musel v posledním zápase zvítězit ve Wolfsburgu a doufat, že mladíci CSKA Moskva vyhrají v PSV Eidhoven. Mladíci United vstoupili do utkání velmi aktivně a hlavně Callum Gribbin s Marcusem Rashfordem dělali domácí obraně velké problémy. Zvláště střela Rashforda z 12. minuty utkání byla velmi nebezpečná. Na druhé straně nebezpečně z přímého kopu pálil Amara Conde. Nepřesně hlavičkoval i Ibay May. V 43. minutě zahrával rohový kop Gribbin, následnou střelu Axela Tuanzebeho sice brankář Menzel vyrazil, ale na dorážku stejného hráče už byl krátký – 0:1. V 56. minutě Matty Willock nádhernou přihrávkou uvolnil Fosu-Mensaha, jehož střelu domácí brankář kryl, vyražený míč pak Rashford posunul na Tosina Kehinde, který zvýšil vedení United o dvě branky. Blízko třetí vstřelené branky byl Gribbin, ale střílel těsně nad. Za domácí se pokoušeli alespoň čestného úspěchu dosáhnout Paul Jaeckel, nicméně hlavičkoval vedle, a střela Condeho skončila v náručí brankáře Dorringtona. V závěru utkání se ještě do velké šance dostal Marcus Rashford, ale neuspěl. Když pak střela Murata Saglama skončila na tyči, skončilo utkání vítězstvím Manchesteru United U19 2:0. I přes výhru ale nakonec United do další fáze soutěže nepostoupili, jelikož mladíci PSV Eidhoven porazili mladíky CSKA Moskva 2:1.

Shrnutí:
Manchester United U19 tak nakonec skončil v základní skupině B UEFA Youth League na nepostupovém třetím místem se ziskem 8 bodů, stejný počet bodů získalo i druhé CSKA Moskva. Mladíci United doplatili na velmi nevyrovnané výkony během jednotlivých zápasů. Zatímco první dva zápasy United vyšli, včetně přesvědčivého vítězství na půdě mladíků PSV Eidhoven, poté přišly dvě vysoké porážky. Zajímavé je, že United U19 ani jednou nedokázali zvítězit na domácím hřišti. Na domácí půdě získali pouhé dva body za dvě remízy a v tomto ohledu tak byli nejhorším týmem skupiny. Naopak, co se týče zisku bodů na půdě soupeřů, tam byli mladíci United jednoznačně nejlepším týmem ve skupině, když získali celkem 6 bodů za dvě výhry. Manchester United U19 častokrát doplatil na špatnou koncovku, když v šesti odehraných zápasech vstřelil pouhých šest branek, z toho dvě z pokutových kopů. Nejlepším střelcem týmu se stal Marcus Rashford, který si na své konto připsal tři vstřelené branky. Ačkoliv byla skupina velmi vyrovnaná, vypadnutí už v základní fázi soutěže se může brát jako mírný neúspěch.